bc NARTTU/UROS

Yuukelispuukelis

Olen ppäättänyt ottaa bordercollien ensimmäiseksi koirakseni. Tiedän, että sitä pitää aktivoida paljon ym. mutta olen valmis siihen. Nyt mietityttää vielä...narttu vai uros?
Uros miellyttäisi enemmän, mutta onko se sitten liian villi tai epähallittava? Kertokaa oma mielipiteenne kumpi minun pitäisi ottaa, ja miksi.
Pelkäään että uros on vaikeammin hallussa pidettävä ja koulutettava kuin naaras.
Ja muuten, pitääkö uroksia aktivoida enemmän kuin naaraita, tarvitseeko paljonkin enemmän liikuntaa tms. ?

4

336

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Agal

      Hei!

      Vaikka borderit ovat helppoja koulutettavia ja fiksuja koiria, vaativat ne omistajaltaan tiettyä jämäkkyyttä. Uros on tosin hieman vaikeampi alistaa ja näin ollen hallita, koska pyrkii herkemmin laumansa johtajaksi. Varsinkin pentuaikana kannattaa ottaa tiukka linja, mitä sallii koirallensa. Pomottamisen loppumista ei kannata jäädä odottamaan uroskoiran kanssa.

      Uros tosin muistaa oppimansa lopun ikäänsä, kun taas narttukoira saattaa yrittää luistaa "tehtävästä", jos se huomaa, että vähemmälläkin pääsee.

      Täysin koiran luonteestahan se loppupeleissä on kiinni, miten koira sopeutuu osaansa. Toiset tarvii sukupuolesta riippumatta kovemman kurin ja tiukemmat rajat hellyydestä tinkimättä. Jos koiran luonne arveluttaa, hyvät kasvattajat ovat perehtyneet pentujen luonteiseen ja osaavat auttaa sinua sopivan koiran valinnassa.

      • mistäs

        sitten löytyisi sellaisia "kunnon" kasvattajia?


      • tuolla
        mistäs kirjoitti:

        sitten löytyisi sellaisia "kunnon" kasvattajia?

        http://www.sbcak.fi/ tutustu nyt vaikka noilla sivuilla .

        Kannattaa varautua siihen että hyvillä kasvattajilla on pitkät varauslistat pentuihin ja eivät myy pentuja kuin erittäin harrastaviin koiteihin .


      • luin itse aivan äske
        tuolla kirjoitti:

        http://www.sbcak.fi/ tutustu nyt vaikka noilla sivuilla .

        Kannattaa varautua siihen että hyvillä kasvattajilla on pitkät varauslistat pentuihin ja eivät myy pentuja kuin erittäin harrastaviin koiteihin .

        tutustu kasvattajan kotisivuilla. siellä on erinomaiset tiedot näistä: http://www.cabaroo.com/fin/kasvatus.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      53
      1408
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      948
    3. Koska tulet minulle näkyväksi

      Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi
      Ikävä
      44
      757
    4. Nainen, olet ihanin maan päällä

      Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa
      Ikävä
      40
      740
    5. Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven

      Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviili­poliisiauton oven Mies kuvasi keski­viikkoiltana bus
      Maailman menoa
      278
      696
    6. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      49
      569
    7. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      191
      547
    8. " Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?

      Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied
      Pyhäjärvi
      62
      528
    9. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      110
      517
    10. Sano rakkaallesi

      Suorat sanat! Mikä mieltä kaihertaa!
      Ikävä
      43
      509
    Aihe