Nurmikon leikkuri..

pittäkö se jotenkin huoltaa talven jälkeen; tuossa yritin leikata sillä nurmea mutta sa sammui itestään muutaman metrin jälkeen, - pitäisikö siihen laittaa tuoreet pensat, - siinon viimekesäsiä vielä jälellä..minua suututtaa tämmöiset jutut :( kun jotain hepäät tekemään, eli olen orietoitunut työhön ja sitten se meneekin puihin..:(
10545
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Yleensä aina huollan nuo "kesäkoneet" syksyllä seuraavaa kesää varten ( talvikoneet alkukesästä )... Jäävät kevätkiireessä huoltamatta... Öljynvaihto ( 4-t koneet ), sytytystulpan tarkistus, polttoaneen poisto myös kaasuttajasta käyttämällä, maamyllimen terien tarkistus ja kunnostus, ajoleikkurin terien kunnostus, jne...

Kaukaa vaikea neuvoa... Irroita tulppa ja tarkista sen kärkiväli ja konetta nykimällä, onko kipinää ( tulpan runko koneen rungossa, muuten tuntuu sormissa )... Jos on kipinä, tilkka bensaa tulpanreiästä moottoriin, tulppa paikoilleen ja nykäisy... Jos käy hetken on vika polttoainepuolella... Vanha bensa palaa kyllä ellei vettä ole moiseen sekoittunut... Kai sitä bensaa on...heh...he...

Tuossa vasta kävin erään "tyttösen" mökillä ruohonleikkurin vikaantuneen tulpan vaihtamassa...

Äänestä
  • :) On bensaa, mutta tämä meijjän remonttireiska oli laittanut siihen kakstahti pensaa, - siksi sammuu ja savuttaa - särkyneekö nyt tyyten koko vehe..:(

    Äänestä

  • Pirre* kirjoitti:

    :) On bensaa, mutta tämä meijjän remonttireiska oli laittanut siihen kakstahti pensaa, - siksi sammuu ja savuttaa - särkyneekö nyt tyyten koko vehe..:(

    Ei säry... Saa vaan kunnon voitelun...heh...heh... :)

    Äänestä

  • i_a* kirjoitti:

    Ei säry... Saa vaan kunnon voitelun...heh...heh... :)

    neuvoista, - tein pikaisesti huoltiksen keikan ja nyt on koneessa oikeaa polttoainettakin, joskus vaan ottaa ns. pattiin kun kaikki on niin monimutkaista kun jotain yrittää.., - no nyt on jo pulssikin jo tasaantunut :)

    Äänestä

Tein sen huollon minäkin vasta eilen, vaikka syksyllä kuuluisi tehdä. Ainakin 20 vuotta vanha Pirkka Caravan, mutta kun on pieni piha, en parempaa tarvitse. Viime vuosina kone on ollut ulkona kesät talvet ja viime syksynä en sitä edes peittänyt, vaan lämpimästi se talvehti lumikinosten alla.
Laitoin uudet terät, öljyt ja bensat, pesin ilmaputsarin öljyssä ja kuivatin sisukset paineilmalla tulpanreiästä. Hieman petyin kun ei se ekalla nykäisyllä käynnistynyt niin kuin viime keväänä, mutta toisella jo lähti käyntiin.

Äänestä
  • Ei lähtenyt minun työnnettävä leikkuri vielä neljännelläkään yrittämällä käyntiin. Mikä neuvoksi? neljästi olen sen viereen kävellyt ja aina on homma tökännyt niin, etten ole sitä työntelemään lähtenyt. Moottoriahan siinä ei ole lainkaan, mutta siitä huolimatta ei ole homma käynnistynyt. Saisinko ohjeita asiantilan korjaamiseksi?

    Äänestä

  • semmoinen vanha "karavaani", leikataan sillä kiviset koleikot, - samalla hartiat saavat hierontaa, se nääs täristää kovasti :)

    Joku yskä tuolla uudemallakin koneella on, hyvin se hommansa hoisi vaikka kävi epätasaiseen juijuttamalla, kuin moottorisaha jos kaasua annetaan epätasaiseen, - mikä lie..pitänee viedä se joskus huoltamolle.

    Äänestä

Tuolla Hämeenlinnan eteläpuolella oli erinomainen ruohonleikkuri eräällä kansanedustajalla. Se oli pässi liekanarussa. Ruoho katosi ja lannoituskin tuli samalla. Syksyllä tämä ruohonleikkuri kuitenkin joutui pataan. Noita moottorikäyttöisiä bensavehkeitä voi olla aika hankala sopasta sattumiksi onkia.

Äänestä
  • oisi varteenotettava vaihtoehto, mutta miusta liian kovaääninen, lampaat "huutaa" kokoajan ellei niillä ole toista "leikkuria kaverina :) - ja ne papat :(

    Äänestä

Kaalimato ei ole huoltanut oikein leikkurinsa moottoria talven aikana. Kun annat "moottorille", koko talven ajan, kerran päivässä kaurapuuroa ja sen päälle pidät pari kertaa päivässä tunnin sulkeisjärjestyksen harjoittelun, niin takuulla kone toimii keväällä. Suorastaan kuopii nurmea päästessään leikkaamaan sitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirre* kirjoitti:

pittäkö se jotenkin huoltaa talven jälkeen; tuossa yritin leikata sillä nurmea mutta sa sammui itestään muutaman metrin jälkeen, - pitäisikö siihen laittaa tuoreet pensat, - siinon viimekesäsiä vielä jälellä..minua suututtaa tämmöiset jutut :( kun jotain hepäät tekemään, eli olen orietoitunut työhön ja sitten se meneekin puihin..:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu