Meillä on täällä kotosalla tollanen kohta 10vk pk mäyräkoiran pentu uros. Alussa pidettiin vapaana pihalla kun käveli nätisti perässä, kun ei herra suostunut kävelemään hihnassa. Nyt on jo pakko pitää hihnassa kun herra lähtee omille teillee jos joku muu koira tulee vastaan tai ohikulkiat kävelee ohi. Nyt on siis ongelmaksi tullut se että tämä koira ei suostu kävelemään hihnassa yhtään. Kököttää paikallaan koko ajan liikkuu ainoastaan silloin kun on pissa tai kakka hätä. Irtikään ei voi enää pitää yhtään kun lähtee karkuu huomaamattomasti. Namuja, leikkejä ym. olemme kokeilleet mutta ei niin ei. Yhden ainoan kerran on kävellyt hihnassa silleen että raapii välillä valjaitaan ja jatkaa matkaan, mutta se lenkki oli hyvinhyvin lyhyt, mutta silti paljon pojalle ja olin ylpeä =)
Siis miten teidän koiranne ovat kävelleet hihnassa ja jos ei ole kävellyt miten saatte kävelemään hänet? Kuinka usein meni aikaa että alkoi kävellä?
Poitsu kyllä kävelee valjaiden kanssa, mutta kun hihnan laittaa kiinni niin ei askeltakaan.
Kiitos jo etu käteen vastauksista !
Hihnassa kävely mäyräkoiralla !
4
645
Vastaukset
Poikaa täytyy kehua heti kun se hiukanki hihnassa kävelee. Namit olisi tähän hyviä, jos siis kelpaa.
Mun mäykkyni oppi hihnassa kävelyn heti, vaikka nyt vähän vetääkin. Koirani siis 3,5 vuotias.- mieronkorpi
Taitaa yrittää talon pomoksi jo? Pikkuherraa ärsyttää, kun ei vapaana saa viilettää, ja osaa sen näyttää kököttämällä paikoillaan kuurona. Meilläkin onnistui irtipito alussa. Nyt kun murkkuikä menossa, ei puhettakaan irtipidosta (vielä?). Hihna ja valjaat. Kehumalla, palkitsemalla ja komentamalla omalla nimellään. Kevyttä nykimistä hihnaan ja kunnon kehoitus 'Nyt mennään, Olvi!' Meillä on tasan 1 v sileäkarvainen kääpiöuros (Ei todellakaan Olvi nimeltään). Flexi on vihonviimeinen kapistus, 'tunto' poissa koiran ja ihmisen väliltä (testattiin). Alussa oli nahkapanta, vaan nyt mennään valjailla ja hihnalla. Oppii hihnaan kyllä, kärsivällisyyttä vain.
- mäykyn isä
mitä pirun väliä sillä on kummalla mäykky kävelee.pää-asia että kävelee eikä kiukuttele
- hajustiina
mäykyn isä kirjoitti:
mitä pirun väliä sillä on kummalla mäykky kävelee.pää-asia että kävelee eikä kiukuttele
meitin karkkariukko, nyt kohta kymmenen kuukautta, oppi heti alusta kävelemään nätisti hihnassa. Meillä oli jo pentua haettaessa sellainen ohut pentuhihna ja vain muutaman kerran sen kanssa tehtiin voltti takaperin kerien. Pienien nykäyksien kautta vetäminenkin loppui ja aina kun mentiin liian kovaa niin pysähdyin enkä jatkanut matkaa ennen kuin tilanne rauhottui.
Silti pikkumies ei vielä osaa kaikkia käytöstapoja - inhoaa polkupyöriä ja kahisevia muovikasseja, kirkuvia lapsia ja traktoreita... mutta mutta vähitellen eteenpäin. Lenkit ovat meille tosi mukavia, varsinkin isin kanssa joka on sata kertaa isompi kuin pieni poika ja osaa hallita ukkelia!
Ja meidän ainoa oikea pahe on pomppiminen äitiä vasten kun äiti tulee töistä ja olisi niin paljon asiaa... kynnet - leikatut kummiskin - tuntuvat ilkeiltä. Siispä kun tulen kotiin ja pomppiminen alkaa en reagoi koiruliin mitenkään, vasta sitten kun tilanne rauhoittuu!
Kyllä se siitä ajan kanssa...mäykky on aina vain mäykky :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1056121Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605091SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun584217SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost103576Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143120SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502523Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352459Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat632206Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val221551