Palstajako mättää!

Parvekeviljelijäksi

Asun pienehkössä kaupungissa ja olemme mieheni kanssa koittaneet saada pariinkin otteeseen viljelypalstaa vuokrattua. Ensimmäisellä kerralla oli niitä, jotka olivat viljelleet jo edellisenä vuonna ja meidät sysättiin syrjään. JAA! Olisimme saaneet savisen ja huonon maapohja kasvimaan. Sitä kovasti pahoiteltiin kun muut saivat edellisen vuoden kasvimaat ja ne jotka muuten vaan olivat siellä, saivat ottaa ennen meitä sen minkä halusivat, vaikka tulivat meidän jälkeen. Sanottiin vaan että kun tuo ja tuo oli ennen teitä, niin teille ei voi sitä antaa. Niinpä otimme yhteyttä kaupungin virastoon ja sieltä sanottiin että ottakaa siihen ja siihen yhdistykseen yhteyttä että he antavat vielä teille palstan. Eipä vaan kuulunut yhteyden ottoa ja niinpä jäimme ilman palstaa.

Nyt tänä vuonna oli kuulema eri systeemi, jonka PITI olla tasapuolisempi. Nyt vaan kävi niin että kun palstamme vihdoin mitattiin, meille lykättiin kaksi lappua kouraan ja sanottiin että tulevat sitten kohta keräämään maksun. Siinä välissä kuulimme kun siellä huudeltiin jotain siitä että palstajaot oli tehty ja pyydettiin viljelijöiden odottaa palstojensa vieressä rauhallisesti. MUTTA! Mites meidän kävikään? Me odottaa kökötimme kaksi tuntia. Siinä meni ohi hakemaan palstojaan ihmisiä ja poistuivat, irvailivat suorastaan että nyt meistä tuli viljelijöitä ja nämä ihmiset tulivat meidän jälkeen palstoille ja poistuivat ennen meitä maksaneena. Me odotimme kahden tunnin odottelunkin jälkeen vielä että milloin me saamme maksaa palstamme. Ei vaan kuulunut eikä näkynyt... päin vastoin! Huomasimme että rahastaja lähti ihan toiseen suuntaan kuin meidän suuntaan. Lähti sinne, missä oli nk. vakiviljelijöitä, vanhoja asiakkaita.

JOTEN! JÄIMME JÄLLEEN ILMAN PALSTAAMME!

Kun joku sanoo SEN erään yhdistyksen nimen, se nimi on kirosana minun kovissamme!

Taidan laittaa ilmoituksen lehteen että halutaan vuokrata puoli / koko aarin kesäviljelyyn, jotta saamme edes joskus jotain mitä näpertää.

3

879

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Only Me

      helpottiko, toivottavasti ;D

      • edellinen

        JUU, sillä Lahti on huijannut muutenkin ja muitakin kuin minua...

        Kun saan kaikki asiat reilaan muutamme tästä kaupungista pois. Silloin ei tarvitse vitun kieroilevia paskas puhuvia ja selkään puukottavia kunnan "virkamiehiä" enää nähdä eikä heidän kanssaan vääntää kaikista asioista.

        Lahden kaupungin virkamiehistä saisikin oikeen tuhannen ja yhden yön tarinat!


      • jälkimmäinen
        edellinen kirjoitti:

        JUU, sillä Lahti on huijannut muutenkin ja muitakin kuin minua...

        Kun saan kaikki asiat reilaan muutamme tästä kaupungista pois. Silloin ei tarvitse vitun kieroilevia paskas puhuvia ja selkään puukottavia kunnan "virkamiehiä" enää nähdä eikä heidän kanssaan vääntää kaikista asioista.

        Lahden kaupungin virkamiehistä saisikin oikeen tuhannen ja yhden yön tarinat!

        ...tuolla:

        http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3534

        Sinne kannattaisi kirjoittaa asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7200
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2597
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      108
      2170
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1598
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1119
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      43
      1005
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      999
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      951
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      753
    10. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      749
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja