http://www.mtv3.fi/uutiset/rikos.shtml/arkistot/rikos/2010/05/1124400
..Mutta,mitä nyt lainsäätäjiltä tapahtuisi uusia päätöksiä!!.
Päätöksien teko kestää...!!.
Rikoslakia PITÄISI/PITÄÄ tosiaankin KIRISTÄÄ ja rangaistuksia...
1
694
Vastaukset
- Samaamieltä
"En tiedä, onko lainsäätäjälle käynyt tässä lipsahdus. Esimerkiksi törkeässä varkaudessa rikoksen tekee kokonaisharkinnan jälkeen törkeäksi, jos se kohdistuu ihmiseen, joka ei pysty suojaamaan itseään. Ryöstön osalta näin ei ole."
Ihminen, joka ei pysty suojaamaan itseään, on henkisen pahoinpitelyn ja rikosten kohteena. Silti henkisen pahoinvoinnin tuottamisesta aiheuttajan ei tarvitse kärsiä nykyisessä rikoslaissa mainittua kahden vuoden ehdotonta rangaistusta.
Kaikki rangaistukset ja sanktiot ovat aivan liian lieviä rikoslaissa, joten olemme samaa mieltä. Rikollisuus lisääntyy jatkuvasti sen seurauksena.
Päätösten teko kestää, kun eduskunnasta on kysymys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1283912Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans143361- 193285
- 793237
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe573214- 292875
- 472677
- 542617
- 672397
- 192337