On esitetty ennusteita tulevaisuudessa tapahtuvasta suuresta muutoksesta, jossa esimerkiksi Kiinassa elintason noustessa aletaan omaksumaan länsimaisia ruokailu tottumuksia, käytetään enemmän lihatuotteita ja muuta vastaavaa.
Sen seurauksena viljan tarve lisääntyy siellä räjähdysmäisesti ja maailmanmarkkinoilta ei riitä tarjontaa vastaamaan sitä kysyntää.
Olettaa sopii, että hinnat räjähtää vastaavasti ja niiden markkinoiden armoilla ei varmasti haluaisi olla kukaan.
On ennustettu taloudellisen kasvun myötä tapahtuvan ruokakulttuurin leviämisen saavan uudenlaisia näkymiä myös tuottajamaiden kohdalle.
Ennusteen mukaan monista maista, siellä missä voidaan tuottaa laadukkaita elintarvikkeita, niistä maista tulee näiden tuotteiden merkittäviä tuottajia sekä viejiä painopisteen siirtyessä yhä voimakkaammin kysynnän puolelle.
Näihin arvioihin on helppo yhtyä sen vuoksi, koska maailma ei ole kehittymisen myötä entisensä ja maailmalla tapahtuva ostovoiman kasvu hyödyttää globaalisti myös meidänkin maataloutta.
Tähän tarvitaan tässä vaiheessa kärsivällisyyttä ja lujaa uskoa siihen, että tulevaisuus on meidän!
Sen seurauksena viljan tarve lisääntyy siellä räjähdysmäisesti ja maailmanmarkkinoilta ei riitä tarjontaa vastaamaan sitä kysyntää.
Olettaa sopii, että hinnat räjähtää vastaavasti ja niiden markkinoiden armoilla ei varmasti haluaisi olla kukaan.
On ennustettu taloudellisen kasvun myötä tapahtuvan ruokakulttuurin leviämisen saavan uudenlaisia näkymiä myös tuottajamaiden kohdalle.
Ennusteen mukaan monista maista, siellä missä voidaan tuottaa laadukkaita elintarvikkeita, niistä maista tulee näiden tuotteiden merkittäviä tuottajia sekä viejiä painopisteen siirtyessä yhä voimakkaammin kysynnän puolelle.
Näihin arvioihin on helppo yhtyä sen vuoksi, koska maailma ei ole kehittymisen myötä entisensä ja maailmalla tapahtuva ostovoiman kasvu hyödyttää globaalisti myös meidänkin maataloutta.
Tähän tarvitaan tässä vaiheessa kärsivällisyyttä ja lujaa uskoa siihen, että tulevaisuus on meidän!
Vastaukset 26
Vanhimmat
Tulevaisuudessa Kiina myös tuo paljon elintarvikkeita, miljardin asukkaan valtio on aina ruokkinut itsensä ja kun tehomaatalouden menetelmät otetaan täysimäärisesti käyttöön, niin monien elintarvikkeiden tuotanto kasvaa enempi mitä on maan oma kulutus.
Lihaa sinne varmasti viedään, mutta viljan kanssa voi olla toisin, sekä erillaisten puutarhatuotteiden.
ole kyennyt ruokkimaan väestöään omalla tuotannolla ja tuotannon lisäykseen ei ole mahdollisuutta, kaikki viljelyskelpoinen maa on jo käytössä..
"jos jokaien kiinalainen joisi päivässä pullon olutta, lähes kaikki maailman peltoala olisi laitettava mallasohralle Jos Kiinassa ja Intiassa kulutettaisiin yhtä paljon kuin Yhdysvalloissa, tarvittaisiin pelkästään näiden kahden talouden ylläpitämiseen kaksi maapalloa."
Ei se ihan noin ole, Kiina ja Intia ovat pääasiassa ruokkineet itsensä aina, molemmissa maissa on myös mahdollista nostaa satotasoja nykyaikaisin lannoittein ja kasvinsuojeluaineilla, sekä ottamalla käyttöön parempi satoisia kasvilajeja.
Samoin tekniikkaa voidaan lisätä.
Mikäli Kiinalaisten yleinen kulutus nousee samalle tasolle kuin jenkkien, niin kyllä ne löytyy keinot raaka-aineiden ja tavaran tuottamiseen, esim. kierrätys on yksi tapa ja toimii kaikissa perusmetalleissa erittäin hyvin, kyllä esim. raudasta voidaan tuottaa 70-80 %:tia kierrättämällä, eli keräämällä talteen vanhat romut ja sulattamalla uudestaan.
Otetaan käyttöön maataloustuet niin kaikki kiinalaiset hyötyy ja saavat miltei ilmaista ruokaa eiks nii.Kiinalaiset lapsiperheet hyötyy eniten kun lapset ei maksa veroo eiks nii.Kiinajussi panee osan omistaan eiks nii.Kiinajussi ajaa 20 vuotta vanhoilla koneilla eikä saa tukee koneisiin eiks nii.Ja tekee ilmasta työtä eiks nii.
"Jo luonnolliset rajoitukset ovat Kiinalle haastavat: ruokittavina on viidesosa maapallon asukkaista, mutta maalla on vain seitsemän prosenttia maailman viljelymaasta.
Kiinalla on kokemuksia myös väärästä politiikasta; se johti 1950-luvun lopulla noin 30 miljoonan ihmisen nälkäkuolemaan. Sen jälkeen ruoka on luettu kansallisen turvallisuuden perustekijöihin."
Kiinassa on jo käytössä maataloustuet, ei ne tasoltaan ole lähellekkään länsimaita, mutta järjestelmän luominen on alkanut ja kyllä se siitä etenee, kohti meikäläistä järjestelmää.
Kiina on hankkinut valtavia määriä viljelymaata mm. Afrikasta, suunnitelma on selvästi tuottaa ulkomailla ruokaa Kiinan tarpeisiin. Kiinan maatalousmaa on jo nykyisellään tehokkaasti hyödynnetty, väkeä siellä riittää hoitamaan maatilkkuja.
Maapallolla jos kaikille Kiinalaisille maajusseille 3-5 isoo jotikkaa ja niihin työkoneet hankitaan.Tietysti Suomalaisten jussien käyttämättömät pieneks käyneet työvenkeet kerätään latojen nurkista saadaan iso apu raakaaine pulaan.Niistäkään ei saada kun joku 1000000 kpl käypäsiä koneita ja se on Kiinas aika vähän.Ei pääse Kiinalainen koskaan Suomen jussin helpoille päiville.Joutuu vaihtamaan työkonetta traktorin perään.Ei riitä teräs moneen jontikkaan ei.
Kinukit käyttää omia merkkejä, fulton vai mikä se nyt on ...
Samanlainen kuin länsimainen, mutta maksaa kolmasosan tästä meikäläisestä hinnasta.
Siellä ei teollisuudessa mene palkkakuluihin ihan järjettömiä summia, siksi tuotteiden hinnat on kohdallaan.
nostavat hinnat pilviin.
Tossa viiskytluvun hommassa meni pieleen se, että kun raivattiin lisää rajusti peltoja ja asutettiin uusia alueita, sekä tehtiin samanaikaisesti maaseudulla laajoja púhdistuksia, joissa teloitettiin valtavasti ammattitaitoisia talonpoikia.
Kommunistit nousi valtaan 1949 ja puhdistukset alkoivat välittömästi, samaanaikaan yritettinn lisätä maataloustuotantoa tiloja lisäämällä ja uusille haastavammille alueille laajentamalla tuotantoa, eihän se noin onnistu, ensin tapetaan ne jotka jotain hommasta ymmärtävät ja senjälkeen yritetään tuplata tuotanto.
ruokkiin kansaansa silti myyrään venäjälle veronmaksajien maksama ruoka todellakin ,kiina ja intia on ruokkinut oman väkensä eikä kukaan ole kitissy sonnat housus niin kuin suomen vempat ovat raakkumas lisää tukee mihinkään ei pystytä mutta suu auki ollaan parkumas onnettomat...
ja siitä saadaan rahaaaaaaa
sitten nälkää vai onko keppana päässyt loppumaan
>että hinnat räjähtää vastaavasti ja niiden markkinoiden armoilla ei varmasti haluaisi olla kukaan.
Käyppä teettämässä joku hydrauliletku tai jotain niin huomaat,että hinnat on räjähtänyt jo.Kyllä ne lisämassit viljelijöille on puhtaita haavekuvia.
On kuule ihan vittu sama,mitä 30-40 v päästä mistäkin maksetaan kun itse on terminaalivaiheessa.Kun oma paras aika on menossa köyhyysloukussa.
Joutavien ennustuksien laatijoilla olisi syytä luututa nurkat.
esimakua.
Etkö muista, vai etkö seurannut vai eikö kiinnostanut?
Korjannu potin tähäkin asti miksei jatkossakin.Koskas sil on huonosti menny oikeesti vaikka aina valittaa.Rieskaa ja hunajaa on piisannu.
käynnissä, tiloja kaatuu kuin heinää ja jotka vielä jatkavat velkaantuvat rajusti.
Lopettaavat kun rahaa on jokapaikka täynnä.Omaisuutta kertynyt että pärjäävät korkotuloilla.
Man-saarille veroparatiisiin ettei näy verokalentereissa näin sen täytyy olla on siellä miljardeja jemmassa
dfgdfgd
ilmaisia opetelkaa keittään niitä ei ole kallista ja saatte maataloustuet täysimääräisinä hyödyksenne
-
-
-
-