Olen muuttamasta USAsta Suomeen. Sahkolaitteiden verrovirta on erilainen. Toimiiko ne Suomessa muuntajan avulla. Laskin etta meilla on yli 40 sahkovempainta. jokaiselle en tietenkaa ajatellut omaa muuntajaa , mutta jos hankkisi yhden jota voisi kaytaa harvoin kaytettavien laitteiden kanssa. onko kenellakaan kokemusta, vai jatanko kaiken naapureille.
sahkolaitteet USAsta Suomeen
5
580
Vastaukset
- .ulkosuomi
Millaisista laitteista on kyse? Ja millaisesta aikataulusta? Jos otetaan huomioon niiden rahtaamisesta koituvat kustannukset, niin ovatko laitteet sen arvoisia? Vai kannattaisiko pistää ilmoitus vaikka Craigslistiin?
Kaikenlaiset TV:t, DVD-soittimet ja vastaavat laitteet voidaan heti laskea pois, sähköpuolen lisäksi ongelmana on TV-standardierot. Sitten kaikenlaiset moottorihärvelit voidaan unohtaa myös, kuten sähkövatkaimet ja muut vastaavat kodinkoneet.
Tietokoneen nyt ehkä voisi tuoda, jos halua löytyy. Osiksi vain, jätät vanhan kotelon Amerikkaan ja pistät osat uuteen koteloon Suomessa.
Toisaalta, jotkin laitteet taas toimivat monilla jännitteillä ilman mitään muutoksia. Jos sellaisia löytyy, niin pitää ainoastaan hankkia muutaman taalan adapteri että saa pistokkeen suomalaiseen pistorasiaan.- Regioncodesucks
Ja USA:sta ostetut DVD/BluRay leffat jne. ei myöskään toimi Eurooppalaisissa soittimissa, kiitos aluekoodausten. Jos olisin vastaavassa tilanteessa ja omaisin hyvän kokoelman jenkkilevyjä (kaikkia USA:ssa julkaistuja leffoja kun ei koskaan tulla näkemäänkään Eurooppa-versioina...), niin harkitsisin kyllä DVD/BR soittimen tuomista mukanani. Kyllä sen jollain ilveellä saisi tomimaan, vaikka vähän ehkä vaivaa vaatisikin.
- Canada80
Regioncodesucks kirjoitti:
Ja USA:sta ostetut DVD/BluRay leffat jne. ei myöskään toimi Eurooppalaisissa soittimissa, kiitos aluekoodausten. Jos olisin vastaavassa tilanteessa ja omaisin hyvän kokoelman jenkkilevyjä (kaikkia USA:ssa julkaistuja leffoja kun ei koskaan tulla näkemäänkään Eurooppa-versioina...), niin harkitsisin kyllä DVD/BR soittimen tuomista mukanani. Kyllä sen jollain ilveellä saisi tomimaan, vaikka vähän ehkä vaivaa vaatisikin.
Etta jenkki kamat toimii suomessa. Mutta jos omistat paljon esim niita dvd.ta niin nehan toimii tietokoneella ja jos on jenkki tietokone siis lappari niin se toimii suomessa jos sulla on se adapteri siis pistokkeessa =) Lappari kun muuntaa itse verkkovirran kun topselin seinaan laittaa. Testattu on!
- muuntaja.
Canada80 kirjoitti:
Etta jenkki kamat toimii suomessa. Mutta jos omistat paljon esim niita dvd.ta niin nehan toimii tietokoneella ja jos on jenkki tietokone siis lappari niin se toimii suomessa jos sulla on se adapteri siis pistokkeessa =) Lappari kun muuntaa itse verkkovirran kun topselin seinaan laittaa. Testattu on!
"...en usko, etta jenkki kamat toimii suomessa...." Kyllä vaan toimii.
Me tuotiin esim lamppuja, videolaitteet ( sillon meillä ei vielä ollut DVD'tä,) vohvelikone (ainoa jota käyttäessämme tarvitsemme sitä muuntajaa,) keittiönyleiskone (ostettu Eu'sta, käytettiin muuntajaa sielläpäin,) tietokone meni sinnepäin ja tuli vielä takaisin.
Myimme mm pesukoneen, imurin, jotakin pieniä sähköjuttuja jne.
- Sampy vaan
Ei kannata vieda sahko laitteita Suomeen, muuta kuin lappari tietokone ja i-pod. Ne toimii muuntajan kanssatai tietokoneeseen kytkettyna. Muut vempaimet on turha vieda sinne, koska usein muuntajankin kanssa ne hajoaa nopeesti... Tietokoneeseen voi yleensa ostaa muuntajan, joka kay Suomessakin, taalta Ameriikasta. Myy elktroniikkasi Craig's listalla... tai pida "garage sale"...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä531389- 1231334
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1231198- 1391025
- 101897
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten336829Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82724Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54646Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50633Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64602