Saksaan Kreikan rahat

Luin juuri SPIEGEL-lehdestä, että Kreikka on v. 2000 asti tilannut ja tilaa edelleen kymmeniä sota-lentokoneita, hyökkäysvaunuja, sukellusveneitä SAKSASTA THYSSEN-GRUPPElta. Johan selvisi, miksi Angela Merkel niin taisteli Kreikan pelastamiseksi. Saksa siinä ei menetä penniäkään! Maksumieheksi jäävät muut torvet.-Myös Turkki on tilannut Saksasta hyökkäysvaunuja, mutta heille riittää BUNDESWEHRin (Saksan puolustusvoimat) käytetyt, joita he laittavat kuntoon.
3123
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

www.spiegel.de siinä on kuvia toimitettavista sukellusveneistä. Ja maat, jotka tukevat nyt Kreikkaa, ettei Kreikka joudu konkurssiin, pienentävät puolustusmenojaan, mm. Saksa- äh niin, virallisesti, epävirallista taustaa ei näytetä muille.Saksalaisiin ei pidä luottaa, ovat maailman parhaita valehtelijoita, ja Merkel on sille maalle sopiva kansleri, joka pyyhkii vissiin unissaankin epäsopivia tietoja maton alle.

Äänestä

meistä suomalaisista sanotaan,että emme ole hyviä kaupamiehiä, ainakaan sakemannien veroisia ja kaukana esimerkiksi arabeista, jotka kauppiaina ovat lyömättömiä. Minusta tuo Kreikan kysymys olisi pitänyt ratkaista siten,että Kreikka olisi erotettu EU:sta ja samalla sen rahaliitosta. Mutta nytpä tiedämme,miksi Kreikkaa ei erotettu ja tehty ratkaisua, joka olisi ollut EU:n sääntöjen mukainen. Kauppa se on, joka kannattaa ja hölmöt jäävät nuolemaan näppejään, kuten me, sillä Kreikka ei meille velkojaan maksa. Hirvittää ajatella, minkälaisen tulevaisuuden nuorille järjestämme ihan tahallamme.

Äänestä
  • miljoona- eikä miljarditilausta niinkuin Saksa, jolle Merkel ja Westerwelle ennen avun maksua kävivät kiristämässä varmistukset. Hyvähän se on maksaa, kun rahat tulevat paluupostissa takaisin. Vain pikkuvaltiot jäävät nuolemaan näppejään. Ei pitäisi Suomen olla EU-yhteisössä, minkä ruotsalaiset osasivat välttää. Suomi tulee aina huijatuksia, isot maat puljaavat asiat keskenään, pienet saavat toteuttaa isojen ideat, oli ne sitten hyviä tai huonoja. Mikä on ollut hyvä EU:ssa?? Muutenhan Suomessa on hoidettu melko hyvin asioita.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


muuttolintu43 kirjoitti:

Luin juuri SPIEGEL-lehdestä, että Kreikka on v. 2000 asti tilannut ja tilaa edelleen kymmeniä sota-lentokoneita, hyökkäysvaunuja, sukellusveneitä SAKSASTA THYSSEN-GRUPPElta. Johan selvisi, miksi Angela Merkel niin taisteli Kreikan pelastamiseksi. Saksa siinä ei menetä penniäkään! Maksumieheksi jäävät muut torvet.-Myös Turkki on tilannut Saksasta hyökkäysvaunuja, mutta heille riittää BUNDESWEHRin (Saksan puolustusvoimat) käytetyt, joita he laittavat kuntoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu