heippa! olen nuori nainen suomesta ja olen lähdössä barcelonaan kesällä kahden viikon ajaksi, yksin!
ja aattelin sitten tulla kysymään teiltä jotka ovat siellä vähän kauemminkin viettäneet aikaa ja miksei ihan muiltakin barcelonassa käyneiltä että mitkä ois sellasi paikkoja jotka ois ihan kivoja mestoja tsekata
ei kauheesti museot, kirkot yms, innosta. mut mestat nähtävyyksien ulkopuolelta kiinnostais, et tottakai käyn ihastelemassa guellin puistoa sagra de familia jne.
ennemmänkin kahvilat? ja kaikki maholliset paikat joissa pystyy tutustumaan paikallisiin jne, en haluis yksin kahta viikkoa kaupungissa kuljeskellä. eli minne kannattaa suunnata? ostoskeskukset löydän pelkällä shoppailu suunnitusvaistoilla ja jotain ostoskeskusten nimiä oli aikaisemmissä keskusteluissa.
ja sit turvallisuudesta vielä, eli metrohan on tosi kätevä tapa liikkua ja sillä todennäköisesti kuljeskelen sen 2vk kun metro asema ihan kämpän vieressä mut sit vaalee hiuksisena ja ihan suomalaisen näkösenä nuorena tyttönä, onko se sillee et kaikki hyökkää kimppuu vai saanko ihan rauhassa kuljeskellä paria katsetta lukuunottamatta? ja niistä taskuvarkaista.. eli uskon et ihan terve järjellä pärjää kunhan ei esittele lompakkoa ja pitää pieniä summia rahaa mukana, mutta mul on digijärkkäri ja ois tosi kiva ottaa kuviakin mut kun yksin oon en tiedä sit mitä tehdä jos joku tulee repimään laukkua niin se on sit hups sinne meni kamera kun en viiti kaulassakaan pitää. onko huolenaiheeni ihan turha?
hola todos!
2
530
Vastaukset
- Barcelonalainenainen
Mitähän tähän vastais :) tervetuloa, et joudu yksin olemaan. Täällä kun tutustuu uusiin ihmisiin päivittäin jos ei ole ujo. Enkä usko että, ujo olet jos yksin lähdet reissuun. Varovainen kanttaa olla aina, ja sitä maalaisjärkeä saa ja pitää käyttää. Illalla en ehkä liikkuisi ison/kalliin kameran kanssa (ainakaan yksin, pienillä kujilla tms), päivällä ok.
Paikkoja on miljoona :) rannan "chiringuitot" (eli baarit) kannattaa chekata, Buenas Migas kahvilat (aika monta jo ympäri kylää), Bornen alue, Gràcian alue (esim Plaza Virreina; terasseja, ja kahvila Casa Portuguesa (c/ Verdi 58), Dusk (baari c/ Merce 23)...siinä muutama mun suosikki.
Pari näitäkin; Picasso museo, suklaa museo, mammutti museo. Kannatan Pedrera talossa käyntiä, kattoterassi on mahtava. Puistoista tietty Parc Güell, mutta myös Ciutadella ja Laberinto de Horta. Rannalle esim Sitgesin kylään, Casteldefeldsiin tai Costa Bravalle.
Käy junalla Figuerasissa (päivän reissu) Dali museossa.- ekakertalainen
TUHANNET kiitokset! Oon joka päivä käyny tarkistaa et jos joku olis vastannu, kiitos!
Ihana kuulla! ja tosi paljon kiitos neuvoista, aijon varmasti toteuttaa monet näista ellen jokaisen:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551226
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.941216Tämän päivän puukotusuutinen
Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.171060- 18925
Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet45813Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne113791Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n64742- 14730
- 38619
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..72613