moi! luin netistä että murrosikäisen pitäisi nukku 9 h päivässä, mä oon nukkunu arkisin vaan 8h ni voinko varastoida unta että nukkuisin päivällä ja vaikuttaako tämä tunnin lyhennys yöunesta paljon pituus kasvuun? oon nyt 14 ja puol vuotta ja oon noin 152cm. ja kasvaako lyhyemmät enemmän kuin pitemmät kun luin netistä ja oon poika.
kasvupyrähdys
lyhyt
5502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
se tunti vaikuta. Unta ei voi varastoida.
Keskustelehan vanhempiesi kanssa. Minkä pituisia vanhempasi ovat?
"ja kasvaako lyhyemmät enemmän kuin pitemmät kun luin netistä ja oon poika. " No ei lyhyemmillä ole sen kummosempia kasvupyrähdyksiä, siis sel. mitä ei olisi pidemmillä
Valvominen isossa mittakaavassa tekee lihavaksi. Isolla mittakaavalla tarkoitan siis 5h/yö tjsp. Kai se jotenkin myös vaikuttaa kasvuun.. jos taas sitten pelkäät että jotenkin jää nukkuminen "vajaaksi" niin lomillahan sitä sitten viimeistään kiritään kun saa nukkua 13h päivässä. Ei kannata huolestua, 8 tuntia on juuri hyvä määrä :)
ite oon 171 cm (poika)
olin kasvanu vuojen aikana 14 senttä terkkarilla
oon 12 v
vaikea sanoa yhtään, mutta kyllä pojilla tulee kovimman kasvuvuoden aikana ainakin 8-9 cm lisää pituutta, monilla reippaasti yli 10 cm. Tytöillä sen sijaan ehkä 75% kokee jonkinasteisen kasvupyrähdyksen, ja vain ehkä 20% tytöillä se on yhtä voimakas kuin keskiverto pojan kasvupyrähdys, eli yli 10cm/vuosi. Ehkä neljäsosas tytöistä ei koe kasvupyrähdystä, vaan pituuskasvu jatkuu murrosiän aikana samanlaisena kuin lapsuudessa, mutta sitten kun 2-4 vuoden päästä kuukautiset alkavat, kasvu tyrhetyy vuodessa-kahdessa vuodessa.
Oon 139cm (poika)
Kasvan ehkä vuodes jotai 2-4 cm
En taida olla normaali vai oonko?
ps. oon 12v.