Apteekin työntekijän tietojen urkinta

Hei!

Pystyykö apteekin työntekijä tarkistamaan tietojärjestelmistä eri ihmisten lääkkeidenhankintahistoriaa? Ja jos pystyy, jääkö siitä jokin merkintä järjestelmään? Voiko hän syyllistyä tällaisessa toiminnassa johonkin rikkeeseen ja millä henkilö pystyy selvittämään, onko hänen tietojaan urkittu? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.
6327
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lain mukaan niiden pitää seurata ettei joku yksitynen pillerinjakaja lekuri liikoja kirjoittele.Jos ne epäilee ne ilmoittaa eteenpäin asiasta.Nyt tullut tuo hyvä tietokanta ja kaikki lääketiedot löytyy aina.Ei voi enään kiertää monella lekurilla mömmöjä hakemassa,kun kaikki lekuritkin pääsee tutkiin mitä porukka popsii eli jokainen pilleri mitä syöt reseptillä ostettuna menee tietojärjestelmään ja niihin tietoihin pääsee lekurit,apteekit ja poliisit.

Äänestä
  • Tässä tapauksessa ei ole kyse pillerienkirjottamisen tarkkailemisesta, vaan puhtaasti henkilön tuttavien saamien lääkkeiden utelusta ja niistä sitten asiattomasti vihjailu.

    Äänestä

  • Kesämaanantai kirjoitti:

    Tässä tapauksessa ei ole kyse pillerienkirjottamisen tarkkailemisesta, vaan puhtaasti henkilön tuttavien saamien lääkkeiden utelusta ja niistä sitten asiattomasti vihjailu.

    mennä aina johonkin toiseen apteekkiin.

    Äänestä

Jos joudutte käyttämääm lääkkeitä, älkä kantako tarpeetonta huolta. Apteekki käyttää vain tarpeellisia ja laillisia tietoja. Tiedot eivät apteekeista joudu vääriin käsiin. Epäillyksenne on melko pouto!

Äänestä

Apteekit pitävät reseptiluetteloa, ja käytettävissä on valtakunnallinen reseptitietokanta sähköistä lääkemääräystä varten. Kelan korvattavista lääkkeistä menee tiedot Kansaneläkelaitoksen rekistereihin.

Apteekkien reseptiluettelosta on säädetty lääkelaissa.
57 a §
Apteekissa ja sivuapteekissa on pidettävä kalenterivuosittain luetteloa lääkemääräyksistä. Luettelossa on oltava tiedot toimitetusta lääkkeestä ja sen määrästä, lääkkeen käyttäjästä tai laitoksesta, jonka käyttöön lääke on määrätty, ja lääkkeen määränneestä lääkäristä. Luettelo on säilytettävä 5 vuotta. Luettelo on laadittava ja säilytettävä siten kuin Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus tarkemmin määrää.

Koska apteekin reseptiluettelo muodostaa henkilötietorekisterin, niin siihen kohdistuu henkilötietolain mukainen tarkastusoikeus. Apteekista voi pyytää rekisteriselosteen nähtäväksi. Mahdollisuutta selvittää tietojen katseluhistoria ei nähdäkseni ole, mutta tästä en ole ihan varma. Totta kai jos on näyttöä rikoksesta, niin poliisin avustuksella ainakin lokitietoihin pitäisi päästä käsiksi.

Suomessa on otettu käyttöön valtakunnallinen reseptitietokanta ja koko maan kattavana se on käytössä ensi vuoden keväällä. Ainakin tämän rekisterin tietojen kohdalla asiakkaalla on oikeus saada selvitys myös siitä, ketkä ovat käsitelleet tai katselleet hänen tietojaan.
http://www.valvira.fi/ohjaus_ja_valvonta/terveydenhuolto/laakehoito/sahkoinen_laakemaarays

Lisäksi apteekit joutuvat toimittamaan sairausvakuutuslain perusteella KELAlle tietoja korvattavista lääkkeistä.

Tietenkin apteekkien omat kanta-asiakasrekisterit ovat vielä erikseen. Ja miten lie kassajärjestelmien kautta kerättävien tietojen laita silloin kun maksaa kortilla, koska kai niistäkin jotain tietoja voi löytyä, jos jokin erityinen intressi on.

Äänestä
  • Apteekin henkilökunta, kuten ei kukaan muukaan, saa käyttää lääkemääräystietokantaa omiin yksityisiin tarkoituksiinsa. Sama juttu kuin se, että poliisi ei saa tutkia tuttaviensa rikosrekisteriä tai muita poliisin kirjaamia tietoja ellei asia liity viran hoitamiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kesämaanantai kirjoitti:

Hei!

Pystyykö apteekin työntekijä tarkistamaan tietojärjestelmistä eri ihmisten lääkkeidenhankintahistoriaa? Ja jos pystyy, jääkö siitä jokin merkintä järjestelmään? Voiko hän syyllistyä tällaisessa toiminnassa johonkin rikkeeseen ja millä henkilö pystyy selvittämään, onko hänen tietojaan urkittu? Kiitos asiallisista vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu