Itse en kuulu kirkkoon, eli en ole koskaan ollut ristiäisissä.. Mieheni kuuluu ja haluan myös lapsellemme ristiäiset. Luultavasti myös itse liityn myöhemmin kirkkoon. No, mutta asiaan..
Millaiset on siis ristiäiset? Hassu kysymys, mutta en tosiaan tiiä. Siis kutsutaan läheiset ja kummit. Kasteen voi tehdä kotona tai kirkossa. Hyvää syötävää.. Onko muuta? :D Ja pitääkö tai onko tapana laittaa kiitoskortit??
Onko jotain muuta?
Jos pappi tulee kotiin niin miten kaikki yleensä tapahtuu?
La on kohta, joten mietin jo valmiiksi tietysti tätä asiaa.
Millaiset ristiäiset
8
1116
Vastaukset
- tuutikki-mummu
Ristiäiset on tapahtuma jossa lapsi liitetään kristillisen seurakunnan jäseneksi. Se on sen juhla ydin ja keskeisin olemus. Meillä se perinteisesti yhdistetään nimen antamiseen lapselle, koska siinä usein vasta tulee suvulle ym. tietoon mikä lapselle on annettu nimeksi. Nimen antaminen on kuitenkin perheen (vanhempien) asia, se ei sinänsä kuulu kirkolle tai papille ollenkaan.
Se että vanhemmat tuovat lapsensa kasteelle eli järjestävät kastejuhlan, velvoittaa heitä myös kasvattamaan lasta kristillisen uskon tuntemiseen. Kummin (jonka on oltava kirkkoon kuuluva ja rippikoulun käynyt) tehtävä on tukea vanhempia tässä tehtävässä.
Siitä millainen kastejuhla on ja miten siihen on hyvä valmistautua, saat parhaiten tietoa soittamalla oman seurakuntasi papille. - ytyuru
siis naimisissa, kun kirjoitat miehestäsi? Jos ette ole naimisissa, niin silloin voit unohtaa kirkkokasteen kokonaan. Jonkinlainen sääntö siinä menee sekä kirkkohäiden että kastejuhlien kanssa, että pitää kuuulua kirkkoon. Musitaakseni lapsen äidin pitää kuulua kirkkoon, jos meinataan kirkossa kastaa. Soittakaa miehenne seurakuntaan, niin kyllä ne sieltä neuvoo. Ja kyllä ne kiitoskortit (eivät tosin tarvitse olla niin hirmu viralliset) ovat paikallaan aivan samoin kuin ovat häiden, rippi- yo- ym. tärkeiden juhlien jälkeen.
- miiuu
No tuo ei kyllä pidä paikkansa. Riittää, että toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon (käy siis myös isä) eikä vanhempien tarvitse olla naimisissa.
- sghhhsh
miiuu kirjoitti:
No tuo ei kyllä pidä paikkansa. Riittää, että toinen vanhemmista kuuluu kirkkoon (käy siis myös isä) eikä vanhempien tarvitse olla naimisissa.
isyys on ptänyt ehtiä siinä kohdin varmistaa, jos ei olla naimisissa. Eihän muuten voi olla selvyyttä, että isä kuuluu kirkkoon.
- miiuu
sghhhsh kirjoitti:
isyys on ptänyt ehtiä siinä kohdin varmistaa, jos ei olla naimisissa. Eihän muuten voi olla selvyyttä, että isä kuuluu kirkkoon.
Tottakai pitää olla isyydentunnustus tehtynä jos haluaa lapsen kastaa isän uskon mukaan, mutta siitähän ei nyt ollutkaan kyse.
- rv39
miiuu kirjoitti:
Tottakai pitää olla isyydentunnustus tehtynä jos haluaa lapsen kastaa isän uskon mukaan, mutta siitähän ei nyt ollutkaan kyse.
Joo siis ei olla naimisissa vielä. Ja kun no sanotaan sitte että kihlattuni käy tunnustamassa isyyden niin olen tietonen siittä että lapsen voi kastaa kirkkoon kun isä kerta kuuluu siihen.
Tiedän nämä viralliset toimet kyllä, mutta nyt vaan mietin ihan yleisesti millaiset ovat ristiäiset. Mutta uskon, että suurinpiirtein jo tiedän :) Kiitos vastanneille.
- -K-
Lyhyesti ristiäisten kulku:
Ensin on papin johtama seremonia jossa lapsi kastetaan ja nimi julistetaan. Lapsi ei siis saa nimeään kasteessa!
Tämän jälkeen yleensä kahvittelua. Joissakin juhlissa on tarjolla myös ruoka, mutta yleensä kahvittelua. Netistä löydät vinkkejä tarjottaviin.
Yleensä kutsutaan vanhempien sisarukset, vanhemmat (eli vauvan isovanhemmat) ja kummit. Jotkut saattavat kutsua "koko suvun".
seremonian kulun voitte käydä läpi yhdessä papin kanssa, jolloin voitte myös yhdessä valita virret.- rv39
Juuri tuota hainki tässä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst255344- 2154378
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1473837Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1433319PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija202943Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58361908Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i191698Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.581682Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi251415Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk271368