Yritinpä kokeilla talven jäljiltä ilmastointilaitteen toimivuutta, vaan eipäs toimi. Auto on farmari Golf 1,6 vm. 2004. Onko kenelläkään kokemusta vastaavasta ongelmasta? Tiedän, että huoltoon pitää mennä, mutta jonot on pitkät ja kuumaa pukkaa...
Ilmastointilaite
saunassa
12883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ilmastointi huollettu/ täytetty kertaakaan näiden 6 vuoden aikana?
Ei ainakaan kahteen vuoteen, jonka me olemme auton omistaneet. Pitäisi katsoa huoltokirjasta aikaisemmat huollot.
Ei ilmastointia tarvitse huoltaa jos se toimii.
viedä huoltoon. Voi olla että pelkkä täyttö riittää. Mikäli kompura on rikki niin sitten voi tulla kalliiksi.
mutta halusin tietää että onko siinä mahdollisesti aiemmin ollut vikaa. Ainoa mitä ilmastoinnille on hyvä tehdä välillä on sen puhdistus.
Ei tarvitse viedä marmoritiskille ilmastointihuoltoon, katso Fonectan tai Eniron hakupalveluista oman paikkakuntasi auto ilmastointihuolto. Katsovat, täyttävät ja kertovat toimiiko vai ei. Homman hinta 100.- pinnassa ja tuskin tarvii kauan jonotella.
Itse olen menossa ensi viikolla huollattamaan ja täyttämään Golffin vm. -06, veikkaan, että vähintään 1/3 osa kylmäaineesta on haihtunut omassani, ihan normaali ilmiö KAIKISSA autojen ilmastointilaitteissa merkistä riippumatta. Kun ilmastointiaineesta on kadonnut 2/3 osa, niin muistaakseni ei toimi vehkeet enää.
Hyvä ohje on käyttää ilmastointilaitetta talvellakin jonkin aikaa, vaikka kerran kuukaudessa. Ei mene niin helposti juntturaan laitteet.
Nyt toimii! Käytin huollossa ja pelkkä perushuolto riitti, eikä maksanut kuin 90,-. Samaa sanoivat huollossa, että kannattaa käyttää myös talvella silloin tällöin hapettumisen estämiseksi. Mistä näitä juttuja naisena oikein tietää, mutta onneksi on paikka mistä kysyä. Kiitos vaan asiallisista vastauksista :)
No se on tuttua Vag kuskeille!
No ei ole ihmekään että ei toimi, se pitää huoltaa aina sillointällöin ihan kaikenmerkkisissä autoissa, huollontarve vähenee jos sitä voi käyttää edes kerran kuussa, mutta suomessa talvella harvemmin on niin lämmintä, että olisi mahdollista.
-rakkine. Kuuluu kai turvavarusteisiin.
Menes paskalle.