Itse en kuulu kirkkoon, eli en ole koskaan ollut ristiäisissä.. Mieheni kuuluu ja haluan myös lapsellemme ristiäiset. Luultavasti myös itse liityn myöhemmin kirkkoon. No, mutta asiaan..
Millaiset on siis ristiäiset? Hassu kysymys, mutta en tosiaan tiiä. Siis kutsutaan läheiset ja kummit. Kasteen voi tehdä kotona tai kirkossa. Hyvää syötävää.. Onko muuta? :D Ja pitääkö tai onko tapana laittaa kiitoskortit??
Onko jotain muuta?
Jos pappi tulee kotiin niin miten kaikki yleensä tapahtuu?
La on kohta, joten mietin jo valmiiksi tietysti tätä asiaa.
Millaiset ristiäiset
8
1153
Vastaukset 8
- tuutikki-mummu
Ristiäiset on tapahtuma jossa lapsi liitetään kristillisen seurakunnan jäseneksi. Se on sen juhla ydin ja keskeisin olemus. Meillä se perinteisesti yhdistetään nimen antamiseen lapselle, koska siinä usein vasta tulee suvulle ym. tietoon mikä lapselle on annettu nimeksi. Nimen antaminen on kuitenkin perheen (vanhempien) asia, se ei sinänsä kuulu kirkolle tai papille ollenkaan.
Se että vanhemmat tuovat lapsensa kasteelle eli järjestävät kastejuhlan, velvoittaa heitä myös kasvattamaan lasta kristillisen uskon tuntemiseen. Kummin (jonka on oltava kirkkoon kuuluva ja rippikoulun käynyt) tehtävä on tukea vanhempia tässä tehtävässä.
Siitä millainen kastejuhla on ja miten siihen on hyvä valmistautua, saat parhaiten tietoa soittamalla oman seurakuntasi papille. - ytyuru
siis naimisissa, kun kirjoitat miehestäsi? Jos ette ole naimisissa, niin silloin voit unohtaa kirkkokasteen kokonaan. Jonkinlainen sääntö siinä menee sekä kirkkohäiden että kastejuhlien kanssa, että pitää kuuulua kirkkoon. Musitaakseni lapsen äidin pitää kuulua kirkkoon, jos meinataan kirkossa kastaa. Soittakaa miehenne seurakuntaan, niin kyllä ne sieltä neuvoo. Ja kyllä ne kiitoskortit (eivät tosin tarvitse olla niin hirmu viralliset) ovat paikallaan aivan samoin kuin ovat häiden, rippi- yo- ym. tärkeiden juhlien jälkeen.
- miiuu
No tuo ei kyllä pidä paikkansa. Riittää, että toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon (käy siis myös isä) eikä vanhempien tarvitse olla naimisissa.
- sghhhsh
miiuu kirjoitti:
No tuo ei kyllä pidä paikkansa. Riittää, että toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon (käy siis myös isä) eikä vanhempien tarvitse olla naimisissa.
isyys on ptänyt ehtiä siinä kohdin varmistaa, jos ei olla naimisissa. Eihän muuten voi olla selvyyttä, että isä kuuluu kirkkoon.
- miiuu
sghhhsh kirjoitti:
isyys on ptänyt ehtiä siinä kohdin varmistaa, jos ei olla naimisissa. Eihän muuten voi olla selvyyttä, että isä kuuluu kirkkoon.
Tottakai pitää olla isyydentunnustus tehtynä jos haluaa lapsen kastaa isän uskon mukaan, mutta siitähän ei nyt ollutkaan kyse.
- rv39
miiuu kirjoitti:
Tottakai pitää olla isyydentunnustus tehtynä jos haluaa lapsen kastaa isän uskon mukaan, mutta siitähän ei nyt ollutkaan kyse.
Joo siis ei olla naimisissa vielä. Ja kun no sanotaan sitte että kihlattuni käy tunnustamassa isyyden niin olen tietonen siittä että lapsen voi kastaa kirkkoon kun isä kerta kuuluu siihen.
Tiedän nämä viralliset toimet kyllä, mutta nyt vaan mietin ihan yleisesti millaiset ovat ristiäiset. Mutta uskon, että suurinpiirtein jo tiedän :) Kiitos vastanneille.
- -K-
Lyhyesti ristiäisten kulku:
Ensin on papin johtama seremonia jossa lapsi kastetaan ja nimi julistetaan. Lapsi ei siis saa nimeään kasteessa!
Tämän jälkeen yleensä kahvittelua. Joissakin juhlissa on tarjolla myös ruoka, mutta yleensä kahvittelua. Netistä löydät vinkkejä tarjottaviin.
Yleensä kutsutaan vanhempien sisarukset, vanhemmat (eli vauvan isovanhemmat) ja kummit. Jotkut saattavat kutsua "koko suvun".
seremonian kulun voitte käydä läpi yhdessä papin kanssa, jolloin voitte myös yhdessä valita virret.- rv39
Juuri tuota hainki tässä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom691072- 64852
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66846- 53838
- 185821
Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72702- 42696
Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal206680Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi50663Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki28624Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26578Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S49522- 40518
Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47464Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen169464- 18448
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12427Makeinen, asiaa sinulle
Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il28393Huumekauppaako
”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”9374J-mies!
Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin32372