Minkälaista oli opiskella merkonomiksi, hyvät ja huonot puolet? Kuinka viisaalta tuntuu nyt, onko töitä löytynyt? Kannattiko ja kuinka rankaa opiskelu oli?
Merkonomiksi opiskelleet
merkkkere
3390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Opiskelu on aika helppoa, riippuu tottakai itsestäsi kuinka hyvin haluat asiat oppia. Todella vähällä tiedolla pääsee läpi. Kannattaa opetella kunnolla debetit ja kreditit ja muut kirjanpito "säännöt". On hyötyä työelämässä vaikka sinusta ei kirjanpitäjää tai vastaavaa tulisikaan.
Olen ihan tyytyväinen päätökseeni opiskella merkonomiksi, ja olen saanut heti töitä valmistuttuani. Sekin on aika paljon siita omasta aktiivisuudesta kiinni.
Opiskelin Merkonomiksi erityisoppilaitoksessa(Kao:ssa) ja valmistuin 2004 ja sen jälkeen en oo työllistyny minnekään ja olin sen jälkeen työharjoittelussa nuorten työpajalla työharjoittelussa ja enkä oo tehnyt päivääkään rehellistä ja oikeanlaista Alan työtehtäviä. OLihan ne Debetit ja Kreditit ihan helppoja asioita ja tietenkin tietotekniikan perustaidot kuten esim. Word, Excel, PowerPoint ja monia muita atk-ohjelmia. Oon ollut nyt muutamana vuonna täss ihan työkyvyttömyyseläkkeellä ton vajaakuntoisuuden perusteella. Ja eikä ton työnsaanti oo tänä päivänä helppoo oo ollu kaikille. OLi ihan mukava opiskella merkonomiksi, mutta ilman työpaikkaa edelleenkin.
Älä Jarspa kehtaa!
Merkonomin opinnot läpäisee vaikka ei toisi opintoja kotiin koskaan. Hyvät kaveriporukat jeesivät kirjanpito-kurssin läpi, joka onkin se haastavin juttu. Muuten tuo on todella rentoa puuhaa ja riippuu tosiaan sinusta itsestäsi kuinka hommat hoidat. Osa ottaa kunnon paperit ja jatkokoulutuksiin, osa taas menee niukasti läpi, mutta silti työllistyy.
TOP-jakso kannattaa sitten hoitaa hyvin, sitä kautta aukeaa helposti kesäduunia ja pitempiaikaistakin. ;)