ruger single six -lupakäytäntö??

karahkanen

Joo, elikkä hankinnassa on .22 kaliberinen Ruger Single Six reukku. Ostolupahakemukseen rustasin asetyypiksi pienoisrevolverin, tiedossa olevaan aseen merkkiin ja malliin Ruger Single Six:n, ja kaliberiin .22 lr. Vasta nyt jälkikäteen ostolupahakemuksen laitokselle viennin jälkeen itselle selvisi että Single Sixin mukana tulee myös .22 wmr rulla, joka sitten on jo perinteistä piekkarin paukkua ärhäkämpi (luvan saanti myös ilmeisesti hankalampaa ?? ).
Kuinkas tässä nyt pitäisi menetellä? Saako perus .22 lr:n luvalla ostaa ko. aseen lisärullineen, vai onko uusi (halvatun kallis) lupahakemus pyöräytettävä? Vai pitääkö koko ostolupa perua kun siinä lukee jo tuon kyseisen Rugerin nimi ainoana mahdollisena ostettavana pyssynä? Aseliikkeessä tuskin myyvät pelkkää .22 lr asetta, ja jättävät samaan pakettiin ja samaan hintaan kuuluvan .22 wmr rullan nurkkiin pyörimään!?
Löytyykö foorumilta kokemusta kyseisenlaisesta tilanteesta?

10

3371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crod Mäk

      Mä ainakin ite sain tolla .22lr luvalla lisärullankin, mut se tosiaan vaatii aseen osan luvan. Parhaiten selviää kun soitat luvan myöntäjälle/käyt paikalla. Tänä päivänä noita lupajuttuja tosiaan tulkitaan juurikin sillä lailla että millä jalalla viranomainen on sattunut nousee sängystä.

      • OrginalCheyenne

        Itse kun tuollaisen hankin (useampi vuos sitten) riitti pienoisrevolveri, Ruger Single Six.
        Tuli molemmat rullat samaan lupaan.
        Nykyään varmastikkin on kyllä vieläkin enemmän luvanmyöntäjän harkinnasta kiinni antaako suoraan tuolle 22wmr. rullalle luvan, vaikka kaikkihan nuo single six Rugerit on tehtaalta lähteneen kummallakin rullalla. Eli luvanmyöntäjän ammattitaidosta riippuen voi olla helppoa tai vaikeaa...


    • Minulla meni läpi 22lr -luvalla molemmat rullat. Tästä on aikaa jo lelekutisti ja kouluampumisia ei vielä tuolloin ollut. Nyt vaan pitäis löytää magnum rulla kun lukuisissa muutoissani olen hukannut alkuperäisen rullan.

      • Blair

        Rullat on tehty ko. Aseyksilöön. Et voi ostaa jostain uutta rullaan, sillä se tuskin toimii hvin aseessasi. Rullassa on kaiverrettuna aina ko. Aseen kolme viimeisintä sarjanumeron numeroa. Nämä on syytä tarkistaa myös asetta ostettaessa.


      • Single Six 1977.
        Blair kirjoitti:

        Rullat on tehty ko. Aseyksilöön. Et voi ostaa jostain uutta rullaan, sillä se tuskin toimii hvin aseessasi. Rullassa on kaiverrettuna aina ko. Aseen kolme viimeisintä sarjanumeron numeroa. Nämä on syytä tarkistaa myös asetta ostettaessa.

        Luulisi että aseseppä pystyy kuitenkin sovittamaan rullan ko. revolveriin,
        jos tarvetta on. Kannattaa käydä asesepälle joka tapauksessa näyttämässä
        revolveri ja uusi rulla ennen ampumista.


      • koskis
        Single Six 1977. kirjoitti:

        Luulisi että aseseppä pystyy kuitenkin sovittamaan rullan ko. revolveriin,
        jos tarvetta on. Kannattaa käydä asesepälle joka tapauksessa näyttämässä
        revolveri ja uusi rulla ennen ampumista.

        Sain rullan toimimaan pienellä hiekkapaperi hoidolla. Oli aluksi ahdas pyörimään mutta nyt alkaa jo notkistua.


    • Anonyymi

      Miksi. Voi miksi kukaan kirjoittaa siihen hakemukseen mitään ylimääräistä koskaan. Kaliberi on .22. Se lr tai wmr kertoo sen hylsyn koon ja mallin. Ei niitä tarvi lupaa hakiessa ilmoittaa, jos ei tahdo tarkoituksella rajata omia liikkumismahdollisuuksia..

      • Anonyymi

        Jos kirjoitat hakemukseen kaliberiksi .22, voit ostaa kaikkea tuhon sopivaa. Ongelma on siinä, että kaliberin .22lr on eri kuin.22wmr, joten tarvitset kuitenkin kaksi eri lupaa. Ei käsittääkseni mene yhdellä hakemuksella. En ole varma meneekö edes aseen osana, koska kaliberi muuttuu.


    • Anonyymi

      Kaksi eri lupaa tarvitaan ja kaksi lupamaksua.
      Ja tulee myös kaksi eri aselupaa myöhemmin postissa.

      • Anonyymi

        Tämä asia kerrottiin keskustelussa jo kaksi vuotta sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3801
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2721
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2549
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2048
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1817
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1591
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1562
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1358
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1315
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1291
    Aihe