Dodi, pitkästä aikaa

Rautakansleri

Pitkästä aikaa vierailen tällä ihastuttavalla palstalla. Paljon vielä kuuluu itkua ja hammastenkiristystä, mutta myös syvällisiä ja viisaita mietteitä, joihin tuskin missään törmää. Lienee niin, ettei mikään tuo ihmisen persoonaan syvyyttä niin kuin suru ja kärsimys. En kuitenkaan aio kirjoittaa tästä.

Hiljattain lähisukulaisellani diagnosoitiin syöpä, jota ei voi leikata. Toisin sanoen hän tulee varsin pian kuolemaan. Tavatessani häntä, keskustellessani hänen kanssaan, olemme molemmat korostetun tietoisia hänen tilanteestaan. Vaikka emme puhuisi syövästä, ei se koskaan ole kaukana ajatuksistamme. Se on kuin kalsea aave tajunnan rajalla, jonka kylmät sormet ovat ehtimiseen puristumassa kaulan ympärille. Tilanne on surullinen ja lohduton.

Palstaa selaillessani mieleeni juontui, että mitä sosiaaliseen kanssakäymiseen tulee, ei yksinäisyys - ainakaan sellaisena kuin se monen kirjoittajan elämässä ilmeisesti esiintyy - poikkea paljoakaan syövästä.

Esimerkiksi, kuinka keskustella henkilön kanssa, joka on tehnyt yksinäisyydestä itselleen identiteetin? Henkilön, joka häpeää itseään ja tilannettaan, jonka ajatuksia yksinäisyys dominoi, joka epätoivon vimmalla yrittää löytää jonkun, kenet tahansa. "Tavallinen" ihminen tietysti aistii yksinäisen tunnot ja se ahdistaa ja pelottaa häntä - aivan kuten yksinäistä itseäänkin.

Siksi seura ei paranna yksinäisyyttä, ei ainakaan mikä tahansa seura - mutta se voi hyvinkin voimistaa sitä. Yksinäisyydestä pääsee sitten... kun lakkaa olemasta yksinäinen. Kun ihminen ei tunne itseään yksinäiseksi, eikä siis murehdi sitä, hän pystyy suhtautumaan sekä itseensä että muihin terveellä tavalla. Hän astuu yksinäisyyden ikeestä, eikä muila ole enää syytä karttaa häntä.

Yksinäisyys on syy, ei seuraus, eikä yksinäisyys ole yhtä kuin yksin oleminen. Tietenkin moni toteaa tähän, että on yksinäinen, koska tapahtui niin ja niin tai se teki tätä tai tuota. On epäilemättä niin, että moni on esimerkiksi koulukiusaamisen nimellä kulkevan sadistisen kiduttamisen vuoksi tullut yksinäiseksi. On kuitenkin huomattava, ettei ihminen tule yksinäiseksi, koska hänen ympärillään ei ole ihmisiä, vaan koska hän tuntee häpeää, huonommuutta ym. joista johtuen hän ei kykene toimimaan luontevasti sosiaalisissa tilanteissa eikä täten kykene luomaan kaipaamiaan sosiaalisia kontakteja.

Yksinäisyydestä voi parantua, valitettavasti syövästä ei aina voi.

P.S. Päädyin näköjään taas saarnaamaan, kuten tapani on. Tsori, ei ollut tarkoitus. :D

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen aina uskonut, että kukaan ei aisti minusta sitä yksinäisyyttä tai pikemminkin sitä tunnetta, että sosiaalisuus on minulle nykyisin suorittamista. Eräs nettiystäväni sanoi minulle vähän aikaa sitten: "Saat sosiaalisuuden kuulostamaan lääkkeeltä." Jos se ei ole suoritusta, niin se on itsensä lääkitsemistä. Lääkitsen yksinäisyyttäni olemalla ihmisten seurassa. Tavallaan nautin ihmisten kanssa olemisesta, mutta tavallaan se ahdistaa minua. En ole niinkään yksinäinen vaan korostetun itsetietoinen. Kiinnitän sosiaalisissa tilanteissa jatkuvasti huomiota sanomisiini, tekoihini ja siihen miten toiset niihin reagoivat. Kun tulee mielestäni liian pitkä hiljainen hetki, niin kurkkuani kuristaa ja pyrin rikkomaan hiljaisuuden jotenkin. Olen kuitenkin kuvitellut, että ihmiset eivät näe sisäistä ahdistumistani, sillä ulospäin olen usein aivan rauhallinen ja keksin kyllä puhuttavaa = suoritus menee nappiin.

      Nytpähän sain ainakin selville, miksi ihmiset eivät halua olla ystäviäni. Vaikka teen oma-aloitteisesti tuttavuutta he alitajuisesti perääntyvät, sillä aistivat minun kaipaavan heistä kipeästi ystävää. Kaiketi he lukevat sen epävarmasta hymystäni ja arvostavasta/anteeksipyytävästä katseestani: "Ole kiltti ystäväni, kun olet niin ihana ja minä olen niin yksin ja epävarma, eikä minulla ole ketään ystävää täällä".

      Tästä voi tosiaan parantua, mutta syövästä ei. :/ Osanottoni.

    • ....................

      Nyt syöpäpotilaalle tekemistä! Jos kerran on "varma" kuolema niin mitä menetettävää on?

      Englanniksi kun etsii niin löytyy PALJON vaihtoehtoisia hoitomenetelmiä joista osa varmasti on toimivia... Älkää uskoko lääkärien horinoita että "peli on jo menetetty" jne.

      Tässä ensimmäiset oppitunnit:

      http://video.google.com/videoplay?docid=-3383948315844437935&q
      http://www.sharinghealth.com/beckprotocol/whatisbp.htm

      Ei luovuteta siellä tai tulen kepin kanssa takomaan "järkeä" päähän >:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      165
      6085
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      207
      3482
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      13
      3195
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      56
      2893
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2628
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      2
      2505
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      29
      2243
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      25
      1963
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      55
      1724
    10. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1719
    Aihe