Onko muita nuorehkoja (alle 30 v) naisia jotka ovat rakentaneet/suunnittelevat oman ok (hirsi/puu) talon rakentamista?
Itse olen alalla, suunnittelutehtävissä tosin ja oman talon rakennus alkaa nyt, mikäli kaikki menee hyvin, puolentoista/kahden vuoden päästä. Netistä olen yrittänyt etsiä aiheeseen liittyviä keskusteluja mutta ei niitä hirveästi ole löytynyt, ainakaan pitkästä rakentamiseen/pre cuttiin liittyen. Myöskään oikeassa elämässä en ole vastaavista projekteistä juurikaan kuullut, kyllä ne nuoret perheet tätä bisnestä dominoi. Olisiko täällä toisin?
Itsellä tosiaan tuo suunnittelu ja valvonta tulisi omasta takaa ja omista puista olisi mökki tarkoitus kasata. Oman työn osuus järkevissä määrin suuri.
Onkos meitä muita sinkkuja, miehiä tai naisia näillä palstoilla pyörimässä? :)
Itse olen alalla, suunnittelutehtävissä tosin ja oman talon rakennus alkaa nyt, mikäli kaikki menee hyvin, puolentoista/kahden vuoden päästä. Netistä olen yrittänyt etsiä aiheeseen liittyviä keskusteluja mutta ei niitä hirveästi ole löytynyt, ainakaan pitkästä rakentamiseen/pre cuttiin liittyen. Myöskään oikeassa elämässä en ole vastaavista projekteistä juurikaan kuullut, kyllä ne nuoret perheet tätä bisnestä dominoi. Olisiko täällä toisin?
Itsellä tosiaan tuo suunnittelu ja valvonta tulisi omasta takaa ja omista puista olisi mökki tarkoitus kasata. Oman työn osuus järkevissä määrin suuri.
Onkos meitä muita sinkkuja, miehiä tai naisia näillä palstoilla pyörimässä? :)
Vastaukset 10
Vanhimmat
Juu varmaan löytyy meitä sinkkuja enemmänkin....
Älä tee omista puista vaan myy kalikat ja käytä rahat rakentamiseen. Omien puiden sovittaminen tuotantoprosessiin voi olla hyötyihin nähden vaikeaa. Hirsilinjat vaatii oikeanlaista tarkoin valikoitua tavaraa.
Jotkut sorvaa omistakin mutta tahtoo olla pientoimijoita joiden kanssa tarvitaan ylipäänsä enemmän kokemusta ja omatoimisuutta ettei tulisi väärää,lahoa,kieroa,sinistä hometta jne....
Jos kerran alan suunitteluhommissa olet käytä firmasi kontakteja hyväksesi ja hanki sieltä. Samalla kannattaa keskittyä ydinosaamiseen ja ottaa rahat sieltä että voi palkata jonkun tekemään työt. Rakentaminen on kivaa ja puuhakasta jos ei tarvi samalla opetella ja hoitaa kaikkia muitakin asioita. Muuten voi tulla ongelmia jaksamisen ja ajankäytön kanssa. Yhden ihmisen aika ja voimat on rajallisia.....
Olipa hienosti vastattu! Varsinkin puun kieroon meno ja liian märkä tavara tuottaa ikävyyksiä.
Älä kovin paljoa mainosta sinkkuutta, kun käyttävät tietämättömyyttä hyväksi.
Ota paljon selvää netistä ennen lopullisen rakentajan valintaa. Minusta näyttää siltä, että yhdeltä toimijalta kaikki rakentamiseen liittyvä on paras tulos, ainakin valmistaloissa. Jollakin on ollut lyhyiden hirsinurkkien kanssa ongelmia, ne kun lohkeilee. Kilpailuta myös. Hyvä rak.valvoja tuottaa sinulle, vaikka maksaakin. Hän osaa vaatia kunnollista jälkeä ja keskeyttää tarvittaessa etenemisen.
Muuten on viisasta maksaa omia seiniä, kuin olla vuokralla. Onnea jatkoon.
Täällä on yksi sinkkunainen, tosin jo yli nelikymppinen.
Uudessa hirsitalossa olen asunut reilut kaksi vuotta.
Itsellä ei ollut minkäänlaista kokemusta rakentamisesta, mutta asuttuani mummonmökissä jota olisi pitänyt alkaa remontoimaan ja laajentamaan, niin laskin että uusi talo tulee maksamaan saman rahan.
Eli samalle tontille rakennutin uuden hieman isomman talon.
Minulla oli onni, että samassa kylässä on hirsitoimittaja, joka toi taloon seinät ja katon, ja sitten oli toinen porukka joka teki kaiken muun. Minusta ei ollut muta apua kuin siivouksessa ja kyselemässä tyhmiä.
Hyvä vastaava mestari on ihan ehdoton edellytys että homma koituu, ja voi luottaa että kaikki menee just eikä melkein niinkuin pitää, eikä tule ylimääräisiä kuluja...
Hei,
kiva että tähän on jo viestejä tullut näinkin lyhyen ajan sisällä! Olen tosiaan vastavalmistunut rak ins, joten työkokemusta ei ole hirveästi ehtinyt kertyä...Tarkoitus on tietysti kalastella kaikki opiskelututut mitä heidän kauttaan irtoaisi kohtuukustannuksin :) olen ajatellut että tämä projekti olisi samalla sellainen "oppiprojekti" itselle mikäli pientalopuoli alkaa kiinnostaa.
Olen tähän suunnitteluun nyt tosiaan varannut sen min 1,5 vuotta elikkä eiköhän ajatukset lähde tästä selkiämään..
Lisää vaan ihmisten kokemuksia :)
no pakkohan se on itsekkin ilmoittautua jo senkin vuoksi kun omaan projektiin ryhtyessäni etsin (muun muassa) netistä muitakin n. 30-kymppisiä miehiä ja naisia jotka ovat rakentaneet tai rakennuttaneet oman talon vaikka ovat sinkkuja. sen verran alalla työskentelevänä ja näin ollen aikahyvin tietäen mihin olen ryhtynyt täytyy sanoa että en pelkää sitä että projekti jäisi kesken koska, kaikki ne ovat valmistuneet ja valmistuvat joko ennemmin tai myöhemmin mutta valmistuvat kuitenkin.
mutta raha ja sen riittävyys on mietityttänyt ja mietityttää kokoajan sitä enemmän mitä pidemmälle mennään ja tilin saldo pienenee mutta mitään "näkyvää" ei tahdo tapahtua. esim. jo nyt on mennyt about 10.000 € (sis. luvat, tontti, liittymät, etc.) eikä edes tontilla ole monttua. jo tässä vaiheessa voin sanoa "kokemuksesta" että vuosi suunnitteleen ei todellakaan ole liian pitkä aika ja hyvin suunniteltu on todellakin ainakin 2/3 tehty. käytännön vinkkinä sanoisin että kun suunnitelee budjettia (osa tai kokonais) niin aina kannattaa mitoittaa rahantarve / hinnat kalleimman mukaan jotta välttyy ikäviltä yllätyksiltä ja budjetin ylityksiltä. samalla se palauttaa hyvin tehokkaasti maanpinnalle kun alkaa suunnitellut neliöt, materiaalit ja varusteet karata käsistä. turhat neliöt maksavat rakennettaessa X-määrä ylimääräistä, joten pitää ottaa huomioon että ne ovat myös kalliilla ylläpidettäviä neliöitä jotka vaikuttavat asumiskustannuksiin (kiinteistövero/verotusarvo, sähkö/lämpö, vakuutukset). hlö.kohtaisesti en aio rakentaa ensimmäistäkään ylimääräistä neliötä jos kyseiselle tilalle ei ole käyttöä. sitä varten kannattaa hommata tontti jossa on rakennusoikeutta tarpeeksi ja suunnitella talon pohja niin että laajentaminen on helppoa jos tai kun sille tulee tarvetta.
omasta puolestani toivotan menestystä projektiin. muistaa vain uskoa itseensä ja siihen mitä on tekemässä niin kyllä siitä hyvä tulee. kun joku tulee arvostelemaan niin kannattaa muistaa että
" -mielipiteet ovat kuin persereikä, jokaiselta niitä löytyy ainakin yksi "
Sinkkurakentajia, jotka voisivat olla kiinnostuneita isännän paikasta talossasi. Jos ovat käteviä käsistään, niin voisivat tehä omista puistasi koko talon.
Mutta jos ei sellaisia näköpiirissä ole niin tilaa jostakin mahdollisimman suuresta tehtaasta.
Kun puut menee suuren tehtaan tuotantoputkesta läpi, niin puista poistuu kaikki puun ominaisuudet, kuten kieroutumiset ym. Prosessi on lyhyt isoilla tehtailla. Kun puut kaadetaan juhannusviikolla niin suurteho kuivurin läpi meno ja sorvauslinjan työstö menee niin nopeaan, että juhannuksesta 2 viikon kuluttua juhannuksesta talo tulee tontille pystytysvalmiina. Pystytys kestää 2 päivää. Ja se on siinä.
Hei vaan!
Täällä on kans yksi sinkkunainen joka on rakentanut yksin talon. Asuttu nyt reilut puoli vuotta, talo on tosin kesken vielä mutta asumiskunnossa. Todella rankkaa on yksin suunnitella, neuvotella tarjouksia, etsiä urakoitsijat, huolehtia kaikesta toteutuksesta ja tavaroiden hankkimisesta ja vielä maksamisesta. Ja kantaa vastuu yksin koko hommasta.
Ja sitä työn määrää puiden kaatamisesta aina tapetointiin ja laatoitusten saumaamiseen asti ei luojan kiitos tajua etukäteen... Varsinkin näin ensikertalaisena joutuu vielä opettelemaan kaiken alusta asti ja kantapään kautta. Mutta oman käden jälki kuitenkin palkitsee ja sitä ihaillessa voimat pikkuhiljaa palautuu. :) Mutta pakko myöntää että väliin mahtuu aikoja, jolloin toivoo ettei olisi koskaan ryhtynyt koko urakkaan.
Ja tosiaan niitä arvostelijoita löytyy... Heille kannattaa vain todeta että jokainen rakentakoon itselleen sopivan talon.
Tsemppiä kovasti toivotan, ja voimia! Se tunne on huikea kun pääsee muuttamaan uuteen omaan kotiin! :)
niin ota hommiin sieltä paikkakunnalta kylätimpuri joka ei ole yrittäjäksi rekisteröitynyt, niin saat talosi pelkän työpalkan hinnalla. Sullahan on omat puutkin mistä tekee.
Aikuiskoulutuskeskukset ovat kouluttaneet ja kouluttaa edelleen kylille näitä taitavia kylätimpureita joita voi rakentajat käyttää hyväkseen pelkällä työpalkalla.
Kaikki työnantajan sivukulut jää pois. Tulee halvaksi.
Mene nyt jo hoitoon niine kylätimpureittesi kanssa jotka tunget kerta toisensa jälkeen joka toiseen avaukseen?
ottaa joka käänteessä siipeensä kun mainitaankin sana KYLÄTIMPURI.
Taitaa peljätä paljastumistaan jos toimii vuodesta vuoteen siellä harmaan talouden puolella.
Jos rehellinen rakentaja on, niin mainostushan on hyvää, ei siinä mitään peljättävää oo,jos maksaa veronsa niinkun muutkin ja myös muut lakisääteiset velvoitteensa.