Mikä rotu sopisi hyvin ensimmäiseksi koiraksi? Olen itse ajatellut ja katsellut Westieitä, olisiko se sopiva?
ensikoira
marsuliini244
7259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aika usein terrierin pieni koko hämää.. pieni koira, suuri ego. Miksei se sopisi jos sinulla vaan on tarpeeksi motivaatiota westie ottaa. Mielestäni jopa kultainennoutaja voi olla helpompi kuin tietyt terrierit.
kaikki terrierit ovat itsepäisiä,ja henkilökohtanen mielipiteeni on etteivät sovi ensikoiraksi.Jos haluaa pienen koiran kannattaa ottaa,joku pehmeä luontoisempi :)
paljon allergioita
mikä rotu olisi hyvä? sellainen jostai ei lähtisi kauheasti karvaa?
itse sain vanhemmiltani "rippilahjaksi" ensimmäisen koirani (ei ole pointti). Koira on sekarotuinen molossi cocktail.. uros.. iso kuin mikä.. Ei mikään paras ensimmäinen koira, näin luulisi. Väärin. Lempeämpää ja helpompaa koiraa saa hakea. Aivan loistava yksilö. Nyt kääkkä on 10- vuotias ja niinkuin ajatuksen jatke, eli en varmaan hirveitä ole kämmännyt sen kanssa.. Pointtina tässä on se että omat kykysi ja valmiutesi huomioiden voit ottaa minkä tahansa kunhan paneudut asiaan ja tarvittaessa osaat pyytää apua. Kaikki tekee virheitä alussa oli koira mikä tahansa, mutta ne tulee pystyä korjaamaan.. Toki jos hirveästi mietityttää omat taidot, niin kannattaa katsoa joku rauhallinen rotu terrierin sijaan, mutta kuten sanottua, itse tiedät parhaiten mihin pystyt. :) onnea!
Hyvin menee kunhan olet vain johdonmukainen eli se mikä kielletään kielletään ja se mikä sallitaan niin salliytaan..en näe miksei kävisi jos olet asiaan perehtyvä ja innokas myös kasvattamaan pentusi hyvin. Kasvattaja voi olla myös tukena kun kyselet sopiiko tämä rotu sinulle. Jos olet enemmän paapova tyyppi joka et osaa laittaa rajoja unohda ja ota vähemmän dominoiva rotu..muuten westie on suht helppo terrieri ja sopii ensikoiraksikin. :)
Miten paljon olet valmis viettämään aikaa koiran kanssa? Aktivoimaan ja liikkumaan. Jos hankit koiran, joka vaatii paljon liikuntaa ja aivotyötä, etkäjaksa olla niin aktiivinen itse, niin koira alkaa turhautumaan ja siitä seuraa käytösongelmia, jotka ovat siis omistajan syytä. Millainen koulutus tapa sopii sinulle, jos olet "hentomielinen", niin älä ota vaativaa koiraa.
Koiran pito myös maksaa, turkin hoito, lääkärit, harrastukset, laadukas ruoka, mieti paljonko olet valmis satsaamaan näihin. Esim turkin trimmauksesta kertyy laskuja.