Ostin tossa Vectran ja on kyllä ensimmäinen ja viimeinen ooppeli meidän perheessä!!!Carina E on ihan nätin näköinen auto jonka varmaan ostan seuraavaksi kunhan toi vessa on myyty pois... Joten kysyisin seuraavaa:Ruostuuko miten helposti,ensimmäiset yleisimmät viat ja kustannukset,kannattaako n.300tkm ajettua ostaa ettei tartte heti alkaa laittaa vai laittaa ko 1000€ lisää ja ostaa vähemmän ajetun?Ajoa meille tulee n,20tkm vuodessa,eli pitäisi saada käyttöautoa vuosiksi eteenpäin.Yleisesti mitä kaikkea Carinasta kannattaa katsoa ostaessa? Mutsilla on ollut 4 Corollaa eikä ikinä jättänyt tien päälle,mutta itse haluaisin hieman enemmän sisätilaa.Kiitoksia kaikille jotka jaksaa vastailla!
Carina E
järkiostos?
61391
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itselläni 94 mallinen Englannin Carina, eikä mitään vikaa yli viiden vuoden omistusaikana ollut.
Ruostettakin kyseinen automalli vastustaa hyvin.
Ainoa paikka, jossa ruostetta luultavasti on, on etuovien alareunat.
Siellä on kolme peltiä pistehitsattu yhteen ja ne alkavat ruostua. Omassakin Carinassa huomasin ensimmäisenä kesänä ruostetta etuovien alareunoissa koko mitalta, mutta olen suihkuttanut sinne syksyin - keväin kotelonsuojaa, niin ei ole levinnyt viidessä vuodessa yhtään. Ruoste on oven alareunan sisäpinnassa, joten se ei näy ulospäin.
Carina E -brittimallin tyypillisiä vikoja yli 250000km ajetuissa on ainakin vetoakselin sisäpään hajoamiset ja tasauspyörästön hajoaminen.
Ja on sitten todella kallista remonttia tiedossa..
en kyllä voi suositella kenellekkään tuota kyseistä BRITTI toyotaa-tietysti jos on irtonaista rahaa niin eihän nuo remontit tunnu missään,vaihdelaatikko remontti n.1600 euroa ja vetoakselin sisäpäät n.350euroa kappale, vetoakseli täydellisenä n.750 euroa.
Ruostumisesta.. Oma Carina E on vm -96, ja siitä on nyt löytynyt molempien etuovien alareunoista ruostetta.. Muuten on pellit säilynyt hyvin.
Kohta on vuosi ja noin 40 tkm ajettuna carinalla, ja kyllä on tuntunut ihan järkiostokselta. En tiedä muista saman merkkisistä. Mutta ainoat "viat" mitä vastaan on tullut on pari pikku sähkövikaa; toinen on, että takasumuvalot päättävät aina itsekseen syttyä kesken ajon päälle, eikä meinaa sammua, vaikka kuinka yrittää nappia painaa.. Ja toinen on moottorin lämmön mittari hyppii välillä huippuihin, mutta pienellä sormen naputuksella, menee takaisin normaaleihin. Eli siis vielä omasta autosta: se on siis vm. -96 2.0 Gli Ecotronic, ajettuna tällä hetkellä 260 tkm. Ja kyllä luulis löytyvän siitä autoa vielä moneksi vuodeksi. Ja varmasti on parempi kuin opel..
ittellä on 95 carina 230tkm. ohjaustehostin vuotaa öljyä. Korjaaminen maksaa noin 450E
1.8GSi Carina E vm.97 ajettu 120tkm: ei vikaa, ei ruostetta. Koiranluut vaihdettiin 70tkm:n kohdalla ääntelyn vuoksi, muuten pelkkää ajoa ilman huolen häivää. Tämä laihaseosmalli nuukailee satasen alle 6:n litran.
Lampunpesureiden kunto kannattaa tsekata. Älykkäästi puskureiden päähän sijoitettuina ne ovat monilla jääneet parkkihallin seinään.
Ostin muutama viikko sitten vm 93 Carina E:n ja olen todella tyytyväinen. Siirryin tosin minäkin Ooppelin leiristä, joten varmaan mikä tahansa auto olisi tuntunut hyvältä isoon Omenaan verrattuna... :o)
Mun Carina on Japanissa tehty, kuten kaiketi kaikki(?) ko. vuosimallin Suomeen tuodut ovat. Auton ikä ei näy oikein missään, ruostetta ei ole lainkaan ja maalipintakin (valkoinen) on kuin uudessa. Etuiskarit olivat vaihtokunnossa, ja vaihdatinkin ne heti kättelyssä kaikkien suodattimien ja litkujen ohella.
E:ssä on käytännössä yhtä hyvät sisätilat kuin Omega A:ssa. Takajalkatilaa on jopa enemmän, mutta leveyttä on ehkä muutama sentti vähemmän.
Ajettavuudessa Carina kyllä häviää salamanokkaiselle. Auto löytää tien jokaisen epätasaisuuden, eikä suuntavakavuudessa ole hurraamista. Mutta viepähän varmemmin perille.