vaihtarit ja sydämen tykytys

Liittyykö ne yhteen? minulla on ollut hormoonikorvaus hoito jotain 9v. ja nyt päätin sen lopettaa, tästä on jo 3 viikkoa aikaa ja muita kummallisuuksia ei ole ollut kuin että sydän tykyttää välillä ja tuntuu että verenpaine nousee. Onkohan tämä vaan luuloa vai johtuneeko siitä että lopetin hormoonit?
71089
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

V.vuosiin.

Äänestä
  • Itselläni ei sitä ole, mutta olen kuullut todella monelta, että on, ja samaten lukenut. Verenpaine voi heitellä laidasta laitaan, eli voi olla välillä matala ja välillä korkea. Monella pahin tykytys on aamuyöllä.

    Äänestä

  • Witchtoo kirjoitti:

    Itselläni ei sitä ole, mutta olen kuullut todella monelta, että on, ja samaten lukenut. Verenpaine voi heitellä laidasta laitaan, eli voi olla välillä matala ja välillä korkea. Monella pahin tykytys on aamuyöllä.

    nämä ilman reseptiä saatavat hormoonilääkkeet? vaikka esim. Pausanol 0.5mg? en haluaisi palata enää niihin pillereihin. Olen myös huomannut että voimakas, häiritsevä karvankasvu on heikentynyt kun lopetin nuo pillerit.

    Äänestä

Joo, sitä se on. Monesti se tykytys aloittaa vaihdevuodet, ts. on ensimmäinen oire, jonka huomaa. Varmaan hormonien lopettaminen on sinulla käynnistänyt sen uudelleen.

Äänestä

Miksi verenpaine heittelee laidasta laitaan,toisena päivänä 158/98/86 ja seuraavana päivänä 120/70/78.Korkeimmillaan ollessaan menin terveyskeskukseen, josta määrättiin verenpainelääkitys. Seuraavan päivänä normaalit lukemat.Joku terveysalan vaihtoehtolääkäri suosittelee Karnosiinia, magnnesiumia ja kalaöljyä sekä Q ginonia mielummin kuin verenpainelääkityksen aloittamista. Olen muuten terveesti elävä yli 50 vuotias nainen.

Äänestä

Miksi verenpaine heittelee laidasta laitaan,toisena päivänä 158/98/86 ja seuraavana päivänä 120/70/78.Korkeimmillaan ollessaan menin terveyskeskukseen, josta määrättiin verenpainelääkitys. Seuraavan päivänä normaalit lukemat.Joku terveysalan vaihtoehtolääkäri suosittelee Karnosiinia, magnnesiumia ja kalaöljyä sekä Q ginonia mielummin kuin verenpainelääkityksen aloittamista. Olen muuten terveesti elävä yli 50 vuotias nainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heartbeat... kirjoitti:

Liittyykö ne yhteen? minulla on ollut hormoonikorvaus hoito jotain 9v. ja nyt päätin sen lopettaa, tästä on jo 3 viikkoa aikaa ja muita kummallisuuksia ei ole ollut kuin että sydän tykyttää välillä ja tuntuu että verenpaine nousee. Onkohan tämä vaan luuloa vai johtuneeko siitä että lopetin hormoonit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu