Pyöröpuikot suoraksi

hankalaa

Miten pyöröpuikot saa suoristettua? Ovat sen tuhannella kiemuralla ettei tästä tule mitään...

5

5839

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hth**

      Lämmitä puikkkojen välistä muovi"lankaa" kuumassa vedessä hetki - suoristuu paljon paremmin :)

    • Olin juuri

      tarjoamassa tuota kuumavesikikkaa, jonka edellinenkin kirjoittaja mainitsi.

      Olen itse mm. bambuisten pyöröpuikkojen maahantuoja. Meidän puikoissamme on käytetty kovan muovin asemesta pehmeää muoviputkea, joka ei mene kiemuralle. Tuote on markkinoilla vielä sen verran uusi, ettei sitä ole ennätetty markkinoimaan sen isommin. Löytynee yksityisistä käsityöliikkeistä syksyllä.

      Toivottavasti kukaan ei vedä herneitä nenäänsä tästä kirjoituksesta - tarkoitus ei ole mainostaa tuotteitamme, vaan ainoastaan kertoa, että perinteiselle 'kiharalle' pyöröpuikolle löytyy myös takuuvarmasti suora vaihtoehto.

      • KäteväKäsi

        Olenkin jo ihmetellyt miksei sellaisia ole jo kaupoissa. Inhoan niitä jäykkiä p-puikkoja. Kiitos vielä kerran tiedosta!


    • Anonyymi

      kuuma vesi on hyvä ratkaisu..Laitoin kattilaan vettä ja hellalle lämpenemään tyhjä korkiton lasipurkki kattilaan makuuasentoon. Ei muuta kuin puikko molempiin kätösiin, sujautin siiman lasipurkin alle ja pidin purkkia liikkeessä siiman avulla ja annoin kiehuvan veden tehdä työt aina siihen asti kunnes puikot olivat minulle mieleiset. Ainakin minä onnistuin Aippatar

    • Anonyymi

      Sen kaapelikiemuran upotat puikoista kiinni pitäen kiehuvaan veteen ja pidät pari minuuttia jonka jälkeen vedät suoraksi ja pidät suorana kunnes jäähtyy jonkin verran. Jatkossa säilytät paikassa missä voivat vapaasti roikkua suorana tai korkeintaan keskeltä vähän mutkalla. Jos ei muuta paikkaa ole niin vaikka vaatehuoneen henkaritangolla ja niputat toisiinsa vaikka pyykkipojilla niin pysyy hyvin nipussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      289
      11337
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5761
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3989
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3511
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3020
    Aihe