Rekisteröin just WordPress-bloggaajaksi. Valitsin jonkin satunnaisen teeman, jonka rakenne miellytti. Pitääkö paikkansa, että jos haluaa muuttaa css-tiedostolla blogin väritystä ja taustakuvia, siitä pitää maksaa erikseen?
Mitä eroa on selaimella käytettävällä WordPressilla ja itse asennettavalla?
Minulla on muutama blogi blogger.comissa, ja niissä pystyy muuttamaan css-muotoiluja maksutta. Onko muita vastaavia maksuttomia, joissa voi ulkoasua muokata maksutta?
Mitä eroa on selaimella käytettävällä WordPressilla ja itse asennettavalla?
Minulla on muutama blogi blogger.comissa, ja niissä pystyy muuttamaan css-muotoiluja maksutta. Onko muita vastaavia maksuttomia, joissa voi ulkoasua muokata maksutta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olinpa puusilmä, kun en heti hoksannut, että tuolla asiaa selvitetään aika hyvin:
http://vempaimia.net/opas-miten-perustan-oman-blogin-blogialustan-valinta/
Jos tuohon on lisättävää, niin mielihyvin luen ohjeita ja oppaita.
Mistä voi ladata palvelimelle asennettavan uusimman WordPressin suomenkielisen version? Ja suomen kielellä asennusohjeet?
http://hpguru.net/tag/wordpress/
Asennusoppaasta tietokantaoptimointiin.
No minä kyllä etsin ihan aloittelijalle kirjoitettua asennusohjetta. Eli jos osaisin tehdä asennusohjeen kohdan 2, tuskin tarvitsisin koko ohjetta lainkaan.
Minulla sama ongelma kuin ketjun aloittajalla, että haluaisin tehdä ulkoasun itse css:llä oman maun mukaan, mutta en vielä osaa asentaa wordpressia palvelimelle. Palvelintarjoajan valikoimissa on napin painalluksella automaattisesti asentuva wordpress, mutta se on vanha versio, jota ei kannattane asentaa.
Tietääkö kukaan asennusohjetta for dummies?
http://codex.wordpress.org/Ennen_kuin_asennat
Tuollakin ohjeessa pitää osata tehdä itse tietokannat.
Jos asennan webbihotellin wordpressin automaattitoiminnolla, niin onko version päivittäminen uusimpaan vaikea tehdä manuaalisesti?