Naaras ja uros

kaksistaan?

voiko pitää kaksi, eri sukupuolta olevaa undulaattia jos ei aio pesittää? Stressaantuvatko jos eivät saa hommata poikasia? Onko undulaattien ikäerolla alussa väliä? onko uros ja uros parempi vaihtoehto kuin uros ja naaras? Kiitos!

2

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Undulaattien sen kummemmin kuin minkään muunkaan lemmikkilinnun (tai oikeastaan minkään lemmikkieläimen) ei todellakaan ole mikään tarve poikia "saadakseen täyttymyksen elämässään" eikä se ole mitenkään suotavaakaan ellei asiaan ole huolella perehdytty ja poikasia ihan varta vasten takoitus saada. Eli pariskunnalle vaan ei missään vaiheessa aseteta näytille mitään etäisestikään pesäpönttöön viittaavaa ja koitetaan saada mahdollinen pesimävire kuriin sopivalla ruokinnalla ja ypäristöoloilla mikäli naaras alkaa tiputella munia häkin pohjalle.

      Jos ikäero ei ole ihan mahdoton (tyyliin toinen 14v jo vähän raihnainen ja väsynyt ja toinen just pahimmassa riiviöiässä oleva duracell-teini) ei sillä ole oleellista merkitystä. Undulaatit tulevat yleensä pareina hyvin toimeen keskenään kaikissa yhdistelmissä (koiras-naaras, koiras-koiras, naaras-naaras), joten ihan omasta mausta riippuu minkä haluat, kolopesijoillä se poikasten estokaan ei ole yleensä mitenkään toivoton urakka niin kuin joillain yltiöaktiivisilla peippoyksilöillä tms. Katsoo vaan siinä aktiivisempaan aikaan vuodessa vähän etteivät ala nakerrella koloa kirjahyllyyn tms. Huomaa kuitenkin että jos jossain vaiheessa haluat lisää lintuja, että kaikki ovat edelleenkin samaa sukupuolta ja/tai että kaikille on oma pari. Isossa parvessa tuokaan ei ole enää niin tarkkaa, mutta muutaman linnun porukassa tulee herkästi tappeluita jos joku on jäämässä kolmanneksi pyöräksi tai jopa useaa lintua kohden on vain yksi vastakkaisen sukupuolen edustaja .

    • Anonyymi

      Olen hommaamassa kolme undulaattia niin pystyykö olemaan naaras,naaras ja uros vai onko mitään väliä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      129
      1548
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1451
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1243
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      55
      1200
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1014
    6. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      198
      996
    7. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      255
      991
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      935
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      850
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      838
    Aihe