En uskalla!

haluaatullarohkeamma

Olen 22 vuotias nuori 5kk ikäisen pojan äiti. Minua on jo vuoden verran vaivannut jonkin sorttinen yleisten paikkojen pelko. Asumme rivitalossa lähiössä, esimerkiksi roskapussin vieminen tien toiselle puolelle roskalaatikkoon vaatii äärimmäistä henkistä valmistautumista ennenkuin uskallan. Sama on kävelylle lähtö, kaupassa yksin käynti, oikeastaan kaikki nimenomaa yksin tekeminen. En osaa sanoa mikä siinä pelottaa, mutta esimerkiksi jos vien roskapussia ajattelen että kaikki naapurit katsovat ikkunasta ja ajattelevat "kyllä tuokin on tyhmä kun noin tekee.. jne" Sama on autolla ajo, vältän sitä viimeiseen asti. Pelkään että esim teen jonkun väärän kaistanvaihdon ja joku tulee huutamaan. Mistäköhän voisi johtua? Nämä ongelmat liittyvät vain tilanteisiin jos pitää mennä yksin jonnekkin tai tehdä jotai yksin. Kotona SISÄLLÄ viihdyn yksin todella hyvin, mutta olen ulkoilma- ja luontoihmisiä ja olisi niin kiva päästä välillä täältä neljän seinän sisältä pois. Kaverin/miehen kanssa voin tehdä normaalisti kaikkia asioita. Mutta mies joka päivä 14-23 töissä joten ei paljon aikaa jää.
Harmittaa pojan vuoksi, kun olemme kaiket päivät kotona, eden omalle takapihalle en "uskalla" mennä. Jos olen pihalla tupakalla ja kuuluu auton ääni, menen äkkiä sisälle.

Nytkin mittari näyttää 29, menisin mielelläni ulos mutta istun sisällä. Olisi kiva viettää normaalia elämää.

3

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen pelokas

      Sama täällä. Olen 20-vuotias nainen ja pelkään tehdä yksin asioita. Kaupassa käyminen ja vaikka pelkkä kävelylenkin tekeminen tuntuu ahdistavalta. Ajokorttia en ole edes hankkinut juuri sen takia, että ajaessani pelkäisin vain koko ajan tekeväni jonkin mokan. Olen aina ajatellut tämän johtuvan suunnattomasta ujoudestani, mutta en tiedä sitten... Helpottavaa kuulla, että jollakulla muullakin on samanlaisia ongelmia!

    • mökkihöperölle

      Opi perustelemaan asiat itsellesi, jotta ihmisten keskellä vedät hyväksymääsi muuttumatonta linjaa. Niin oman kuin muitten tekemisten suhteen, mitä kovahampaisempi kriitikko susta tulee, sitä enemmän jauhaat löperöt jutut palasiks.

    • Uskaltanut mennä synnyttään, kun kerra pelkäät arkipäivää noin paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4781
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3066
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      52
      2983
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1541
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1242
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1189
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1016
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      991
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      979
    Aihe