aitaus

loikkelis

Millaisesta verkosta/puusta aitaus kannattaa rakentaa tontin ympärille, jonka yli pyreneittenmastiffi ei pääsisi hyppäämään? Aidattava alue on n. 1/2 hehtaaria, eli isosta alueesta on kysymys, joten myös hinta on otettava huomioon.

4

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mukahauska

      halvalla? Jos ylihyppäämisen esto on ainoa tavoite, nii laita vaikka pelkkä naru kolmen metrin korkeuteen, ei siinä verkkoa tarvi. Ei mene yli.

    • kalliiksi tuli

      meillä oli ensin metrinen puutarhaverkko samanmoisella alueella ja kaksi pystiffi urosta. siitä mentiin yli. sitten laitettiin 2m korkeaa poroverkkoa 4x4lankuilla ja niissä rautakärjet jotka iskettiin maahan. siitä mentiin ali. kiinnitettiin verkon alareuna koukuilla maahan. sitten mentiin aidan läpi. lopuksi laitettiin 2m korkea koiraverkko samoihin lankkuihin. toinen alistui ja toinen vietikkäämpi poika kiipesi vielä pari kertaa yli ennenkuin päätti että ei jaksa. että voinen sanoa että mieti koiran luonnetta ja viettejä ja laita kerralla kunnollinen. säästät. omia koiriani käytettiin joka päivä vapaina metsälenkillä ja normaalisti olivatkin kiltisti. mutta kun ne naapuruston narttukoirat oli kiimassa, niitä ei pidellyt muu kuin ketju..

      • a.p.

        Onpas teillä touhukkaita ja kekseliäitä koiria! Koiratarha meillä onkin parimetristä koiraverkkoa ja hyvin on siellä pysynyt, mutta haluttaisiin laajentaa ihan kunnolla koko pihan ympärille. Koira on narttu, joten voi olla maltillisempi kuin urokset vaikka vahtiviettiä kyllä löytyy. Jänikset saavat kyytiä pihalta, valitettavasti koira menee niiden perässä turhan kauas ja tulee kun sille sopii ja muutenkin on laajentanut reviiriään turhan laajalle. Siksi aitaus on lähes välttämätön. Millaiset portit laitoitte?


      • kalliiksi tuli
        a.p. kirjoitti:

        Onpas teillä touhukkaita ja kekseliäitä koiria! Koiratarha meillä onkin parimetristä koiraverkkoa ja hyvin on siellä pysynyt, mutta haluttaisiin laajentaa ihan kunnolla koko pihan ympärille. Koira on narttu, joten voi olla maltillisempi kuin urokset vaikka vahtiviettiä kyllä löytyy. Jänikset saavat kyytiä pihalta, valitettavasti koira menee niiden perässä turhan kauas ja tulee kun sille sopii ja muutenkin on laajentanut reviiriään turhan laajalle. Siksi aitaus on lähes välttämätön. Millaiset portit laitoitte?

        Portit on ihan tavallista lautaa kolmiokärjillä. Noin 10cm maavara ja nousee 130cm korkeuteen. Kerran meni vietikkäämpi poika siitä yli, mutta taisi olla epämiellyttävää kun ei mennyt toiste. Kiinnitykset piti kyllä myöhemmin uusia rautaisiksi kun ei meinannut kestää kun "poikaset" hyppi porttia vasten. Pystiffi urokset on vissiin yleensäkin melko kekseliäitä karkureita ja niinhän sitä sanotaan että kun lyö kaksi viisasta päätä yhteen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      102
      6651
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      369
      6221
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3093
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2574
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2225
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1814
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1365
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe