Päädytty että irlis tulee taloomme:)
Pariin kenneliin pistänytkin viestiä, mutta mitä kenneliä itse suosittelisitten?
Mistä kennelistä irlis?
3
1272
Vastaukset
- a
Sen verran kuin itse on irlis-kasvattajista kertynyt kokemusta, en suurempaa kritiikin aihetta itse ole kohdannut. Oma irlikseni on Hertta-ässältä, mutta paljon olen kuullut hyvää muistakin kasvattajista.
Omasta mielestäni sinun kannattaisi enemmän kiinnittää huomiota esim. kasvattajien kanssa jutteluun ja pentueiden sukupuihin(sisäsiitokset ovat iso ei ja kertovat paljon myös kasvattajasta) niitähän pääsee katsomaan kennelliiton sivuston kautta ilmaiseksi. Kasvattajilla saattaa olla myös vaatimuksina näyttelyissä ym. käyttö. Monien kennelten kotisivuilta löytää myös kasvattajien yleistä kertomusta koirista/ toivotunlaisista pentujen ostajista, joiden avulla pystyt hahmottamaan kasvattajaa. Mitä nyt itse tiedän, niin irliksien hinnat eivät paljoa vaihtele kasvattajan mukaan.
Ennen kaikkea suosittelen menemään irlannissusikoira yhdistyksen sivustolle http://www.irlanninsusikoirat.org/ , siellä on mm. tulossa olevia pentueita ja jo syntyneitä. Ota ihmeessä yhteyttä useisiin kasvattajiin ja juttele kunnolla rodusta. Sitä kautta saa myös paljon vinkkejä, joita on muuten vaikea keksiä.
Hankkiessani omaa irlistäni juttelin useamman kasvattajan kanssa sähköpostiste, vaikka kaikilla ei nyt pentua ollutkaan tarjolla. Sain kuitenkin hyviä neuvoja. Kasvattajat myös voivat kysellä aika paljonkin omista syistäsi haluta irlis/asuintiloista ym. sillä hyvä kasvattaja haluaa varmistaa, että pentu saa hyvän kodin, jos kasvattaja siis on heti valmis tarjoamaan pentua niin suosittelen kyselemään muualta, sillä jos kasvattajalla ei tuossa vaiheessa ole aikaa jutella ja neuvoa niin voit jäädä ilman tukea/apua sitten, kun sopimukset on kirjoitettu. Sitten kun koira on päässyt jo kotiin asti on helppo saada irlisten "ominaisongelmiin" apua kasvattajalta, jolla todennäköisesti on kokemusta samoista pulmista jo ennestään.
Toivottavasti löydätte itsellenne sopivan kasvattajan ja irliksen! - Iirisirlis
Me päädyimme gutgebautt-kennelin kasvattiin ja erittäin tyytyväisiä ollaan oltu. Koira on ollut terve ja saanut kehuja paljon... :) Luonne on ollut niin hyvä, etten parempaa enää voisi toivoa. Kasvattajalta on saatu aina tukea ja opastusta kun on tarvittu. Käytiin kyllä monessa paikassa ja kyseltiin eri kasvattajilta ennen kun päädyttiin koira ottamaan gutgebauttilta. On toki muitakin hyviä kasvattajia ja luulen että yleisesti ottaen irlis kasvattajat on tunnollista väkeä. Huomasin, että eri kasvattajilla on hyvin erinäköisiä koiria ja meitä miellytti gutgebautt koirien jämerä luusto ja erittäin kauniit päät. Kannattaa katsoa kennelliiton sivuilta ja sirl sivuilta kasvattajien tietoja (ja koirien). Onnea loistavasta valinnasta!
- Piazu
Ihan ensinnä katso että kasvattaja on SIRL:in listoilla,se on _tärkein_ kriteeri. Kennelliiton jalostustietojärjestelmästä saa hurjasti tietoa kasvattajasta,kun selaat esim. jalostuskoirien ikää, sukutauluja, ss-prosentteja jne. Samoin jonkun verran tietenkin kasvisten nettisivuilta saa infoa.
Suomessa on tällä hetkellä 5 tai 6 kasvattajaa jolta itse ostaisin, mutta makuasioita osittain. En viitsi tähän julkisesti kirjotella. ;)
Jotkut kasvattajat kokevat esim. tärkeimmäksi koiran elämässä näyttelyt ja ehkäpä pohjaavat kasvatustyönsä melko pitkälti ulkomuotoon ja näyttelytuloksiin.... jotkut taas salaavat sairauksia ja vikoja. Ota tarkoin selvää kasvattajista,keskustele,kysele ja käy kesäpäivillä, näyttelyissä, tapahtumissa ja liity jäseneksi SIRL:iin, rotulehdestä saa paljon irti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708