Elikkä tarkoitus olisi mennä naimisiin ilman kirkkohäitä,vihkiminen maistraatissa tuomarin vihkimänä tai sitten tossa seurakuntakeskuksessa papin vihkimänä.
Ongelmaa löytyy nyt:kutsutaanko vihkimistilaisuuteen kummankin vanhemmat ja sisarukset?
Voi olla ettei kutsuta...mutta pidetäänkö sitten yleensä juhlat tai kahvitilaisuus? vaikkas sitten myöhemmin?
Kuinka tuonne siviilivihkimiseen yleensä pukeudutaan?en toki ajatellutkaan verkkareissa mennä....mutta en kai mä nyt mitään hääpukuakaan laita?
ei kirkkohäitä
3
862
Vastaukset
- Urkujen takaa
Jos teidät vihitään srk-keskuksessa papin toimesta, niin se vihkiminen ei sisällöltään eroa millään tavalla kirkossa toimitetusta vihkimisestä. Papin toimittama vihkiminen on aina kirkon käsikirjan mukainen riiippumatta siitä, missä se tapahtuu.
Pakolliset läsnäolijat ovat kaksi todistajaa, jotka voivat olla teidän pyytämiänne tai sitten ns. viran puolesta paikalla olevat, joko maistraatin tai srk:n henkilökuntaa.
Se, ketä kutsutte paikalle on täysin teidän oma asianne, mitään virallista systeemiä ei ole vieraiden, hääjuhlan tai tarjoilunkaan suhteen. Moni pari halutessaan välttää kaikkea "hössötystä" menee vihille ihan vaan kaksin, todistajien läsnäollessa eikä kutsu ketään muuta, eikä myöskään järjestä juhlia. Vaatetuskin voi olla semmoinen, minkä itse katsoo sopivaksi. Tavallisesti siviilivihkimisessäkin parilla on jotain selvästi parempaa päällään, osa tulee täydessä häätällingissä, mutta jotkut saapuvat ihan arkivaatteissaankin.
Tehkää niin kuin teistä hyvältä tuntuu! - love*
Me ollaan kanssa menossa naimisiin maistraatissa, ihan vaan kahdestaan. Tietysti todistajat pitää olla ja ollaan nekin pyydetty maistraatin henkilökunnasta. Ajateltiin, että kun ollaan jo melkein 10 vuotta oltu yhdessä, niin emme halua mitään "hössötystä". Myöhemmin kahvitellaan sitten lähimmät; sisarukset, vanhemmat, isovanhemmat. Jokainen pari tekee niinkuin itselle tuntuu parhaimmalta. Mielestäni ei ole mitään sellaista mitä kuuluisi tehdä tai jättää tekemättä.
Onnea teille!- morsio090909
tunnettu miehen kanssa 4 vuotta ja sitten päätettiin mennä naimisiin. kirkos pidettiin oli sukulaisia ja tuttavia kutsuttuna n.60 ja kirkon jälkeen oli sitten juhlatilaisuus, pitopalvelu ja bändi. hyvin meni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2516470Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1986014Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai235568Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1254328Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1513568Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1313375HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok283076Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2822552Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan172540- 1392385