Voinko ostaa BC:n ekaksi koirakseni? Tiedän että tarvitsee paljon toimintaa yms. mutta osaatteko kertoa kuinka paljon? Ihan koko ajan, niin ettei teille jää yhtään aikaa?
Voinko etsiä/löytyykö yhtään sellaista kasvattajaa, jolta voisi saada, ehkä "vähemmän" aktiivisen yksilön? vähemmän sitä "tekemisen tarvetta?"
Olen kyllä valmis viettämään sen kanssa paljon aikaa, mutta pelottaa kuinka kauan kestän sen KOKO eliniän.../:
Voisinko ostaa BC:n?
1
276
Vastaukset
- dsfsaf
Jos et ole varma tuletko toimeen koiran aktiivisuuden kanssa, ota jokin toinen rotu. Miksi haluat juuri bc:n? Ne on oivia HARRASTUSkoiria muttei missään nimessä joka ihmisen koiria. Ajattele koiran parasta, ei ole oikein sitä kohtaan jos se lannistetaan "seurakoiraksi" = pelkäki lenkkikaveriksi. Ja vielä 10v voi olla yhtä aktiivinen kuin pentu! Hyvää aivotoimintaa bortsulle on esim jäljestys, haku, tottiksen opettaminen, agility jne.
Ei ole olemassa kasvattajia jotka kasvattaisivat vähemmän aktiivisia yksilöitä. Kyse on koirien luonteista. Jotkut ovat aktiivisempia kuin toiset, myös samassa pentueessa. Voit tietenkin kysellä eri kasvattajilta onko heille tulossa pentueita joihin olisi odotettavissa rauhallisempia yksilöitä (riiippuu siis vanhemmista ja suvuista). Sitten syntyykö niitä, sen näkee vasta kun pentu on 5-6 viikkoinen. Kokenut kasvattaja näkee itse, jotkut tekee lisäksi pentujen luonnetestauksen ulkopuolisen toimesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 918635
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on978633- 146993
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1756203Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist585268En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛234305Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?54150- 384093
- 373869
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..743765