Pienen keittiön kodinkoneet

Hei! Teen remonttia pieneen yksiööni, ja samalla mm. avokeittiö koneineen menee täysin uusiksi. Olen miettiny Nixin keittiötä, kivan näköisiä ovat ainakin, ehkä hieman kallista, onko palstalaisilla kokemusta kyseisestä valmistajasta? Mutta asiaan. Avokeittiö on nimittäin pieni ja tila olisi tarpeen. Kannattaako mielestänne hankkia uuni-mikroaaltouuni-yhdistelmä tilaa säästääkseen, vai erilliset uunin ja mikron integroituna? Plussia ja miinuksia, arvon palstalaisilta :)
3948
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta itsellä tullut tunne, etä yhdistelmät ei välttämättä aina ole ihan toimivia. Itellä mikro, jossa grillivastus. No eihän se juuri kalliimpi ollut kuin tavallinenkaan. Mutta Grilli jäänyt käytännössä kokonaan turhaksi. Koska on uuni, missä myös grilliastu. Ja sitä grilliä olen vain kokeillut kerran, että toimii. Koska uunissa saa kiertoilmalla saman tuloksen, mutta nopeammin.

Pieni hyvä uuni ja hyvä mikro erikseen tuntuis mun mielestä parhaalta. Ite käytän mikroa paljon kokkaillessa, sulattelua, esikypsennystä, hauduttelua, kai eniten käytetty kodinkone meillä. Uunia käytän myös paljon, kaikenlaista valkosipuliperunaa tai kaalilaatikkoa nyt tulee tehtyä useastikin, tai just pihvit pannulta uuniin kypsymään jne. Jos uunissa mikro samassa, niin uunin olessa käytössä mikroa ei sitten ole olemassa sillä ajalla.

Onhan se tilakysymys. Mutta varmaan sen suunnittelemalla saa toimivaksi. Aikanaan kun mikroaaltouunit alkoi yleistyyn, ne oli oikeita kiusankappaleita pienissä keittiöissä kun ei ollut pahimmillaan kun pienellä ruokapöydällä. Sinällään mikrokaan ei vie kuin sen korkean keittiön alalaatikon verran tilaa.

Sellanen tuli mieleen, että hanki kaksilevyinen liesi. Äärettömän harvoin tarvii useampaa levyä. Perunat ja soossi, mihin niitä muita levyjä tarvii?

Äänestä

Uunia ja mikroa ei kannata yhdistää, koska mikron saa mahtumaan yläkaapistoon (halpoihin perusmalleihinkin saa usein asennuskehyksiä, joilla saa siistimmän lopputuloksen kuin mikro paljaaltaan avohyllyllä/syvennyksessä).

Muita vinkkejä voisi olla vaikka matala jenkkikaappi mikro tai pöytämallin APK sen päälle.
Vielä parempi olisi, jos löydät "ylösalaisen" mallin, missä on pakastin (mieluiten vetolaatikko) alhaalla. Harvemminhan sinne pakastimeen on asiaa .... ja tällä ratkaisulla nousee ne useimmi tarvittavat maitohyllyt yms. polven korkeutta ylemmäksi.

Niin, ja onhan markkinoilla ollut liesituulettimen mikronkin yhdistelmä. En tiedä, vieläkö tätä löytyy.

Jo ehdotettu 2-levyinen liesi ei ole lainkaan pöllömpi idea. Jos nyt kerran kuukaudessa tarvit 3 levyä, niin senhän saa paikattua vaikka pistotulppaliitäntäisellä irtomallilla. Huono puoli on se, ettei kapeille (40 cm) liesille taida löytyä liesituulettimia eikä kupuja... mutta jos ei ole ihan viimeisestä eurosta kiinni, niin sitten 2-levyinen liesitaso erillinen uuni.

Äänestä

Keittiökamoja ostaessa ei kannata tuijotella merkkejä. Kaikki myy suurinpiirtein samaa kuraa. Mieluummin kannatta perehtyä materiaaleihin.
Mulla on grilli mikroliesituuletin yhdistelmä omakotitalossa ja kovin olen pitänyt. Yhden henkilön taloudessa sillä saa lämmitettyä ruuat,sulatettua jäätelöt ja grillattua makkarat ja pihvit. Parasta siinä on että on silmien tasolla eikä tarvi kumartua kurkkimaan sen sisään miten ruoka pärjää. Varsinaista uunia tarvin harvoin ja sun housuissasi ehkä jättäisin vallan pois....
Jos keittiön tilat sallii kaikki käyttölaitteet kannattaa laittaa mahdollisimman ylös käyttökorkeudelle. Eli apk,varsinkin mikro,ja tietenkin jääkaappi ja uuni. Liedeksi kannattaa ottaa keraaminen helpon siivoamisen vuoksi. Mitä enemmän jotakin laitetta tarvit sitä enemmän sen helpoon käyttöön panostat. Tärkeää on myös että vähäistä pöytälaskutilaa ei rasiteta jälkiasennusvehkeillä kuten pöytätiskari tms....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ljo kirjoitti:

Hei! Teen remonttia pieneen yksiööni, ja samalla mm. avokeittiö koneineen menee täysin uusiksi. Olen miettiny Nixin keittiötä, kivan näköisiä ovat ainakin, ehkä hieman kallista, onko palstalaisilla kokemusta kyseisestä valmistajasta? Mutta asiaan. Avokeittiö on nimittäin pieni ja tila olisi tarpeen. Kannattaako mielestänne hankkia uuni-mikroaaltouuni-yhdistelmä tilaa säästääkseen, vai erilliset uunin ja mikron integroituna? Plussia ja miinuksia, arvon palstalaisilta :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu