Puheaikaa Elisalta huijanneille kotirouville ehdollista

Aijaaaa??

Eikö tälläisissa tapauksissa vastuu ole operaattorilla?

" Pohjois-Savon käräjäoikeus tuomitsi perjantaina ehdolliseen vankeuteen kaksi kotirouvaa, jotka huijasivat Elisalta puheaikaa prepaid-liittymiin yli 95 000 euron arvosta. Tuomiot tulivat törkeästä petoksesta.

Huijaus onnistui, koska Elisan nettisivuilla oli tietoturva-aukko. 34-vuotias leppävirtalaisnainen keksi, että maksusivua uudestaan käyttämällä puheaikaa saattoi ladata rajattomasti. Hän latasi sitä 13 680 euron arvosta.

Nainen kertoi asiasta 31-vuotiaalle ystävättärelle, joka latasi puheaikaa 82 044 euron verran. Naiset latasivat puheaikaa myös tuttavilleen.

Käräjäoikeus tuomitsi 34-vuotiaalle vuoden ja kaksi kuukautta ehdollista vankeutta sekä 40 tuntia yhdyskuntapalvelua. Nuorempi nainen sai kuusi kuukautta ehdollista. Heidät velvoitettiin korvaamaan vahingot Elisalle.

Ilmaista puheaikaa saaneet tuttavat tuomittiin sakkoihin kätkemisrikoksesta. Yhden kohdalla syyte hylättiin. "

lähde: HS.fi

3

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järki hoi

      ajattelet siis niin, että jos sunnuntai-maanantain välisenä yönä satut bongaamaan että läheisen tavaratalon liukuovet ovat täysin auki, saat ihan vapaasti käydä kuorma-autolla hakemassa tavaraa, ja se olisi tavaratalon vastuulla?

    • 12+14

      En millään keksi tyhmempää varkautta kuin tämä, ilmaista puheaikaahan on saatavissa operaattoreilta suunnilleen niin paljon kuin haluaa.

      Mitähän ne on sillä 95000 euron puheajalla tehneet ja miten ne on olleet niin tyhmiä että ovat menneet vielä jäämään siitä kiinni prepaid-liittymällä?
      Ovatkohan erehtyneet soittamaan sellaiseen liittymään, josta saadaan jotakin kautta yhteys johonkin rekistöröityneeseen liittymään tai sitten ovat erehtyneet pitämään kännykkää auki kotiseudulla, että se on voitu paikantaa ?

      Jos olisivat ladanneet saldoa ja käyttäneet saldot ostoksiin niin sen voisi vielä jotenkin ymmärtää, mutta että oikein puheaikaa:D

      • utrd456

        noilla naisilla oli varmaankin sellainen ajatus, että "Latasin puheaikaa, kun kerta ilmatteeksi sai" :D :D Ei hitto, kyl kaikenlaisii tallaajia täälä on.. Siis joskus kun näkee noita tarjouksia : 3000min ilmaista puheaikaa jne..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.

      Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.
      Terveys
      350
      8878
    2. 1 Eurolla 35 euroa, 1.5x minimikerroin, 0x kierrätys ja minimitalletus vain 5e!

      Noniin nyt pamahti sitten VB:ltä älyttömän kova tarjous ensitallettajille. Euron panoksella 35 euroa jos kokkishown voit
      Pitkäveto
      1
      2581
    3. Viiimeinen viesti

      Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill
      Suhteet
      69
      2358
    4. Mikä olisi sinun ja kaivattusi

      Tarinan kertovan elokuvan nimi?
      Ikävä
      179
      1955
    5. epäonnen perjantain rikos yritys

      onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä
      Kajaani
      16
      1542
    6. Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"

      Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1401
    7. Onko kaivattusi täysin vietävissä ja

      vedätettävissä?
      Ikävä
      112
      1347
    8. Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa

      - Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 18
      Maailman menoa
      184
      1328
    9. RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.

      Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j
      Puolanka
      60
      1310
    10. Kirjoitin sinulle koska

      tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j
      Ikävä
      42
      1227
    Aihe