Kuka oot?

Näin yks päivä Seinäjoen prismassa erään uskomattoman hyvännäköisen naisen. Arviolta vähän yli 40, maskuliininen ja ajoi mustalla uudella autolla. En vain saa sitä mielestäni. Jos joku tietää kyseisen tapauksen nii kertokaa.
191064
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ihanaa... seinäjokelaisiakin täällä :) Etkö ottanut rekkaria ylös? :D

Äänestä
  • Tuntuu et kaikki täällä on vaan helsingistä tai sieltäpäin. :) Olin niin hullaantunut siitä naisesta, etten ymmärtänyt ottaa rekkaria.. Pitää alkaa asioimaan aina prismassa jos vaikka törmäisi uudelleen! ;)

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    Tuntuu et kaikki täällä on vaan helsingistä tai sieltäpäin. :) Olin niin hullaantunut siitä naisesta, etten ymmärtänyt ottaa rekkaria.. Pitää alkaa asioimaan aina prismassa jos vaikka törmäisi uudelleen! ;)

    Joo aina helsingistä... Joskus joku mielenkiintoinen viesti tai jotain ja sit selviää että joo helsingistä sekin...
    Kaiket illat sit vaan Prismassa... voi mennä vähän rahaa kun pitää nii kovasti shoppailla :D

    Äänestä

Se oli tuo Tupasen Reijo. Joku on ennenkin luullut häntä akaks.

Äänestä

Vaikea uskoa, että ko.henkilö olisi tai haluaisi olla missään tekemisissä lesboyhteisön jäsenten kanssa, muutenhan noin ihmeellisen ilmestyksen tiedot olisivat varmaan jo julkaistu tuota pikaa. Yleensä ihmisistä puhutaan kunnioittavasti henkilöinä ei "tapauksina".., mutta eiköhän tuo jotain kuvasta asenteesta toisiin ihmisiin.
-----------------
Onko Supo valvonnan ulkopuolella?
Vihreä blogi
• Heidi Hautala 12.5.2010
.
Haluan kysyä, miten pitkälle Suomessa ollaan valmiita suojelemaan suojelupoliisia? Otetaan mallia Britanniasta, jossa tuomioistuin ei taipunut hallituksen painostuksen alla salaamaan itselleen tulenarkaa materiaalia.

Ps. Hautala ym. näköjään näkee sen minkä haluaakin..

---------------
--- Alkuperäinen viesti ---
Aihe: Re: Tapahtumia uutisvirtojen taustalta..
Lähetetty: 2010 19:50
Lähettäjä:
Vastaanottaja: nelonenmedia.fi, [email protected],

Tiettyjen asioiden julkitulohan voisi paljastaa myös sen, että ns.arvostettuja toimittajia voi kun voikin vedättää. Yksi asia on myös se, että kun Suomessa on kova harhaluulo sen suhteen keistä ja miksi Supo on kiinnostunut.

No, meikäläisestä mikään Supo ole tippaakaan kiinnostunut eikä Supon johtohenkilöitä sinällään nämä asiat kiinnosta eikä se heihin liity, huvittaa nuo pelot mitä on Supoon vuosivarrella liitetty, kun ei haluta ymmärtää mistä kaikki johtuu, siis viittaukset Supoon.
Tietysti heillä on töissä henkilöitä, jotka omaavat psykologien taidot, opettavathan he poliisejakin mellakoiden aikaan käyttämään väkivaltaa surutta, he tekevät myös turvallisuusselvityksiä ihmisistä ja saavat rekisteritiedot ym. selville hyvinkin nopeasti.

Ja kuten kenellä tahansa viranomaisella, poliiseilla ym. myös noilla työntekijöillä on omat hupinsa ja voivat oikeasti tehdä mitä huvittaa, eikä sitä kukaan halua, pysty uskomaan, koska päät on saatu sekaisin sillä vanhalla konstilla, jossa esittäjät automaattisesti esitetään vainoharhaiseksi, vaikkei tässä siitä ole kyse, sillä nuo tietoliikenteen seuraamiset ja viestien vuotamiset on täysin selviö.

Siis, nuo henkilöt vain yksinkertaisesti
käyttävät valtuuksiaan väärin (liittyen alla mainittuihin seikkoihin ja siihen, että haluttiin ettei tietylle ns.rikkaimmille osapuolille tule syytteitä, koska uhkasin yksityisyyden rikkomissyytteellä tuota lesbominnaa) ja näinkää selvää tapausta ei näköjään saa menemään jakeluun, juuri tuon ennakkoasenteen vuoksi, mitä tällaisiin asioihin on aina yleensä liitetty ja aivan turhaan. Rusin perheeltäkin meinasi elämä luisua raiteilta pressauksen vuoksi, mikä vain todentaa sen että tuollaiset asiat ovat julkisuuteenkin tottuneille vaikeita käsitellä.

Te katsotte tiettyjä asioita tietystä vinkkelistä, mikä paljastaa teidän luutuneet ajatusmallinnukset ja sen ettei ympäristö hahmotu kaikille samalla tavalla, no oopperan kävijät tuskin tietää nuorten skeittauspaikkojen tapahtumista..

Ihmiset oikeasti ovat nähneet tuon häväistysjutun, ovat oikeasti menneet mukaan halventamisiin jne. Itse vain ihmettelen tuota, ettei kenelläkään herää kysymyksiä tekijöistä ja motiiveista ja siitä, että heidät myös vastuuseen pitäisi saada, ettei tuollaiset tekijät noin vain voisi tuollaista tehdä ja varmasti tekevät jos huomaavat että tuollainen suggestointi noin hyvin puree.

Tuli kyllä selväksi journalistien ammattitaito ja asioiden todentamiskyky, ihan tuollaista leväperäisyyttä osaa ymmärtää.

Näkemiin

Vastine to:
[email protected] …kirjoituksia rämeestä…
Korhosen kolumnista: "Kun kukaan ei enää vastaa nimellään mistään, toimittajienkaan ei tarvitse. Kuinka monta työvuotta olenkaan tähän mennessä tuhrannut faktojen tarkistamiseen ja lähteiden perkaamiseen. Se on loppu nyt!"

Ihanko tosissanne otatte tuon käytännön nyt, vai oletteko toimineet noin jo vuosikausia? Kumpi teidän suhteenne näyttäytyy todenmukaisemmalta?

Noin kyvyttömiäkö todellakin olette vastaamaan tai tarkistamaan faktoja? Oletteko pohtineet kuka teihin pystyy noin vahvasti vaikuttamaan, että
toimitte täysin epärationaalisesti, jopa pääkirjoitus sivunne on nimettömien ns.asiantuntijoiden kirjoittamia useasti. Mistä siis moinen kuvitelma,
että nettikirjoittelijoiden nimettömyys on maamme suurin uhkatekijä?

Elise on muuten toinen virallinen nimeni, että ihan omalla nimellä sitä on kyllä kirjoitettu ja jopa annettu lesbopalstan lukijoille sähköposti osoite, johon voivat vastata suoraan jos jotain sanottavaa kerran noin kovasti on, mutta kuten tyypillisesti
vain selän takana osataan "mielipiteitään" ilmoittaa.
Lisäinfoa tietämättömille, lesbopalstan välityksellä (miksikö suomi24 lesbopalsta, koska silloin 2007-2009 aloittivat ryhmässä järkyttävien
analysointien tekemisen ja sensuroivat vastaviestit. Viesteilläni sain useimmat heistä lopulta ymmärtämään mistä oikeasti oli kyse.)

Äänestä
  • Hei,

    Jatkan vielä aiheesta sen verran, että varmasti pitäisi lehdistön olla hivenen valppaampi sen suhteen, mihin
    annetaan tilanteiden suomenmaassa ajautua. Nyt kun tarkastelee asioita viime aikojen valossa, jossa
    on esim. Hesarin taholta hyökitty rajusti nettikirjoittelijoita vastaan, kuten esim. Korhosen kolumni

    ”Hei vaan kaikki perslävet! Nettiyhteisöllisyyteen liittyvät ongelmani ovat ratkenneet. Olen ryhtynyt kirjoittamaan nimeni sijasta nimimerkillä, niin kuin tekin. Täältä pesee, kuulkaa. Nimimerkin suojissa voi tuoda julki tärkeitä asioita pelkäämättä ..”

    antaa osviittaa siitä, miten heihin on täydellisesti vaikutettu ja saatu pelkäämään nettikirjoittelijoita ja väheksymään sen kautta esille tulleita asioita. Itse asiassa tuo Korhosen kolumnin satiiri muistutti kovasti sitä, mitä itse kirjoittelin lesboille vastineksi lesbopalstalla ja kun vastasin tuohon Korhosen kolumnin keskusteluosioon Elise M nimimerkillä, niin eipä aikaakaan kun koko keskusteluketju suljettiin, mikä
    on todella harvinainen veto, mutta ilmeisesti eivät halunneet millään tavalla antaa tulla esille tuomiani asioita.

    Silloin kun aikoinaan tämä tapahtuma alkoi, ilmoitin siitä vinkkinä Hesarin päätoimittajille ja myöhemmin muutamille muille toimittajille ja heidän osaltaan tulos oli täysi vaikeneminen, vaikka varoitin siitä, että saattaa leimahtaa väkivallaksi koko tilanne, niin eihän mennyt kuin muutama kuukausi ja Suomessa tapahtui ensimmäinen koulusurmaaminen (3 viime vuoden aikana väkivaltarikokset kasvoivat 30%). Täydellistä välinpitämättömyyttä vaikka edessä on/olisi ollut vuosisadan lööppi, mutta johon ei suomenmaan toimittajien rohkeus riitä tekemään tutkivaa journalismia. On päinvänselvää että varsinkin Hesarin toimittajiin on vaikutettu, niin päivänselvää on ollut se linjaus minkä he ovat ottaneet, sehän on päivänselvästi paljastunut tuon jatkuvan nettikirjoittajiin ym. kohdistuvien väheksyntien johdosta.

    Totuus on vastaava, mitä tapahtui tuossa Ruotsissa vastikään, jossa yhteisö masinoi rikoksen uhria kohtaan rajusti, vaikka tekijä oli jo tuomion saanut, tuollaista joukkopsykoosia siis oikeasti tapahtuu. Harhautetaan ihmiset uskomaan tiettyä asianlaitaa, eikä nähdä enää niitä rikoksia siellä taustalla.

    Ohessa pohdittavaksi muutamia viestejä asian tiimoilta. Tuntuu uskomattomalta miten Suomalaiset ovat lapsellisia ja naiiveja sekä täysin auktoriteetti uskossa haluavat kieltää selvienkin tosiasioiden edessä asioita ja menevät mieluummin itsepetokseen.

    Väitän, että koulukiusaaminen räjähti käsiin sen johdosta, että varhaisteinejä
    opetettiin henkisen väkivallan käyttämisen vaikutukset toiseen ihmiseen.

    Kun jouduin keväällä 2007 rajun häväistysjutun kohteeksi, jossa leimattiin vakavat
    rikokset väheksyttävällä tavalla vain "kiusaamiseksi" (tappoyritys, joukkoraiskaus suunnittelu, salakuuntelu, jotka on paljastettu siinä häväistysvideossa) niin alkoi ennenäkemätön hysteerisyyden aalto..

    Erittäin valitettavaa on, että myös aikuiset ihmiset menivät samaan hölynpölyyn mukaan ja omaksuivat sen häväistysvideon "sanoman".

    -------------

    Mitä seuraavaksi sallitaan, julkiset teloitukset kauppatorilla?

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Hei,

    Jatkan vielä aiheesta sen verran, että varmasti pitäisi lehdistön olla hivenen valppaampi sen suhteen, mihin
    annetaan tilanteiden suomenmaassa ajautua. Nyt kun tarkastelee asioita viime aikojen valossa, jossa
    on esim. Hesarin taholta hyökitty rajusti nettikirjoittelijoita vastaan, kuten esim. Korhosen kolumni

    ”Hei vaan kaikki perslävet! Nettiyhteisöllisyyteen liittyvät ongelmani ovat ratkenneet. Olen ryhtynyt kirjoittamaan nimeni sijasta nimimerkillä, niin kuin tekin. Täältä pesee, kuulkaa. Nimimerkin suojissa voi tuoda julki tärkeitä asioita pelkäämättä ..”

    antaa osviittaa siitä, miten heihin on täydellisesti vaikutettu ja saatu pelkäämään nettikirjoittelijoita ja väheksymään sen kautta esille tulleita asioita. Itse asiassa tuo Korhosen kolumnin satiiri muistutti kovasti sitä, mitä itse kirjoittelin lesboille vastineksi lesbopalstalla ja kun vastasin tuohon Korhosen kolumnin keskusteluosioon Elise M nimimerkillä, niin eipä aikaakaan kun koko keskusteluketju suljettiin, mikä
    on todella harvinainen veto, mutta ilmeisesti eivät halunneet millään tavalla antaa tulla esille tuomiani asioita.

    Silloin kun aikoinaan tämä tapahtuma alkoi, ilmoitin siitä vinkkinä Hesarin päätoimittajille ja myöhemmin muutamille muille toimittajille ja heidän osaltaan tulos oli täysi vaikeneminen, vaikka varoitin siitä, että saattaa leimahtaa väkivallaksi koko tilanne, niin eihän mennyt kuin muutama kuukausi ja Suomessa tapahtui ensimmäinen koulusurmaaminen (3 viime vuoden aikana väkivaltarikokset kasvoivat 30%). Täydellistä välinpitämättömyyttä vaikka edessä on/olisi ollut vuosisadan lööppi, mutta johon ei suomenmaan toimittajien rohkeus riitä tekemään tutkivaa journalismia. On päinvänselvää että varsinkin Hesarin toimittajiin on vaikutettu, niin päivänselvää on ollut se linjaus minkä he ovat ottaneet, sehän on päivänselvästi paljastunut tuon jatkuvan nettikirjoittajiin ym. kohdistuvien väheksyntien johdosta.

    Totuus on vastaava, mitä tapahtui tuossa Ruotsissa vastikään, jossa yhteisö masinoi rikoksen uhria kohtaan rajusti, vaikka tekijä oli jo tuomion saanut, tuollaista joukkopsykoosia siis oikeasti tapahtuu. Harhautetaan ihmiset uskomaan tiettyä asianlaitaa, eikä nähdä enää niitä rikoksia siellä taustalla.

    Ohessa pohdittavaksi muutamia viestejä asian tiimoilta. Tuntuu uskomattomalta miten Suomalaiset ovat lapsellisia ja naiiveja sekä täysin auktoriteetti uskossa haluavat kieltää selvienkin tosiasioiden edessä asioita ja menevät mieluummin itsepetokseen.

    Väitän, että koulukiusaaminen räjähti käsiin sen johdosta, että varhaisteinejä
    opetettiin henkisen väkivallan käyttämisen vaikutukset toiseen ihmiseen.

    Kun jouduin keväällä 2007 rajun häväistysjutun kohteeksi, jossa leimattiin vakavat
    rikokset väheksyttävällä tavalla vain "kiusaamiseksi" (tappoyritys, joukkoraiskaus suunnittelu, salakuuntelu, jotka on paljastettu siinä häväistysvideossa) niin alkoi ennenäkemätön hysteerisyyden aalto..

    Erittäin valitettavaa on, että myös aikuiset ihmiset menivät samaan hölynpölyyn mukaan ja omaksuivat sen häväistysvideon "sanoman".

    -------------

    Mitä seuraavaksi sallitaan, julkiset teloitukset kauppatorilla?

    veisit asiat toiselle palstale.täälä kukaan jaksa tommosia

    Äänestä

  • kultaa iksu kirjoitti:

    veisit asiat toiselle palstale.täälä kukaan jaksa tommosia

    Tuo on vain esitys sen suhteen ja näyte niille, jotka haluavat kuulla vain yksipuolisia ns.totuuksia ja senkin jälkeen jollain ihmeen tavalla pystyvät uskottelemaan itselleen, että ne ns.juorut yht äkkiä vain tippuivat taivaalta syliin ja on kovin outoa, että heitä olisi muka juoruiluttanut, eivätkä he olisi nähneet asioiden taakse.

    Asenteenne ei yllätä, enkä sen perään mitään enää toivokkaan, johon tuo on täysin selviö. Kyse on vain koko yhteiskunnan toiminnan kriittisestä tarkastelusta, ja totta, se kuuluisi toisille foorumeille. Mutta sanomathan estetään sillä, että ne torjutaan eikä sellaisena tarkastella, mitä todistusaineistot esittää.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Tuo on vain esitys sen suhteen ja näyte niille, jotka haluavat kuulla vain yksipuolisia ns.totuuksia ja senkin jälkeen jollain ihmeen tavalla pystyvät uskottelemaan itselleen, että ne ns.juorut yht äkkiä vain tippuivat taivaalta syliin ja on kovin outoa, että heitä olisi muka juoruiluttanut, eivätkä he olisi nähneet asioiden taakse.

    Asenteenne ei yllätä, enkä sen perään mitään enää toivokkaan, johon tuo on täysin selviö. Kyse on vain koko yhteiskunnan toiminnan kriittisestä tarkastelusta, ja totta, se kuuluisi toisille foorumeille. Mutta sanomathan estetään sillä, että ne torjutaan eikä sellaisena tarkastella, mitä todistusaineistot esittää.

    Täsmennän vielä tuota "juorut tippuu yht äkkiä taivaasta syliin, yllättäen ja pyytämättä.." niin tarkoitan sillä sitä, että se tekee ihmisistä rikoskumppaneita. Samalla tapaa kuin varastetun tavaran kätkeminen tai ostaminen. Pidetään siis tavallaan hallussaan tietoa, joka on laittomasti hankittu, eikä olla valmiita ns.palauttamaan sitä asianomistajalle edes sanomalla, että tälläista kerrotaan ja levitetään tuolla ja tuolla palstalla tai facebookissa ym. Passiivisesti siis sallitaan tuollainen yhteiskunta järjestyksen häirintä.

    Mennään siis härskisti peittelemään rikoksia ja pahimmassa tapauksessa vielä osallistumaan. Ainakin tuo peitteleminen ja syyllisten estäminen joutumasta vastuuseen on tullut hyvin kalliiksi tälle yhteiskunnalle, jos vähäänkään sitä pohditte miettimään, tuota aikaa ja energiaa, mitä asioiden saattaminen oikealle tolalle vaatii monilta osapuolilta. Itsepähän valintanne teitte.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Hei,

    Jatkan vielä aiheesta sen verran, että varmasti pitäisi lehdistön olla hivenen valppaampi sen suhteen, mihin
    annetaan tilanteiden suomenmaassa ajautua. Nyt kun tarkastelee asioita viime aikojen valossa, jossa
    on esim. Hesarin taholta hyökitty rajusti nettikirjoittelijoita vastaan, kuten esim. Korhosen kolumni

    ”Hei vaan kaikki perslävet! Nettiyhteisöllisyyteen liittyvät ongelmani ovat ratkenneet. Olen ryhtynyt kirjoittamaan nimeni sijasta nimimerkillä, niin kuin tekin. Täältä pesee, kuulkaa. Nimimerkin suojissa voi tuoda julki tärkeitä asioita pelkäämättä ..”

    antaa osviittaa siitä, miten heihin on täydellisesti vaikutettu ja saatu pelkäämään nettikirjoittelijoita ja väheksymään sen kautta esille tulleita asioita. Itse asiassa tuo Korhosen kolumnin satiiri muistutti kovasti sitä, mitä itse kirjoittelin lesboille vastineksi lesbopalstalla ja kun vastasin tuohon Korhosen kolumnin keskusteluosioon Elise M nimimerkillä, niin eipä aikaakaan kun koko keskusteluketju suljettiin, mikä
    on todella harvinainen veto, mutta ilmeisesti eivät halunneet millään tavalla antaa tulla esille tuomiani asioita.

    Silloin kun aikoinaan tämä tapahtuma alkoi, ilmoitin siitä vinkkinä Hesarin päätoimittajille ja myöhemmin muutamille muille toimittajille ja heidän osaltaan tulos oli täysi vaikeneminen, vaikka varoitin siitä, että saattaa leimahtaa väkivallaksi koko tilanne, niin eihän mennyt kuin muutama kuukausi ja Suomessa tapahtui ensimmäinen koulusurmaaminen (3 viime vuoden aikana väkivaltarikokset kasvoivat 30%). Täydellistä välinpitämättömyyttä vaikka edessä on/olisi ollut vuosisadan lööppi, mutta johon ei suomenmaan toimittajien rohkeus riitä tekemään tutkivaa journalismia. On päinvänselvää että varsinkin Hesarin toimittajiin on vaikutettu, niin päivänselvää on ollut se linjaus minkä he ovat ottaneet, sehän on päivänselvästi paljastunut tuon jatkuvan nettikirjoittajiin ym. kohdistuvien väheksyntien johdosta.

    Totuus on vastaava, mitä tapahtui tuossa Ruotsissa vastikään, jossa yhteisö masinoi rikoksen uhria kohtaan rajusti, vaikka tekijä oli jo tuomion saanut, tuollaista joukkopsykoosia siis oikeasti tapahtuu. Harhautetaan ihmiset uskomaan tiettyä asianlaitaa, eikä nähdä enää niitä rikoksia siellä taustalla.

    Ohessa pohdittavaksi muutamia viestejä asian tiimoilta. Tuntuu uskomattomalta miten Suomalaiset ovat lapsellisia ja naiiveja sekä täysin auktoriteetti uskossa haluavat kieltää selvienkin tosiasioiden edessä asioita ja menevät mieluummin itsepetokseen.

    Väitän, että koulukiusaaminen räjähti käsiin sen johdosta, että varhaisteinejä
    opetettiin henkisen väkivallan käyttämisen vaikutukset toiseen ihmiseen.

    Kun jouduin keväällä 2007 rajun häväistysjutun kohteeksi, jossa leimattiin vakavat
    rikokset väheksyttävällä tavalla vain "kiusaamiseksi" (tappoyritys, joukkoraiskaus suunnittelu, salakuuntelu, jotka on paljastettu siinä häväistysvideossa) niin alkoi ennenäkemätön hysteerisyyden aalto..

    Erittäin valitettavaa on, että myös aikuiset ihmiset menivät samaan hölynpölyyn mukaan ja omaksuivat sen häväistysvideon "sanoman".

    -------------

    Mitä seuraavaksi sallitaan, julkiset teloitukset kauppatorilla?

    Liittyykö tää jotenkin aiheeseen?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Liittyykö tää jotenkin aiheeseen?

    Kyllähän tuo nyt osittain liittyy tähän tärkeään aiheeseen, joka on rajattu noin tiukasti parilla rivillä -kuka oot?- lausahduksen ympärille... Yhteen aikaan ihmiset kyselivät poliiseilta (kyläpoliiseilta) joidenkin henkilöiden olemassaolosta, en tiedä mitä tietosuoja ym.lait siihen nykyään sanovat. Siis, kysehän oli vain tuon asian esille tuonnilla saada tiedostamaan sen, ettei tuollainen "selvittäminen" ole suotavaa ja rikkoo rajulla tavalla lakipykäliä ja on ennenkuulumatonta, että noin avoimesti voi ns.oikeusvaltio sortua tuollaiseen toimintaan.

    Todellakin, tuo kysymys tulee aika ajoittain esille, varsinkin muodossa, että kuka sinä sitten olet? koska toinen osoittaa jollakin tapaa tunnistavansa henkilön, mutta tuo "tunnistamis"tapahtuma on varsin yksipuolinen, sille itselläni ei ole alkuunkaan käsitystä, kuka sinä sitten olet? ja pitäisikö meidän tuntea toisemme ja mistä syystä sellainen käsitys on syntynyt.(Tämäkään ei liity suoraan tuohon haettuun henkilöön). Niinpä, tunnistamme sinut ja "tiedämme" sinusta asioita, mutta emme sitten kuitenkaan olekaan tietoisia mistään....? tuota paradoksia voitte sitten miettiä ja miltä se oikeasti vaikuttaa, tuollainen käytös.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Kyllähän tuo nyt osittain liittyy tähän tärkeään aiheeseen, joka on rajattu noin tiukasti parilla rivillä -kuka oot?- lausahduksen ympärille... Yhteen aikaan ihmiset kyselivät poliiseilta (kyläpoliiseilta) joidenkin henkilöiden olemassaolosta, en tiedä mitä tietosuoja ym.lait siihen nykyään sanovat. Siis, kysehän oli vain tuon asian esille tuonnilla saada tiedostamaan sen, ettei tuollainen "selvittäminen" ole suotavaa ja rikkoo rajulla tavalla lakipykäliä ja on ennenkuulumatonta, että noin avoimesti voi ns.oikeusvaltio sortua tuollaiseen toimintaan.

    Todellakin, tuo kysymys tulee aika ajoittain esille, varsinkin muodossa, että kuka sinä sitten olet? koska toinen osoittaa jollakin tapaa tunnistavansa henkilön, mutta tuo "tunnistamis"tapahtuma on varsin yksipuolinen, sille itselläni ei ole alkuunkaan käsitystä, kuka sinä sitten olet? ja pitäisikö meidän tuntea toisemme ja mistä syystä sellainen käsitys on syntynyt.(Tämäkään ei liity suoraan tuohon haettuun henkilöön). Niinpä, tunnistamme sinut ja "tiedämme" sinusta asioita, mutta emme sitten kuitenkaan olekaan tietoisia mistään....? tuota paradoksia voitte sitten miettiä ja miltä se oikeasti vaikuttaa, tuollainen käytös.

    Ja noihin ylläoleviin viesteihin liittyen, olen ilmoittanut asiat moneen kertaan poliiseille, Krp:lle (apulaispoliisipäällikölle suoraan kun hän silloin esitti että Ylen Vanhasesta tekemä juttu olisi rikkonut virallista syytekynnyksen olemalla raju kunnialoukkaus...?, supolle, oikeusministeriölle (Braxille suoraan), Viralliselle syyttäjälle Illmanille, jota kiinnostaa enempi yksittäiset lauseet.., lehdistölle, ja kas noin he kaikki ovat todistaneet kyvykkyytensä toimia vakavien asioiden edessä, siis vaikenemalla ja ovat ns.tiedostamatta asioita.

    Ilmeisesti kuitenkin tuo uusi uljas Krp:n poliisinapin tulo edisti asioita sen verran, että edes joku ns.oikaisu on asioihin tehty.. (kun heille vuoden alusta asiat taasen esitin). Paljon puhetta kauhistuttavuudesta jne. silti tulokset ovat laihoja sen suhteen, miten yhteiskunnan oikeasti pitäisi toimia ja puuttua tälläisiin asioihin perusteellisemmin ja tiukemmalla otteella. Pahasti näyttää siltä, että se lanseerattu viiteryhmä ajattelu on sekoittanut ihmiset tiukasti näkemään vain tiettyihin viiteryhmiin kohdistuvat asiat vakavina ja ns.kansa maksaa kallista hintaa.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Ja noihin ylläoleviin viesteihin liittyen, olen ilmoittanut asiat moneen kertaan poliiseille, Krp:lle (apulaispoliisipäällikölle suoraan kun hän silloin esitti että Ylen Vanhasesta tekemä juttu olisi rikkonut virallista syytekynnyksen olemalla raju kunnialoukkaus...?, supolle, oikeusministeriölle (Braxille suoraan), Viralliselle syyttäjälle Illmanille, jota kiinnostaa enempi yksittäiset lauseet.., lehdistölle, ja kas noin he kaikki ovat todistaneet kyvykkyytensä toimia vakavien asioiden edessä, siis vaikenemalla ja ovat ns.tiedostamatta asioita.

    Ilmeisesti kuitenkin tuo uusi uljas Krp:n poliisinapin tulo edisti asioita sen verran, että edes joku ns.oikaisu on asioihin tehty.. (kun heille vuoden alusta asiat taasen esitin). Paljon puhetta kauhistuttavuudesta jne. silti tulokset ovat laihoja sen suhteen, miten yhteiskunnan oikeasti pitäisi toimia ja puuttua tälläisiin asioihin perusteellisemmin ja tiukemmalla otteella. Pahasti näyttää siltä, että se lanseerattu viiteryhmä ajattelu on sekoittanut ihmiset tiukasti näkemään vain tiettyihin viiteryhmiin kohdistuvat asiat vakavina ja ns.kansa maksaa kallista hintaa.

    niinkuin ei moni muukaan asia. Kun tässä viimeksi kirjoittelin vähän turhan kärkkäästi, -lainkuuliaisen kansalaisen-tunnelmissa, niin sen jutun jälkimainingit ovat näköjään olleet varsin surkuhupaisia. Tuo samainen asia, siis se jälkimainingi juttu on se syy, miksei tuollaisiin henkilöihin viitsi eikä kannatta olla suoraan yhteydessä, kun sitä silloin, muistaakseni v.2008 olin halukas tekemään ja kävin taasen heidän asuinpaikallaan, ei sieltä päin kuitenkaan halukkuutta ns.jutteluun ollut, jälkeenpäin kuitenkin esitettiin kovia pelkoja siitä, että heidät "lahnataan" tulkinta siis oli heidän.

    Kuten myöskin tuon -lainkuuliainen kansalais-tekstin jälkeen. Se, jos mikä todisti sen, että vaikka juuri olisi esitetty, ettei noiden juttuihin kannatta luottaa, niin eikö menty taasen täysillä mukaan luotuun illuusioon, mikä todistaa sen miten tiiviisti on ihmiset mukana tuon ryhmän pihdeissä.

    Eräs täysin tuntematon mieshenkilö sai itkupotkuraivo kohtauksen kampin nurkilla, huutaen, että ei tässä ruveta yhtä naista pelkäämään..! no, tuosta sentään on ollut viikkokausiksi hupia, en malta olla nauramatta kun tuota ajattelee. Mutta surkeatahan se on jos ajattelee sitä tuon huutaja henkilön kautta, hän siis roikkuu netissä tms. saaden "tietoja" aivan häiriintyneiltä ihmisiltä ja vielä menee täysillä mukaan heidän juttuihinsa. Mikä tekee entistä selvemmäksi sen, että tuollaisiin henkilöihin ei todellakaan kannata reakoida mitenkään eikä heidän taustavaikuttajiinsa.

    Sen verran rakoa pitää pitää, ettei ihan ns.tuttavalliseksi heittäydy ihmisten kanssa, joilla ei ole minkäänlaista ymmärrystä asioiden kulusta.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Ja noihin ylläoleviin viesteihin liittyen, olen ilmoittanut asiat moneen kertaan poliiseille, Krp:lle (apulaispoliisipäällikölle suoraan kun hän silloin esitti että Ylen Vanhasesta tekemä juttu olisi rikkonut virallista syytekynnyksen olemalla raju kunnialoukkaus...?, supolle, oikeusministeriölle (Braxille suoraan), Viralliselle syyttäjälle Illmanille, jota kiinnostaa enempi yksittäiset lauseet.., lehdistölle, ja kas noin he kaikki ovat todistaneet kyvykkyytensä toimia vakavien asioiden edessä, siis vaikenemalla ja ovat ns.tiedostamatta asioita.

    Ilmeisesti kuitenkin tuo uusi uljas Krp:n poliisinapin tulo edisti asioita sen verran, että edes joku ns.oikaisu on asioihin tehty.. (kun heille vuoden alusta asiat taasen esitin). Paljon puhetta kauhistuttavuudesta jne. silti tulokset ovat laihoja sen suhteen, miten yhteiskunnan oikeasti pitäisi toimia ja puuttua tälläisiin asioihin perusteellisemmin ja tiukemmalla otteella. Pahasti näyttää siltä, että se lanseerattu viiteryhmä ajattelu on sekoittanut ihmiset tiukasti näkemään vain tiettyihin viiteryhmiin kohdistuvat asiat vakavina ja ns.kansa maksaa kallista hintaa.

    "Lähestymiskielto...
    Ave | 27.5.2010 14:37
    Sisareni yritti saada kyseistä kieltoa useita vuosia jatkuneiden pahoinpitelyiden ja vainoamisen takia. Eläkeikäinen tuomari pitänyt sisarelleni tunnin puheen siitä, miten kyseisestä kiellosta ei ole käytännössä mitään hyötyä eikä sitä tulla koskaan toimeksiantamaan/laittamaan.
    Kohta sisareni lapsineen taivasalla, kun ex-miesystävä päivystänyt talon nurkilla ja tällä perusteella siis sisareni saanut häädön. Näin siis Savonlinnassa...
    Se on hyvä sitten kohautella hartioita, että kuinkas tässä nyt näin kävi, kun saamme taas lukea lehdistä, että... "


    Jos tarkkoja ollaan, niin tuolle Braxille piti vain antaa näkemys siitä, minkälaista meno suomenmaassa oikeasti on oikeuspoliittisella kentällä. Kuten tuossa ylläolevassa viestistä näkee, poliisi eikä oikeuslaitokset tahdo millään reakoida silloin kun tapahtuu vakavia asioita, mutta ei kuitenkaan vielä henki ole mennyt. Tahdoin siis kiinniittää huomiota tuollaiseen ristiriitaan, että miten on mahdollista että kun moni nainen valittaa väkivaltaisista miehistä eivätkä saa apua, niin kuitenkin oma siskoni sai valheenperusteella muutamalla sähköpostiviestillä hankittua lähestymiskiellon. Kun samaan aikaan kuitenkin itse olin paljon vakavamman häirinnän kohteena. (Mutta taasen kerran poliisien tyhmyyden takia se tilanne ei selvinnyt).

    Tälläisiin epäkohtiin siis tulee puuttua ja saada jotain tolkkua tälläisiin holtittomiin linjauksiin, mutta ei noista ole mihinkään puuttumaan ja saamaan asioita paremmalle tolalle. Suomesta selvästi puuttuu sellainen taho, joka pitäisi huolta siitä, että maassamme pysyisi selkäranka suorassa ja maan perusakselit kunnossa, mihin sisältyy oikeustoimet ja niiden luotettava toiminta.

    Ja jos joku oikeasti kuvitteli, että kun joku typerys tulee heille puhumaan ns.kauniita, asiat sillä selviäisi, niin jotain vikaa on kyllä ymmärryksessä ja todellisuuden hahmottamisessa.

    Ja jos tässä ei tule noita henkilöitä kohtaan vakavia syytelauselmia (krp:lle ilmoittamisestani huolimatta), niin varmasti sillä tulee todistettua arvailuni tekijöistä ja taustamotiiveista. Yht äkkiä nyt ne ns. "rohkeat" kantaaottajat ovatkin hiljaa...

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    "Lähestymiskielto...
    Ave | 27.5.2010 14:37
    Sisareni yritti saada kyseistä kieltoa useita vuosia jatkuneiden pahoinpitelyiden ja vainoamisen takia. Eläkeikäinen tuomari pitänyt sisarelleni tunnin puheen siitä, miten kyseisestä kiellosta ei ole käytännössä mitään hyötyä eikä sitä tulla koskaan toimeksiantamaan/laittamaan.
    Kohta sisareni lapsineen taivasalla, kun ex-miesystävä päivystänyt talon nurkilla ja tällä perusteella siis sisareni saanut häädön. Näin siis Savonlinnassa...
    Se on hyvä sitten kohautella hartioita, että kuinkas tässä nyt näin kävi, kun saamme taas lukea lehdistä, että... "


    Jos tarkkoja ollaan, niin tuolle Braxille piti vain antaa näkemys siitä, minkälaista meno suomenmaassa oikeasti on oikeuspoliittisella kentällä. Kuten tuossa ylläolevassa viestistä näkee, poliisi eikä oikeuslaitokset tahdo millään reakoida silloin kun tapahtuu vakavia asioita, mutta ei kuitenkaan vielä henki ole mennyt. Tahdoin siis kiinniittää huomiota tuollaiseen ristiriitaan, että miten on mahdollista että kun moni nainen valittaa väkivaltaisista miehistä eivätkä saa apua, niin kuitenkin oma siskoni sai valheenperusteella muutamalla sähköpostiviestillä hankittua lähestymiskiellon. Kun samaan aikaan kuitenkin itse olin paljon vakavamman häirinnän kohteena. (Mutta taasen kerran poliisien tyhmyyden takia se tilanne ei selvinnyt).

    Tälläisiin epäkohtiin siis tulee puuttua ja saada jotain tolkkua tälläisiin holtittomiin linjauksiin, mutta ei noista ole mihinkään puuttumaan ja saamaan asioita paremmalle tolalle. Suomesta selvästi puuttuu sellainen taho, joka pitäisi huolta siitä, että maassamme pysyisi selkäranka suorassa ja maan perusakselit kunnossa, mihin sisältyy oikeustoimet ja niiden luotettava toiminta.

    Ja jos joku oikeasti kuvitteli, että kun joku typerys tulee heille puhumaan ns.kauniita, asiat sillä selviäisi, niin jotain vikaa on kyllä ymmärryksessä ja todellisuuden hahmottamisessa.

    Ja jos tässä ei tule noita henkilöitä kohtaan vakavia syytelauselmia (krp:lle ilmoittamisestani huolimatta), niin varmasti sillä tulee todistettua arvailuni tekijöistä ja taustamotiiveista. Yht äkkiä nyt ne ns. "rohkeat" kantaaottajat ovatkin hiljaa...

    Lisätarkennus, tuo kantaaottavuus siis tarkoittaa sitä, että kohdistaa ne kannanottonsa niille, jotka asioille voivat jotain tehdä, kuten yleensäkin kun jotain pöyristyttävää tapahtuu, siitä ilmoitetaan poliiseille ja peräänkuulutetaan heiltä toimenpiteitä. Kun näin päivänselvästi on yhteiskunta järjestystä häiritty, kannanotot voi tehdä heille. Meikäläiselle niitä ei tarvi tehdä missään muodossa. Liittyykö tämä asia minuun vai enemmäkin heihin? jotkut häiriintyneet häiritsevät muita ja pitävät heitä pihdeissään typerillä jutuillaan, minunko heitä pitäisi valvoa koko ajan, varsinkaan kun kenestäkään ei edes ole siihen, että vihjaa asiasta jotakin, menkää vaan itseenne.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Lisätarkennus, tuo kantaaottavuus siis tarkoittaa sitä, että kohdistaa ne kannanottonsa niille, jotka asioille voivat jotain tehdä, kuten yleensäkin kun jotain pöyristyttävää tapahtuu, siitä ilmoitetaan poliiseille ja peräänkuulutetaan heiltä toimenpiteitä. Kun näin päivänselvästi on yhteiskunta järjestystä häiritty, kannanotot voi tehdä heille. Meikäläiselle niitä ei tarvi tehdä missään muodossa. Liittyykö tämä asia minuun vai enemmäkin heihin? jotkut häiriintyneet häiritsevät muita ja pitävät heitä pihdeissään typerillä jutuillaan, minunko heitä pitäisi valvoa koko ajan, varsinkaan kun kenestäkään ei edes ole siihen, että vihjaa asiasta jotakin, menkää vaan itseenne.

    Sanon vielä tämänkin yhteiskuntakritiikin nimissä, jotta ymmärtäisitte oikeasti olevanne täysin todellisuutenne hukanneet tämän(kin) asian yhteydessä.

    Kun tämä yksi hlö, joka melkein muttei kuitenkaan onnistunut tappamaan meikäläistä, niin kun hänelle suoraan sähköpostiin kirjoittelin uhkaavassävytteisesti, niin pelkästään tuon miehen puhelintietojen perusteella Sipoon naispoliisi toimi oikeen ripeästi tällä kertaa ja "unohti" tietyt perussäännöt vastapuolen oikeusturvasta eli todisteiden ja todistajien kuulemisesta jne.

    Ei vaan kun oli niin kiire saada uhkaava naishenkilö syytteeseen, ja tässä tapauksessa hänen kertomuksensa mukaan hän jopa kävi aktiivisesti kyselemässä syyttäjänvirastossa, että miten on tuleeko syyte, tuleeko! Syyttäjä piti viestiä asiattomana ja jätti syyttämättä.
    (Oman epäilykseni mukaan naispoliisia vedätettiin ja pahemman kerran, kun mies vähän huolestunutta esittää, niin heti herää naispoliisin äidinvaistot ja piti "mies" pelastaa.. ja tätäkin kun vertaa siihen että hälytyskeskus vastaa miehelle, että otatko naiselta pataan ja siellä sentään ihan konkreettinen tilanne menossa eikä kenenkään tarvi oikeasti keneltäkään pataan ottaa tai ruveta tappelemaan niinkuin hälytyskeskus antoi ymmärtää, niin jotain vikaa on linjauksissa).

    Joten poliisien toimet on kyllä kyseenalaisia. Tuotakin naispoliisia vastaan piti tehdä kantelu, jospa siitä jotain oppisivat, mutta tuskin kun poliisipäällikön vastinekin oli yhtä puuta heinää, puhuivat siis ristiin kun yrittivät peitellä alaistensa kömmähdyksiä taas kerran.

    Tiedätte minkälaisia ihmisiä olette puolustaneet ja sallineet yhteiskunnan kehityksen menevän.

    Äänestä

  • E M kirjoitti:

    Sanon vielä tämänkin yhteiskuntakritiikin nimissä, jotta ymmärtäisitte oikeasti olevanne täysin todellisuutenne hukanneet tämän(kin) asian yhteydessä.

    Kun tämä yksi hlö, joka melkein muttei kuitenkaan onnistunut tappamaan meikäläistä, niin kun hänelle suoraan sähköpostiin kirjoittelin uhkaavassävytteisesti, niin pelkästään tuon miehen puhelintietojen perusteella Sipoon naispoliisi toimi oikeen ripeästi tällä kertaa ja "unohti" tietyt perussäännöt vastapuolen oikeusturvasta eli todisteiden ja todistajien kuulemisesta jne.

    Ei vaan kun oli niin kiire saada uhkaava naishenkilö syytteeseen, ja tässä tapauksessa hänen kertomuksensa mukaan hän jopa kävi aktiivisesti kyselemässä syyttäjänvirastossa, että miten on tuleeko syyte, tuleeko! Syyttäjä piti viestiä asiattomana ja jätti syyttämättä.
    (Oman epäilykseni mukaan naispoliisia vedätettiin ja pahemman kerran, kun mies vähän huolestunutta esittää, niin heti herää naispoliisin äidinvaistot ja piti "mies" pelastaa.. ja tätäkin kun vertaa siihen että hälytyskeskus vastaa miehelle, että otatko naiselta pataan ja siellä sentään ihan konkreettinen tilanne menossa eikä kenenkään tarvi oikeasti keneltäkään pataan ottaa tai ruveta tappelemaan niinkuin hälytyskeskus antoi ymmärtää, niin jotain vikaa on linjauksissa).

    Joten poliisien toimet on kyllä kyseenalaisia. Tuotakin naispoliisia vastaan piti tehdä kantelu, jospa siitä jotain oppisivat, mutta tuskin kun poliisipäällikön vastinekin oli yhtä puuta heinää, puhuivat siis ristiin kun yrittivät peitellä alaistensa kömmähdyksiä taas kerran.

    Tiedätte minkälaisia ihmisiä olette puolustaneet ja sallineet yhteiskunnan kehityksen menevän.

    Ja se syyte, mikä näille henkilöille siis pitäisi tulla on:

    "Julkinen kehottaminen rikokseen. Joka joukkotiedotusvälinettä käyttäen tai julkisesti väkijoukossa taikka yleisesti tietoon saatetussa kirjoituksessa tai muussa esityksessä kehottaa tai houkuttelee rikoksen tekemiseen siten, että kehotus tai houkuttelu

    aiheuttaa vaaran, että sellainen rikos tai sen rangaistava yritys tehdään, tai
    muuten selvästi vaarantaa yleistä järjestystä tai turvallisuutta,
    on tuomittava julkisesta kehottamisesta rikokseen sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

    Jos kehottaminen tai houkutteleminen aiheuttaa sen, että rikos tai sen rangaistava yritys tehdään, sovelletaan mitä 5 luvussa säädetään osallisuudesta rikokseen."

    Tuollainen toiminta on siis kohdistettu kolmen vuoden sisällä jopa neljä kertaa rajulla volyymilla, ensimmäinen oli sen häväistysjutun aiheuttama kiihkoilu, joka oli erittäinen näkyvä tempaus, toinen oli se "lesboteeman" pakkomielteisyys, kolmas tämä Hazard kolumniin kirjoittamien juttujen paljastaminen ja väittäminen meikäläistä persun kannattajaksi (tuosta pitäisi tulla isompi syyte) ja siitä outo kiihkoilu ja tuo myös lopullisesti paljasti sen, että tietoliikenne on seurannassa, koska kirjoitin iltalehden ja hesarin palstoille eri nimimerkeillä, joten tuskin muuten olisivat voineet tietää niistä mitään, ja neljäs on hävytön yritys saada ihmiset pelkäämään viestini takia, kun lahkopsykolointi oli tehnyt tehtävänsä ja ihmiset alkaneet oikeasti kuvittelemaan olevansa joten samassa ryhmässä noiden tekijöiden kanssa ja samaistuminen oli vieläkin vallassa.

    Aikaisempiin oikeuskäytäntöihin vedoten odotan tekijöille vankilatuomiota. Tuo -Julkinen kehottaminen rikokseen- on virallisen syytteen alainen rikos ja vanhentumisaika n.viisi vuotta ja kun viimeisin kiihkoilu on tapahtunut huhtikuussa tätä vuotta, niin siinähän tekijät voi miettiä, että kannattiko. Muita pienempiä syytteitä on tietysti kasapäin.., harvinaisen selvä tapaus, mutta toimimattomuus todistaa sen, ettei tässä yhteiskunnassa rattaat pyöri oikein.

    Äänestä

minä. Pääsin juuri töistä. Tule uudelleen kassalle no.5

Äänestä
  • Prismassa on kassa5:lla yleensä aina joku ruma eukko! :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


? kirjoitti:

Näin yks päivä Seinäjoen prismassa erään uskomattoman hyvännäköisen naisen. Arviolta vähän yli 40, maskuliininen ja ajoi mustalla uudella autolla. En vain saa sitä mielestäni. Jos joku tietää kyseisen tapauksen nii kertokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu