2000 -luvun alussa, ainakin minä olin hulluna Replica -nimiseen kirjasarjaan. Siinä päähenkilönä oli täydellinen kloonityttö Amy. Hänellä oli siis täydelliset geenit joiden avulla hän osasi tehdä kaikkea, hän pystyi esim. juoksemaan huippuvauhtia ja opettelemaan ulkoa koko kirjan pelkällä vilkaisulla -ja nämä olivat vielä pieniä juttuja verrattuna siihen mihin kaikkeen hän pystyi seikkailuijensa aikana.
Hänen elämä ei kuitenkaan ollut ihan täydellistä, vaan siihen sisältyi mm. tenidraamaa (kenen kaa olla ja mitä tehdä koulun jälkeen? Miten säilyttää salaisuus siitä, ettei ole ihan "normaali" teini), jännittäviä tilanteita, kun pahikset yrittivät luoda muista täydellisistä Amyista ja Andyistä hallitsijarotua jne. Seikkailut johtivat Pariisin katakombeihin, paratiisisaarille, omituisiin sairaalaoihin ja ties minne.
Näissä kirjoissahan olisi täydeliset ainekset seuraaaan Hollywood hittiin! Päähenkilönä nuori tyttö, on supervoimia, on teinidraamaa, on tieteisjuttuja jne. Ihmettelen vaan miksi nämä kirjat ovat jääneet aika vähälle huomiolle? Kun yritin netistä etsiä jotain tietoa, niin ei edes wikipediasta löytynyt kovinkaan paljoa infoa... mä menisin ainakin katsomaan noita elokuvia, vaikka oonkin jo 20v akka :D
http://fi.wikipedia.org/wiki/Replica
Replica -kirjasarja elokuvaksi?
17
1011
Vastaukset
- Replicafani
Aloitin juuri niiden lukemisen ja oon lukenu jo aika monta tosi hyviä on lempikirjojani. Oon 11 vuotias. Mäki haluisin nähdä niitä elokuvana!!
- lukijo
jos ei ihan elokuvaa niin ainakin joku tv-sarja ois aika hyvä.
harmi kun tommoinen omaperäinen tarina on jäänyt noin vähälle huomiolle. harvoin tuommoiset teemat kuten kloonaus kaikkine tiedejuttuineen nuoren tytön elämä kohtaavat.
on niitä leffoja ja sarjoja väännetty huonoimmistakin aiheista :D
- ihastunut ericiin
Siis ihan oikeesti, olen vielä nuori tyttö, mutta olen hulluna replicaan, ja minä ja pari kaveriamme ollaan kuvattu itse kohtauksia replicasta, ja kuka muka ei pitäisi elokuvasta, joka sisältää hitusen skifiä,toimintaa, romantiikkaa, ja ehkä joka pienenpienen huumorinsiemenen!
Pitäisikö alkaa kerätä nimiä adressiin? Ottakaa kantaa! - Bobbby
ehdottomasti replicasta elokuva. menestyisi varmasti.
- loihjyfjytfh
täysin samaa mieltä! varmasti olisi menestys.
- Amy number 14
Minäkin aloitin niiden lukemisen jo ala-asteella ja ne olivat aivan mielettömän hyviä! Siis MAHTAViA! Toivottavasti joku älyäisi tehdä niistä elokuvan jonain päivänä!
- Amy, numero 13
Joo! Elokuva Replica-sarjasta. Se ois oikea menestys!
- replika fani
Mäkin olen lukenut replikoita. ois se kyl ihan kivaa jos ne ilmestyis vaikka telkkariin tai DVD:lle.mulla on kavereita jotka tykkä ihan kauheesti replikoista mutta ne on ihan surkeita lukemaan.
- hobittiiiiiiiiiiiiii
Mä luin niitä varmaan joskus ala-asteella viimeksi, taisin jopa lukea kaikki ne läpi :D kyllä siitä ihan hyvän leffan sais väännettyä :) tai ehkäpä tv-sarjan ennemmin?
- numero 16
on se ihan ok. mä tykkäsin niistä.
- 17
musta ois kiva jos niitä tulis sarjoina tai DVD:nä.
- Aly
replica on kiva kirja sarja. siinä on kiva seurata Amyn ja kavereiden tapahtumia. se ois mahtavaa jos se tulis DVD:lle tai TV sarjaksi.
- fundamentalist
katsokaas tunettu kulttielokuva "Blade Runner".
http://fi.wikipedia.org/wiki/Blade_Runner
Siinä on eräässä pääosassa hyvinkin kuvaamanne
kloonityttö jota elokuvassa kutsutaan "Replikantiksi".
Itekin oon miettiny tätä samaa. Onhan leffoja tehty huonommistakin aiheista:D Replica oli tosi hyvä sarja. Piti lukee kaikki.
- Crying angel
On Pottereita ja muuta tommosta mut Replica on jääny liian vähälle huomiolle se elokuva ois paras mahdollinen tapa saada Replicalle huomiota!
Näin lyhyesti Replicasta pitää saada elokuva!- poika fani
Pitäisi, kyllä tehdä elokuva mikähän olisi paras keino saada huomiota sarjalle tästä saisi elokuvasarjan tai TV-sarjan, mutta yhteen elokuvaan on vaikea saada kaikki paitsi jos se on 12 h pitkä, jos tekisi TV-sarjan sarjan pituudeksi tulisi ainakin 60h koska kerrotaan tarkemmin asioista
Pitää varmaan jotain viestiä lähettää jollekkin jos tuntee jonkun sarjojen tekijän.
- Replica fani
Niinpä! Miksei?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️932049Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu
Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia1671510YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä741289Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2361150- 731150
Hyvin. Ikävää nainen,
Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan871064Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1501018Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava243962Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin
Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.51916Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta
Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli88891