Kundi matkaopas?

Make222

oon 22v nuorimies ja kiinnostaisi lähteä matkaoppaaksi, mutta arveluttaa hakea koska eiks se oo niin ku daamien ja homojen hommaa??

4

556

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pajarne4

      MOi,
      terkut maailmalta, 10 vuotta meni matkaoppaana kesät ja talvet, suosittelen rajusti sillä oli maailman upein ammatti; ihania ihmisiä, ykkös kolleegat ja pomot yleensä saman alan läpikäyneitä. Toista samanlaista duunia ei maailmassa ole, opettaa elämää ja kärsivällisyyttä, sen duunin jälkeen olet esiintymisvalmis ja missään ei mene sormi suuhun. Työ on rankkaa mutta enemmin se antaa kuin ottaa, joo ja höpön pöppöä että kaikki mies oppaat on homoja, prosentuaalisesti paljon heitä on mutta siinä ammatissa ystäviä on paljon ja vihamiehiä 0. Rohkeasti mukaan ja suosittelen suomen suurinta ;)

      • Kuumatskandit

        parempaa duunia heterolle kundille ei ole olemassakaan kuin matkaopas.. kundit pääsee etenemään urallaan paljon helpommin ja joo sitä kauniimman sukupuolen seuraa riittää ihan pahimmalekkin Tigerille.. itse suosittelisin jompaa kumpaa kansaivälisempää firmaa, skandit aina kaunehimpia.. =))


    • Olza

      Tottakai kannattaa lähtee oppaaksi, itse oon hetero ja kävin opaskurssin, ei siellä katsota oletko hetero,bi vai gay. Matkailuala tarvitsee alalle sopivia ihmisiä seksuaalisesta suuntautumisesta riippumatta. Ei muutakuin hakupaperit vetämään ja onnea matkaan !

      • Entinen opas

        Kannattaa hakea ihmeessä! Matkanjärjestäjälle ei ole todellakaan väliä mitkä seksuaaliset intressisi ovat, haetaan sopivaa henkilöä. Avarakatseisuus on oleellista kyseisessä työssä. Kannattaa miettiä mikä valmismatkanjärjestäjä olisi sinulle mieluisa ja toisinpäin myös ketä SINÄ edustaisit parhaiten? Mutta vaikka oletkin aika nuori oppaaksi, muista että työ ulkomailla EI OLE koko ajan vaan biletystä ja rannalla makaamista!!! Olet menossa TYÖTÄ tekemään ja se nyt vaan sattuu olemaan ulkomailla. Jos haluat mennä VAAN bilettämään, niin unohda koko juttu. Sitä voit tehdä suomessakin tai omalla maksetulla lomalla. Matkaoppaana ET edusta itseäsi vaan MATKANJÄRJESTÄJÄÄ jolle teet työtä. Ota rohkeasti yhteyttä valmismatkanjärjestäjiin, mutta varaudu osassa ynseään vastaanottoon... :-/ Monet matkanjärjestäjät eivät kuitenkaan ota töihin, ellei sinulla ole joko opaskoulutusta tai kokemusta työstä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      355
      1491
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1216
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1097
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      861
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      847
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      822
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      470
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      468
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      93
      451
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    Aihe