Petter Lamain ja Brita Lukoin. Missä perhe on tätä ennen? Olen etsinyt kovasti mutten ole löytänyt.
Keskellä sivua:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/puumala/rippikirja_1804-1811_tk1186/209.htm
Keskellä sivua:
http://www.sukuhistoria.fi/sshy/kirjat/Kirkonkirjat/puumala/rippikirja_1804-1811_tk1186/209.htm
Vastaukset 13
Vanhimmat
Entäs Ruokolahti...
Olen selannut Ruokolahtea ja Puumalaa. Mutta en ole löytänyt. Ajattelin että jos on jollekulle tarkkasilmäisemmälle tuttu perhe. Olisin kiitollinen linkistä.
Puumalan edellinen rk näyttää olevan lyhennetty laitos, eikä siinä ole tätä Kukonharjua. Puumalan historiankirjoista löytyy kuitenkin pariskunnalle kaksi lasta:
*1.2.1791 [*]16.2.1791 Kukonharja - Bd: Petter Lamain Elin Lukoin Petter
*6.2.1792 [*]18.2.1792 Kukonharja - Tp: Petter Lamain Brita Lukoin Catharina
Petter Lamain'in nimellä haettaessa tulee pitä luettelo, mutta nämä ovat ainoat, joissa vaimo on Lukoin. Tosin etunimet ovat eri, mutta siitä huolimatta pidän näitä samana perheenä. Ei ole harvinaista, että talollisesta tulee torppari samaan taloon.
tuolla Kukonharju näyttää olevan mainittu ainakin Laitilassa,
samoin tuossa paikan alapuolella lukee Laitila,
mielestäni kannattaisi etsiä sieltä.
Kiitos vastauksista, taitaa olla mahdotonta löytää.
Tämä Kukonharju/kukonharja/Kukonharjas on Puumalan seutuvilla siis. Jotenkin on ilmeisesti kadonnut kirjoista juuri tuolloin.
Puumalan rippikirjat ovat hyvin puutteelliset, joten on käytettävä muita mahdollisesti säilyneitä tietoja. Tuolla edellä todettiin perheen olleen Kukonharjussa syntyneiden luettelon perusteella jo yli 10 v aikaisemmin. Hakusanalla "Kukonhar" Puumalan historiankirjoista löytyy tietoja kijoissa olevaa 40 v aukkoa edeltävältä ajalat. On vain vaikea kytkeä Petteriä johonkin tiettyyn esi-isään. Ainoat mahdollisuudet ovat voudintilit ja Savon tuomiokirjat, joista voi ehkä löytyä lisävalaistusta.
Ym. rippikirjassa ei mainita Petterin ja Britan asuttaman torpan nimeä, on vain talo, jonka alueella he asuivat, en oikein osannut lukea sen nimeä.
Kukonharju on nykyisenkin tiekartan mukaan niin erillään muusta ihmiskunnasta, että eivät perheet mitään edestakaisia muuttoja toisiin kyliin varmaan tehneet, ainoat muuttajat olivat yksittäisiä ihmisiä työn ja/tai avioliiton vuoksi.
Olipa hauskasti sanottu tuo "erillään muusta ihmiskunnasta". Kartasta katsoen kyllä näyttää sinne pääsy olleen vaikeaa, paitsi vesitse. Kuitenkin olen tuolta kadoksissa olleelta ajalta löytänyt seuraavia tietoja:
Kukonharju: Kanavien rakennusvaihe kesti 1798 asti. Töitä hankaloitti Kukonharjun padon murtuminen. Kanavien varsille sij. varuskuntia pitämään huolta liikenteestä ja puolustamaan vesitietä ruotsalaisten hyökkäyksiä vastaan. Kukonharjun kanavan varrelle nousi tiheä asutus, sotilaita, upseereita, kauppiaita ja siviilejä. Kanavien varsia kaunistivat puistot. Suomen sota johti koko Suomen liittämiseen Venäjään, raja siirtyi ja vuosikymmenen käytön jälkeen menettivät kanavat sotilaallisen merkityksen ja jäivät paikall talonp. ja kauppiaiden käyttöön.
Aiemmin: 1600-lla Kukonharjun tila Torsantaan kylässä oli postitalo, jonka teht. oli kuljettaa posti ja vangit seur. etappipaikkaan.
Tämähän kävi mielenkiintoiseksi.
En ollut tiennyt, että raja jakoi Puumalan tällä tavoin, Hattujen sodan jälkeen, arvelen. Oletin, että koska Puumalan kirkonkirjoissa oli tietoja alueelta niin muissakin rekistereissä löytyisi myös jotain. Tuskin Ruotsin voudit tulivat Kukonharjuun verottamaan eikä Savon oikeuslaitoskaan tainnut siellä toimia, vaikka Puumala kyllä on kirjattu Savon, Pien-Savon ja Suur-Savon tuomiokuntiin tuolla ajalla. Ajalta ennen Hattujen sotaa löytynee tietoja? Petteri ja Brita onnistuivat syntymään sen jälkeen.
Lykkyä tykö.
nämä olivat:Kukonharju, Käyhkää, Kutvele, Telakanava ja mikä se viides olikaan.
Venäjän sotapäällikkö rakennutti ne aikoinaan.
Noilta ajoilta on vielä säilynyt sanonta Ulkomailla Utulassa.
Eipä pidä sinne vieläkään ilman passia mennä!
Sukututkijat ajattelevat asiat nurinkurisesti.
Eihän perhe kadonnut, vaan päinvastoin ilmestyi.
Otatko yhteyttä: [email protected] Olen itsekin yrittänyt selvitellä hiukan noita Laamasia.
Olipas hauska ketju ja koskettaa sukuani.
Jouduin tähän sattumalta muuta asiaa googlatessa.