ÄLYÄ JA VIISAUTTA

hyvä sen olla pitää

Hei, anteeksi, tämä ei vamraan ihan tänne kuulu, mutta kirjoitan nyt kuitenkin...eli, mitkä koirarodut ovat viisaimpia, helposti koulutettavissa, ja muutenkin älykkäitä. Niitähän on lajiteltu viisaudelta, helpoimmat koulutettavat yms. MUTTA MIKÄ ROTU olisi sekä viisas/älykäs, että helposti koulutettavissa. (sosiaalinen, ja lapsirakas myös)
Jos joku viitsisi /osaisi listata....sosiaalisia, älykkäitä/viisaita helposti koulutettavissa olevia ja lapsirakkaita KESKI-TAI VÄHÄN NORMAALIA SUUREMPIA koiria.

4

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tollanen

      Saksanpaimen ja kuvaus sopii tähän yksilöön. En lähtisi kyllä suorilta mitään rotua erottelemaan tyhmä/älykäs, sosiaalinen/epäsosiaalinen jne. Toki koiran perusominaisuuksilla on merkitystä, mutta mielestäni sillä mitä koiraan kanssa puuhaillaan on vähintään yhtä suuri merkitys.
      On monta surullista tapausta että otetaan koira kun sen rotuinen on tutullakin ja aivan huippu. Mutta kun oma ei sitten olekaan eikä mikään muukaan koira ellei sen eteen viitsi mitään tehdä. Näistä tulee sitten kiertolaisia.
      Katsele rotutietoa netistä tai kirjoista. Myös sairauksista. Käy näyttelyissä ja koirakentillä tutustumassa eri rotuihin.
      Ota koiran hankinta ajan kanssa koska koira on toivottavasti monen monen vuoden kaveri.

      • Lukija62

        Aikoja sitten luin jostain tutkimuksesta, että collie olisi koiraroduista älykkäin. En enää millään muista mistä tuosta tutkimuksesta luin. Se vain jäi mieleen.

        Sheltit ovat yleensä tosi oppivaisia ja älykkäitä. Mutta tokihan niissäkin on yksilöllisiä eroja ;)


    • Ger-bii-li

      Jos älyä ja viisautta haluaa, niin BORDERCOLLIE on paras. Sitä ainakin pidetään helpoiten koulutettavana ja viisainpana koirarotuna, mutta tietysti yksilöillä on eroja. Se on myös aika keskikokoinen koira. BC on välillä vähän turhankin fiksu: se oppii myös ovien ja jääkaappien aukomisen ja muuta ei toivottua. BC on myös lapsirakas, mutta tekemisen puutteessa se voi ruveta "paimentamaan" pienempiä lapsia, eli kaartelemaan lasten ympärillä ja näykkimään niintä jotka "yrittävät karata laumasta". Siitä voi päätellä että BC tarvitsee paljon tekemistä ja liikuntaa.
      Kannattaa hakea youtubesta videoita bordercolliesta ja lukea tietoa Suomen bordercolliet ja Australian kelpiet ry: n sivuilta. Muita koirarotuja en oikein osaa kertoa.

      • ei olisi

        Berniä. ja osaisi kertoa, oppiiko yleisesti noepasti? En nyt mitenkään halua valita koiraani luonteenkuvauksen perusteella,olisi vain kiva omistajilta vähän kuulla millaisia on ollut ;)
        Oppiiko kukaan muu koira jonka esim. tunnette / tiedätte avaamaan jääkaapin ovea, ym.?
        kyllä ainakin isovanhempieni mäyräkoira on ovia auki saanut :s yksilöllistä, niinhän se kaiken kanssa menee...
        berniestä vielä vähän kysymyksiä: (toistän vähän itseäni, mutta kuitenkin:)
        -(omistaja) onko ollut helppo koulutettava (narttu vai uros?)
        -Voisitko kertoa bernisi luonteesta ikä
        -Oletko huomannut berniä(si) mitenkään viisaaksi/järkeväksi/nokkelaksi. Vaistoaako hyvin tilanteita, ja onko paljon vartioimista.

        En siis aio valita mitenkään älykkyyden perusteella, tai muutenkaan, pitkä ja vakava harkinta tässä oon ollut ja nyt näyttäisi bernieen silti kallistuvan. Sen takia vain, kun on eka koira, niin ajattelin onko helppo kouluttaa, ja onko viisaskin (mikä olisi mukavampaa jotenkin...) Kuitenkin haluan olla koiralleni hyvä "johtaja" ja yritän olla johdonmukainen. Haluaisin että saan siitä hyvän ja tottelevaisen ystävän. (Tajuaisi käskyt; seuraa, paikka, maahan yms.........) Ja tietenkin pitkän koulutuksen jälkeen ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2125
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1333
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1265
    4. 157
      1168
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      981
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      858
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      799
    Aihe