bc NARTTU/UROS

Yuukelispuukelis

Olen ppäättänyt ottaa bordercollien ensimmäiseksi koirakseni. Tiedän, että sitä pitää aktivoida paljon ym. mutta olen valmis siihen. Nyt mietityttää vielä...narttu vai uros?
Uros miellyttäisi enemmän, mutta onko se sitten liian villi tai epähallittava? Kertokaa oma mielipiteenne kumpi minun pitäisi ottaa, ja miksi.
Pelkäään että uros on vaikeammin hallussa pidettävä ja koulutettava kuin naaras.
Ja muuten, pitääkö uroksia aktivoida enemmän kuin naaraita, tarvitseeko paljonkin enemmän liikuntaa tms. ?

4

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agal

      Hei!

      Vaikka borderit ovat helppoja koulutettavia ja fiksuja koiria, vaativat ne omistajaltaan tiettyä jämäkkyyttä. Uros on tosin hieman vaikeampi alistaa ja näin ollen hallita, koska pyrkii herkemmin laumansa johtajaksi. Varsinkin pentuaikana kannattaa ottaa tiukka linja, mitä sallii koirallensa. Pomottamisen loppumista ei kannata jäädä odottamaan uroskoiran kanssa.

      Uros tosin muistaa oppimansa lopun ikäänsä, kun taas narttukoira saattaa yrittää luistaa "tehtävästä", jos se huomaa, että vähemmälläkin pääsee.

      Täysin koiran luonteestahan se loppupeleissä on kiinni, miten koira sopeutuu osaansa. Toiset tarvii sukupuolesta riippumatta kovemman kurin ja tiukemmat rajat hellyydestä tinkimättä. Jos koiran luonne arveluttaa, hyvät kasvattajat ovat perehtyneet pentujen luonteiseen ja osaavat auttaa sinua sopivan koiran valinnassa.

      • mistäs

        sitten löytyisi sellaisia "kunnon" kasvattajia?


      • tuolla
        mistäs kirjoitti:

        sitten löytyisi sellaisia "kunnon" kasvattajia?

        http://www.sbcak.fi/ tutustu nyt vaikka noilla sivuilla .

        Kannattaa varautua siihen että hyvillä kasvattajilla on pitkät varauslistat pentuihin ja eivät myy pentuja kuin erittäin harrastaviin koiteihin .


      • luin itse aivan äske
        tuolla kirjoitti:

        http://www.sbcak.fi/ tutustu nyt vaikka noilla sivuilla .

        Kannattaa varautua siihen että hyvillä kasvattajilla on pitkät varauslistat pentuihin ja eivät myy pentuja kuin erittäin harrastaviin koiteihin .

        tutustu kasvattajan kotisivuilla. siellä on erinomaiset tiedot näistä: http://www.cabaroo.com/fin/kasvatus.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      195
      2043
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      133
      1138
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      805
    5. 58
      796
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      721
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe