aitaus

loikkelis

Millaisesta verkosta/puusta aitaus kannattaa rakentaa tontin ympärille, jonka yli pyreneittenmastiffi ei pääsisi hyppäämään? Aidattava alue on n. 1/2 hehtaaria, eli isosta alueesta on kysymys, joten myös hinta on otettava huomioon.

4

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukahauska

      halvalla? Jos ylihyppäämisen esto on ainoa tavoite, nii laita vaikka pelkkä naru kolmen metrin korkeuteen, ei siinä verkkoa tarvi. Ei mene yli.

    • kalliiksi tuli

      meillä oli ensin metrinen puutarhaverkko samanmoisella alueella ja kaksi pystiffi urosta. siitä mentiin yli. sitten laitettiin 2m korkeaa poroverkkoa 4x4lankuilla ja niissä rautakärjet jotka iskettiin maahan. siitä mentiin ali. kiinnitettiin verkon alareuna koukuilla maahan. sitten mentiin aidan läpi. lopuksi laitettiin 2m korkea koiraverkko samoihin lankkuihin. toinen alistui ja toinen vietikkäämpi poika kiipesi vielä pari kertaa yli ennenkuin päätti että ei jaksa. että voinen sanoa että mieti koiran luonnetta ja viettejä ja laita kerralla kunnollinen. säästät. omia koiriani käytettiin joka päivä vapaina metsälenkillä ja normaalisti olivatkin kiltisti. mutta kun ne naapuruston narttukoirat oli kiimassa, niitä ei pidellyt muu kuin ketju..

      • a.p.

        Onpas teillä touhukkaita ja kekseliäitä koiria! Koiratarha meillä onkin parimetristä koiraverkkoa ja hyvin on siellä pysynyt, mutta haluttaisiin laajentaa ihan kunnolla koko pihan ympärille. Koira on narttu, joten voi olla maltillisempi kuin urokset vaikka vahtiviettiä kyllä löytyy. Jänikset saavat kyytiä pihalta, valitettavasti koira menee niiden perässä turhan kauas ja tulee kun sille sopii ja muutenkin on laajentanut reviiriään turhan laajalle. Siksi aitaus on lähes välttämätön. Millaiset portit laitoitte?


      • kalliiksi tuli
        a.p. kirjoitti:

        Onpas teillä touhukkaita ja kekseliäitä koiria! Koiratarha meillä onkin parimetristä koiraverkkoa ja hyvin on siellä pysynyt, mutta haluttaisiin laajentaa ihan kunnolla koko pihan ympärille. Koira on narttu, joten voi olla maltillisempi kuin urokset vaikka vahtiviettiä kyllä löytyy. Jänikset saavat kyytiä pihalta, valitettavasti koira menee niiden perässä turhan kauas ja tulee kun sille sopii ja muutenkin on laajentanut reviiriään turhan laajalle. Siksi aitaus on lähes välttämätön. Millaiset portit laitoitte?

        Portit on ihan tavallista lautaa kolmiokärjillä. Noin 10cm maavara ja nousee 130cm korkeuteen. Kerran meni vietikkäämpi poika siitä yli, mutta taisi olla epämiellyttävää kun ei mennyt toiste. Kiinnitykset piti kyllä myöhemmin uusia rautaisiksi kun ei meinannut kestää kun "poikaset" hyppi porttia vasten. Pystiffi urokset on vissiin yleensäkin melko kekseliäitä karkureita ja niinhän sitä sanotaan että kun lyö kaksi viisasta päätä yhteen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      157
      3250
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3022
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      112
      1535
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      150
      1264
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1097
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1067
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1037
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      989
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      43
      896
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      893
    Aihe