Tässä yksi vinkki miten saa kotikonstein tuollaisesta vanhasta pöysästä nätimmän:
http://www.youtube.com/watch?v=rj7RrBAdEU8
Rypsiöljyllä pöytä kuntoon
14
9686
Vastaukset
- rt5t6
Käsittelin ja jo samana kesänä haisi härskille ruokaöljylle. Enpä ole toistakertaa käsitellyt
- aef e rrg rg
Rypsiöljyllä tms ruuuanlaittoon tarkoitetulla öljyllä käsitelty pöytä alkaa eltaantumaan ja haisee sitten mädälle kalalle, pitkään..
Kalusteisiin kannattaa käyttää kalusteöljyjä. Niitä on monenlaisia, Kiinaöljyä, pellavaöljyä, parafiiniöljyä jne. Paitsi, että ne eivät eltaannu, ne imeytyvät puuhun paremmin, suojaavat pitempään ja niissä on useasti lisätty erilaisia homesuoja tms aineita, vahoja jne.
Eikä hinnassa ole paljoa mitään eroa, ainoastaan ostamisen vaiva.- järkky556
sääli kaunista pöytää..!!! :/
Olen käyttänyt rypsiöljyä todella usein/paljon, enkä ole koskaan huomannut mitään hajuongelmaa.
Kuivuu hyvin ja silti ei ota esim. vettä vastaan,toimii jopa ulkokaluisteissa, kunhan antaa kuivua kunnolla.
- frangröbba
voi juma mikä älynväläys,nyt sen sitten voikin pistää päreiksi ja polttaa vaikkapa saunanpesässä
- löytyy-
varmaan rautakaupoista.
- Öljyä laineille
Ruokaöljyt härskiintyvät, äläpä nyt hulluja neuvo.
Ohennettu vernissa (keitetty pellaöljy) sopii mukavasti öljyämiseen. Se kovettuu ja tukkii puun syyt. Kiinapuuöljy ja muut kalliimmat tuotteet tietysti, mutta ne ovat hintavia aineita ne. Käsittelyjä pitäisi tehdä useita ja aina nihkeään pintaan seuraava kerros.
Raa'alla pellaöljyllä ei kannata öljytä. Se on tahraavaa eikä kovetu koskaan. Parfiiniöljy sopii leikkuulaudan öljyämiseen, se on siisti aine, ei kovetu, mutta toisaalta pinta ei ole pitkäikäinen. Parafiiniöljy jatkaa matkaansa puu sisään ja taas on kohta öljyttävä lisää.- EI härskiinny,
olen käyttänyt niitä jo -70 luvulta saakka,
kaikkiin ritilöihin, ulkona parvekkeella ja aitoihin yms.
kerrostalon oviin, (siivoojan moppi pilaa alaosasta),
olen koko ovet ja kaikki koko rapun ovet öljynnyt 5 v välein.
kaikki muut OIKAT öljyt ovat 20-kertaa kalliimpia,
koska useissa purkeissa on yli 80 % ohenteita,
en ainakaan suosittelisi kappallisia öljyjä mitenkään kuukaisittaiseen käyttöön,
jos on lapsia talossa.
Kaikki sai alkunsa, kun "joku" öljysi aitansa moottoriöljyllä ja siitä tuli aina värillistä sateen aikana, mietin ja ratkaisin,
ruokaöljy on hyvää, ei saastuta, säilyttää puun ja halpaa.
mimim. vielä asuntolainaa 210t€ ja autolainaa 35t€,
kun ne on maksettu kaikki on sitten meillekin halpaa, nyt kaikki on kallista. - ...........
pellavaöljyyn kannattaa sotkea sekaan 'hapetinta', esimerkiksi kserotiinia joka nopeuttaa kuivumista.
- samuel-80
........... kirjoitti:
pellavaöljyyn kannattaa sotkea sekaan 'hapetinta', esimerkiksi kserotiinia joka nopeuttaa kuivumista.
Taisitpa tarkoittaa serotiinia.. :)
- en usko
EI härskiinny, kirjoitti:
olen käyttänyt niitä jo -70 luvulta saakka,
kaikkiin ritilöihin, ulkona parvekkeella ja aitoihin yms.
kerrostalon oviin, (siivoojan moppi pilaa alaosasta),
olen koko ovet ja kaikki koko rapun ovet öljynnyt 5 v välein.
kaikki muut OIKAT öljyt ovat 20-kertaa kalliimpia,
koska useissa purkeissa on yli 80 % ohenteita,
en ainakaan suosittelisi kappallisia öljyjä mitenkään kuukaisittaiseen käyttöön,
jos on lapsia talossa.
Kaikki sai alkunsa, kun "joku" öljysi aitansa moottoriöljyllä ja siitä tuli aina värillistä sateen aikana, mietin ja ratkaisin,
ruokaöljy on hyvää, ei saastuta, säilyttää puun ja halpaa.
mimim. vielä asuntolainaa 210t€ ja autolainaa 35t€,
kun ne on maksettu kaikki on sitten meillekin halpaa, nyt kaikki on kallista.oliko martat 70 luvulla ruokaöljyjä?
- 44
huonekaluöljyt ovat vain rahastusta ja ovat sopivia ja tarpeellisia vain hienompiin ja uusimpiin sisähuonekaluihin jossa on ohut viilupinta ja lakattuja/käsiteltyjä ja alle10-v vanhoja.
sellaisia johon ei öljy imeydy - rehupellavaöljy
Hevosille tarkoitettu 100% kylmäpuristettu rehupellavaöljy maksaa noin 30 € / 5 litraa. Mielestäni se on halvin hinta pellavaöljylle. Löysin sitä Agrimarketista. Litran pullo tais olla kympin.
Otin kanisterista muutaman desin pellavaöljyä pienempään pulloon. Otan muistaessani lusikallisen samasta syystä kuin hepatkin, eli omega3-rasvahappolisänä. - HetaRa
Mm. puiset leikkuulaudat on iän kaiken öljytty kotoa kulloinkin löytyvällä ruokaöljyllä, eikä koskaan oo haissut hätskiintyneelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle233041Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122129Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.661978Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1001833Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761563Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥391336Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141282Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001265- 1111065
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151056