Eli semmossia kyselisin, että mitä kannattaa tulevaisuutta kohdin tietää/muistaa tutkimuksista, yleisistä paperiasioista, kuten ajokortti, kelan paperisodat ja muuten tulevaa ajatellen. Siis olen jo saanut lähetteen tutkimuksiin et sen verran onjo käytännössä edetty ja osittain jo kaapista tulokin aloitettu. Lähinnä sillä kyselen ettei jää mikään tekemättä.
Yleistä
Kyselee
4225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin paljon että niiden luetteleminen näin äkkiseltään on mahdottomuus. Asiat tulevat eteen aikanaan ja aina jotain unohtuu joita sitten paikkaillaan vuosienkin päästä. Jos ja kun saat diagnoosin ja alat toisielämänkokeen, nimen muutos menee pääosin automaattisesti eri tahoille väestörekisteristä, ellet ole kieltänyt tietojen antamista. Tässä vaiheessa vaihdetaan vähäksi aikaa ajokortti ja passi jos niillä on käyttöä tuon runsaan vuoden aikana. Kun sitten on päästy onnistuneesti RLT läpi ja uusi sukupuoli vahvistettu, olet tavallaan syntynyt uudelleen. Tässä vaiheessa vaihdetaan taas ajokortti ja passi. Uusi henkilötunnus sekoittaa monessa paikassa tietojärjestelmät ja niitä voi joutua selvittelemään itsekin. Hetu kirjataan yllättävän moneen paikkaan, esimerkiksi luottokorttitietoihin kanta-asiakkuuksiin ja vaikkapa puhelinliittymään. Näitä voi putkahdella huomattavankin myöhäisessä vaiheessa. Kela pistää kapuloita rattaisiin joka käänteessä. Tärkeintä on aina muistaa lyhyehköt valitusajat. Esimerkiksi hormonien erityiskorvattavuuden kela myöntää yksiselitteisesti vain 50/60 vuotispäivään saakka, mutta valittamalla 30 päivän kuluessa se todennäköisesti saadaan muuttumaan ilman yläikärajaa. Myös muissa sairauskorvauksissa kela yrittää hylätä korvauksia, mutta niistä kannattaa heti älähtää. Myös tutkimusten ja hoitojen lähetteiden kulkua on itse vahdittava ettei ne unohdu sinne paperipinkan pohjalle lääkärin pöydälle.
Kelan suhteen kannattaa ottaa linja, että joka hylkäyksestä valitus sisään. Jos ei osaa niin täällä jeesataan. Tiedoksi että lyhyellä ajanjaksolla usea henkilö on saanut hormonit ilman mitään ikävuosirajaa. Kelan pysyvä etuusohje vuotaa joka päästä.
Omalla kohdalla tappeluita oli runsaasti. Kela yritti evätä matkakorvauksen Tampereelle, mutta valituksesta se maksoi eikä valitus mennyt Somlaan. Äänihuuliplastioissa Kelan asiantuntijalääkärit olivat konsultteina työnantajalleni, joka yritti pidättää palkkaani sairausloma-ajalta sillä perusteella että kyseessä on kauneusleikkaus. Voitin lopulta liiton lakimiehen avulla kun kirjoitin Kelan asiantuntijalääkärille, joka kiisti antaneensa lausunnon terveydentilastani. Toinen leikkaus meni yli omavastuuajan ja siitä Kela maksoi. Kela tyrmäsi hormonien erityiskorvausoikeuden sillä perusteella ettei hetu ollut muuttunut. Vetosin syrjinnän kieltävään lainsäädäntöön ja tasa-arvovaltuutettu antoi lausuntonsa TAS227/07 http://keskustelu.suomi24.fi/node/8982260. Somla anto erityiskorvausoikeuden ilman aikarajaa, mutta antoi Kelalle oikeuden määrätä aloituspäivän. Kun Kela määräsi sen leikkauspäiväksi, valitin siitäkin.
Nimenmuutoksessa kannattaa pyytää ihan paperilla sekä suomeksi että englanniksi ote väestötietorekisteristä, jossa on entiset henkilötiedot, uudet henkilötiedot ja muutospäivä. Olen tarvinnut noita useasti nimenmuutoksen jälkeen, en esim. saanut lastensairaalassa muuten muutetuksi lapseni isän nimeä. Eivät uskoneet minua ajokortin perusteella vaikka edes hetu ei ollut vaihtunut.
Mites noi vanhat työtodistukset kun on kuitenkin vanhalla nimellä.
Pitää mennä kiltisti "lakki kourassa" työnantajan juttusille ja pyytää vanhasta työtodistuksesta uusi versio uusilla henkilötiedoilla. On sitten aivan työnantajan hyväntekeväisyyden varassa kirjoittaako hän sellaisen, mikään laki ei sellaista edellytä. Sitten onkin mahdoton paikka jos työantajaa ei enää ole, esimerkiksi firman lopettamisen vuoksi.
Koulutodistukset ovat helpompi tapaus koska siitä on olemassa määräykset että uusi todistus pitää kirjoittaa uusilla henkilötiedoilla. Minulla AMK toteutti sen siten että kirjoitti jäljennöksen uusilla henkilötiedoilla aivan kuin olisin saanut sen hävinneen todistuksen tilalle.