Vagifemin pitkäaikainen käyttö

Olen käyttänyt Vagifem-puikkoja 2x viikossa jo noin neljän vuoden ajan, limakalvojen hoitoon. Gynellä olen käynyt viimeksi viime syksynä, hänen mielestään kyseinen hoito voi jatkua; muuta hormonihoitoa ei ole, koska ei ole mitään oireitakaan, ei hikoiluja ym. Viimeiset kuukautiset olivat kesällä -08, tuon jälkeen ei mitään vuotoja. Mutta nyt olen huomannut, että rintani ovat tulleet kipeiksi, aroiksi... ja mietinkin, että voiko tuolla, jo näinkin pitkään jatkuneella hormonin paikallishoidolla olla tekemistä tämän asian kanssa? Onko noin pienellä annoksella sitten kuitenkin vaikutusta näin pidemmän päälle, "kerääntyykö" se jotenkin kroppaan... muuten tuo on ollut sopiva lääke kaikki nämä vuodet. Tuossa tuoteselosteessa mainitaan rintojen kipeytyminen, tosin erittäin harvinaisena oireena..Mutta voiko se tulla vasta näin pitkän käytön myötä, tästä toivoisin kuulevani muiden pitkäaikaiskäyttäjien kokomuksia..?
11065
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kyseisiä puikkoja 2 x vko ja toimivat sillä osastolla ok. Muuta hormoni-lääkitystä en voi käyttää
rintakystien takia (jatkuva riesa) ja lekurit ovat tästäkin syystä varovaisia hormonihoitojen suhteen.

Hikoilut, ketutus yms. vaihis-oireet tulevat jotenkin "kierron" mukaisesti, vaikkei kuukautisia ole ollut
15 vuoteen kohdunpoiston (myomat) jälkeen. Ihmeellinen on tämä naisparkojen estrogeeni-keikuttelu,
sitä on jokaisella jotakin omanlaista riesaa kropassa. Myös kivuliaita rintaturvotuksia ilmenee silloin tällöin.

Ihan kuin munasarjat hoilais " tää on viimeinen taisto....." jotta huh huh ja hah :D

Tsemppiä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vm---57--- kirjoitti:

Olen käyttänyt Vagifem-puikkoja 2x viikossa jo noin neljän vuoden ajan, limakalvojen hoitoon. Gynellä olen käynyt viimeksi viime syksynä, hänen mielestään kyseinen hoito voi jatkua; muuta hormonihoitoa ei ole, koska ei ole mitään oireitakaan, ei hikoiluja ym. Viimeiset kuukautiset olivat kesällä -08, tuon jälkeen ei mitään vuotoja. Mutta nyt olen huomannut, että rintani ovat tulleet kipeiksi, aroiksi... ja mietinkin, että voiko tuolla, jo näinkin pitkään jatkuneella hormonin paikallishoidolla olla tekemistä tämän asian kanssa? Onko noin pienellä annoksella sitten kuitenkin vaikutusta näin pidemmän päälle, "kerääntyykö" se jotenkin kroppaan... muuten tuo on ollut sopiva lääke kaikki nämä vuodet. Tuossa tuoteselosteessa mainitaan rintojen kipeytyminen, tosin erittäin harvinaisena oireena..Mutta voiko se tulla vasta näin pitkän käytön myötä, tästä toivoisin kuulevani muiden pitkäaikaiskäyttäjien kokomuksia..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu