Bordercollie?

I want BC:n <33

Hei. Olen miettinyt että ottaisin borderin...mutta nyt minun on paakko kysyä muutama kysymys,

-Riittääkö, jos käy lenkillä 2-3 kert./pv ja jotain pientä aivojumppaa ja etsimisiä? En halua että tylsistyy...
- BC:thän tarvitsevat virikkeitä...mutta ei kai niin paljon että joka hetki ja sekunti vapaa-ajastani menisi siihen?
-Voiko koira olla yksin n. 3-5tuntia / pv.? (paitsi pyhisin)

Tämä olisi minun ensimmäinen OMA koira, ja pyydän, älkää alkako saarnaamaan siitä! (minulla on kyllä kokemusta koirista aikaisemminkin ja kolutuksesta, muttei bc:stä) ja tiedän että on vaativa ym. mutta yrittäisin parhaani mukaan pitää sen päivät työntäyteisinä, ja haluan tarjota sille virikkeitä ja tekemistä. Agilityä en ehkä pääse harrastamaan, ainkaan kovin usein, enkä ole varma TOKOstakaan. Haluaisin silti BC:n ja olen kyllä aktiivisesti tekemässä sen kanssa kaikkea mitä nyt voin. Käyn metsässä, teen kotona sille aivojumppaa ja etsimistä ym.

5

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Trj

      Hei!

      Bordercollie on todella ihana koirarotu, mutta vaatii todella paljon aikaa ja aktiivisuutta, kuten sanoitkin. Meillä on 2 bortsua ja aika ei näiden kanssa todellakaan käy pitkäksi :) Pitkät lenkit, vapaana juoksut ja koulutus ovat ihan must, muuten koira turhautuu ja kanavoi energiansa väärin -> uusi sisustus tai uudet lempikengät :)

      Mietin ihan samoja juttuja ennen ensimmäistä borderia (Miska 5 v). Mutta jos olet valmis satsaamaan koiraasi ja tykkäät itsekin liikkua, mikä ettei. Sohvaperunoiden ei kannata vaivautua ;)
      Koira kyllä pärjää yksin noinkin lyhyen ajan, mutta kannattaa varata aikaa yksinolon harjoitteluun, koska sen verran seurallisia koiria ovat. Lyhyitä aikoja kerrallaan, pennulle 3 tuntia on ikuisuus...

      Ei jokaikinen sekunti elämästäsi koiraan mene, mutta kannattaa varautua reilusti useampaan tuntiin päivässä. Kyllähän minäkin töissä joudun käymään, mutta vastapainoksi tekee ihan hyvää käydä kunnon aamu-ja iltalenkki metsässä, niin maistuu uni kaikille :) Päivällä meillä on pienet ulkotreenit agia tai muuten vaan älyllistä haastetta... Ja voithan tehdä tai etsiä koiralle "oman agiradan" metsästä, puun kiertoa, ojien yli hyppyä, uimista (jos koira tykkää vedestä) ja estehyppyä kaatuneiden runkojen yli, toimii meillä :)

      Mihin lopputulokseen sitten päädytkin, niin onnea uuden koiran kanssa! Leikki-ikä koko ikä... :)

      • kiitos.....

        vastauksesi autoi todella paljon, ja olen valmic catsaamaan paaljon koirani eteen, mutta onhan niillä niitä rauhallisempia hetkiäkin?
        Aion ottaa Borderin jokatapausessa ;)


      • Trj
        kiitos..... kirjoitti:

        vastauksesi autoi todella paljon, ja olen valmic catsaamaan paaljon koirani eteen, mutta onhan niillä niitä rauhallisempia hetkiäkin?
        Aion ottaa Borderin jokatapausessa ;)

        On toki rauhallisiakin hetkiä ja mikäs sen mukavampaa kun oma karvaturri tyytyväisenä jalkojen juuressa makaamassa :) Onnea muuten loistavasta rotuvalinnasta ;)
        Tsemppiä ja kärsivällisyyttä pentuikään, tuntui aikoinaan loputtomalta lahkeissa roikkumiselta :)


      • :D
        Trj kirjoitti:

        On toki rauhallisiakin hetkiä ja mikäs sen mukavampaa kun oma karvaturri tyytyväisenä jalkojen juuressa makaamassa :) Onnea muuten loistavasta rotuvalinnasta ;)
        Tsemppiä ja kärsivällisyyttä pentuikään, tuntui aikoinaan loputtomalta lahkeissa roikkumiselta :)

        kiitos


    • bordercolllie

      niin helposti pitkästy :) Oma bc käy kolmella lenkillä päivässä, yhteensä noin puoli tuntia-45min eikä ole tarvinnut kauheaa aivojumppaa, kepin noutamista joskus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1309
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      840
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      586
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      521
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      482
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      482
    Aihe