miten hyvin ovat integroituneet huostaklusteriin.
päiväkodit
kkuhhtgg77hh
15203
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Päiväkodit, nimenomaan ne kunnallisen päivähoidon puolelta, ovat integroituneet huostaanottoklusteriin elimelliseksi osaksi. Poliittiset päämäärät tuntuvat olevan yhteiset.
Tunnen kaksi tapausta, jossa päiväkodin johtajalla on ollut keskeinen rooli huostaanottoa himoavan sosiaalityöntekijän tukijana.
Tämä on aihe on tärkeä, hyvä että toit sen tälle palstalle! Päiväkoteihin pitää suhtautua jo hyvin kriittisesti, aivan samoin kuin Ensi- ja turvakoteihin.
Ja sitten miehet vielä uikuttavat, että kunnan sosiaalitoimi sortaa nimenomaan miehiä... Kyllä naiset ovat innokkaita puukottamaan toisiaan selkään myös kunnallisissa peruspalveluissa!
Tuo klusteri-sana sopii hyvin lasten huostaanottoihin! Hienoa, että toit termin tänne.
Siis oletko ihan tosissasi? Oletko tosiaan noin vainoharhainen?
Jos joku ei huolehdi lapsestaan riittävän hyvin ja vahingoittaa siten lapsensa terveyttä, niin helvetin hyvä, että siihen päiväkodissa puututaan. Se että päiväkoti puuttuu lapsen kotiolosuhteisiin ja ottaa yhteyttä lastensuojeluun tarkoittaa, että lapsen kotiolot ovat karmeat ja vanhemmat aivan pihalla kaikesta. Kukaan terve ihminen ei jätä silloin puuttumatta tilanteeseen.
"Se että päiväkoti puuttuu lapsen kotiolosuhteisiin ja ottaa yhteyttä lastensuojeluun tarkoittaa, että lapsen kotiolot ovat karmeat ja vanhemmat aivan pihalla kaikesta."
Jopas sä osaat provosoida! Vanhempien pitää varautua nimenomaan siihen, että päiväkoti osallistuu asiattomaan ja perusteettomaan, poliittiseen lastensuojeluun. Siitä minä puhun, enkä sellaisesta, että piesty, nälkiinnytetty ja sairas lapsi pelastetaan elämälle.
Minä tunnen perheen ja sen lapset, jotka lähtivät kiireellisesti huostaan suoraan päiväkodista. Kello oli noin kymmenen aamulla. Lapset ovat olleet huostassa, eri laitoksissa nyt yli puolitoista vuotta. He ovat vapautumassa, sillä huostaaotolle ei ole löytynyt perusteita. Heistä on vain yksi ainoa lastensuojeluilmoitus, jonka on tehnyt päiväkodin johtaja. Hallinto-oikeuden oikeudenkäynnissä päiväkodista huostaanoton puolesta mukana todistamassa ollut työntekijä (muistaakseni lastenhoitaja) lipsautti asianajajan hiillostuksessa, että sosiaalityöntekijä (epäpätevä) oli tilannut päiväkodin johtajalta tuon lastensuojeluilmoituksen.
Sosiaalityöntekijät pääsivät tekemään päiväkotiin poliisien avustuksella näyttävän huostaanoton kesken hoitopäivän.
Noilta pieniltä lapsilta kului pitkästi yli vuosi, kun he pääsivät ENSIMMÄISEN KERRAN käymään kotonaan kiireellisen huostaanoton jälkeen.
Olen ollut jo paljon ennen tähän lastensuojelun hämärämaailmaan tutustumistani sitä mieltä, että esimerkiksi päiväkotien lastentarhanopettajien ammattirooli ei ole riittävän selkeä. Heidän työstään puuttuu sisältö eli se, että he oikeasti panostaisivat lasten opettamiseen. Aikuiset pyöriskelevät siksi omissa likaisissa liemissään, käyttävät aikaansa joutavaan eivätkä keskity aidosti lapsiin ja heidän tarpeisiinsa. Lapsilla on tarve esimerkiksi oppia.
todellakaan itsessään, päivittäisenä lasta hoitavana ja huoltavana ja kasvattavana
organisaationa aiheuta kasvavalle lapselle mitään eikä vahingoita eikä vaikeuta, hidasta, estä jne
kasvavan ja kehittyvän lapsen terveyttä ja elämää.
Asiaan kannattaa kuitenkin ehdottomasti paneutua perusteellisemmin ennenkuin taas on tietävinään kaikesta ja kaiken.
http://yle.fi/elavaarkisto/?s=s&g=5&ag=113&t=&a=6820
Keltikangas-Järvinen lasten päivähoidosta
Liisa Keltikangas-Järvinen A-Studiossa 25.02.2009 | kesto: 8.34(Video)
Keltikangas-Järvinen Taustapeilissä 05.02.2009 | kesto: 26.10(Audio)
Alle kolmivuotiaan lapsen kognitiivinen kehitys on koetuksella suuressa päiväkotiryhmässä, sanoo psykologian professori Liisa Keltikangas-Järvinen.
- Levottomuus, meluisuus ja liialliset sosiaaliset kontaktit nostavat lapsen stressiherkkyyden liian korkeaksi, mikä näkyy hänessä vielä aikuisenakin, Keltikangas-Järvinen Helsingin yliopistosta sanoo.
Keltikangas-Järvisen mukaan suurin yksittäinen pulma on pientenkin, alle 3-vuotiaiden lasten päiväkotiryhmien suuri koko.
- Lapsen aivojen kehitystason vuoksi lapsi ei yksinkertaisesti pysty hallitsemaan kaikkia eteen tulevia asioita. Ja vaikutus ulottuu kaikkeen: älylliseen, kielelliseen, kognitiiviseen kehitykseen, muistiin, minäkuvaan, sosiaalisiin taitoihin, hän listaa.
Päivähoidosta on alkuvuoden aikana virinnyt osin kiivastakin keskustelua. Keltikangas-Järvinen hämmästelee joitakin keskustelun herättämiä reaktioita, esimerkiksi hoitohenkilökunnan puolustelua,
että "emme me tarvitsekaan tämän parempia olosuhteita". ...................
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Professori Ylisuuret päiväkotiryhmät lisäävät lasten aggressiivisuutta/1135243733574
..........................
Keltikangas-Järvinen pitää mahdollisena, että kouluissa koko ajan yleistyvät levottomuudet
ovat osin seurausta vääristä ratkaisuista päivähoidossa. ...........
________________________
http://blogit.mtv3.fi/kolmevarttia/2009/04/07/paivakotien-jattiryhmat-tulleet-jaadakseen/
.......................
Pikkulasten puolesta ei ole syntynyt samanlaista kansanliikettä kuin teurashevosten rääkkäyksestä kertoneen inserttimme jälkeen. Viranomaiset eivät ole lähteneet liikkeelle samaan tapaan kuin esimerkiksi poliisit joidenkin huijauksista kertoneiden reportaasiemme jälkeen.
Päiväkodeista vastaavalla ministerillä ei edes ollut aikaa toimittajallemme. Lopulta reportterimme Raija Kantomaa tavoitti peruspalveluministeri Paula Risikon journalisteille tarkoitetusta aamukahvitilaisuudesta.
Ei tarharyhmien pienentämiseen tule mitään lisärahaa. Entä ylisuurten ryhmien estäminen määräyksillä?
“On erilaisia näkemyksiä - tuleeko valtionhallinnon rajata ryhmäkoot - siitä on todella erilaisia näkemyksiä”, sanoi Risikko, kun kahvitilaisuuteen saapuneelle toimittajallemme kuitenkin jotain piti vastatakin.
Nyt on lama, rahaa ei ole. Siinä on viestiä tarhalasten vanhemmille. Sietämätön melu jatkukoon...........
En ole ikinä ollut huolissani siitä, että päiväkotien lapsiryhmät ovat liian suuria. En todellakaan. Oma lapseni on aina viihtynyt hyvin päiväkodissa, hän on aina rakastanut sitä sosiaalista ympäristöä. Hän lähtee syksyllä kouluun, ekaluokalle, ja odotan että hän viihtyy vähintään yhtä hyvin myös koulussa. Enkä ole edelleenkään huolissani suurista luokista.
Ongelma ei ole mielestäni se, että ryhmässä on paljon lapsia, vaan se etteivät lapset saa tarpeeksi päiväkodissa pitkän hoitapäivän aikana virikkeitä. Lastentarhanopettajilla on jo nyt aikaa seisoskella tumput suorina. He opettavat ehkä vain tunnin ajan aamuisin askartelua ja siinä kaikki. Jo nyt päiväkodeissa tuntuu olevan liikaa henkilökuntaa, ja ilmeisesti siis myös liian pienet ryhmäkoot!!
Lasten ryhmien koon sijaan pitäisi katsoa sitä MITEN PÄIVÄKODIT ON RAKENNETTU. Rakennukset ovat meluisia, kaikuisia ja siksi kauhean epämiellyttäviä, vaikka sisällä leikkisi vain kaksi lasta. Akustiikka on usein päin v-ttua. Yksinkertaisilla rakennusteknisillä parannuksilla saataisiin paljon aikaan.
Ja lapsille pitää ryhtyä tarjoamaan koulumuotoista opetusta jo paljon aiemmin kuin nyt meillä Suomessa tehdään. Esikoulukin on hukkaan heitettyä aikaa. Édes siihen ei ole panostettu. Pikku lapsilla on halu oppia laskemaan ja lukemaan! Meillä sitä jarrutetaan ja suhtaudutaan estoisesti.
Päiväkodit edustanevat tapoihinsopeutuneettäditkulttuuria, kympintytötsopeutuuainakulttuuria, eitarvitseitseajatellanaiskulttuuria, eisaaitseajatellanaiskulttuuria, mitenvähimmälläpääsennaiskulttuuria, huhpelottavaapuuttuamihinkäänepäkohtaannaiskulttuuria, näinonennenkintehtynaiskulttuuria, hyshiljaaeisaaerottuajoukostaolevarovainennaiskulttuuria, eisaaepäillämitäänmitäjokukoreampisanoonaiskulttuuria.
Olen lyönyt näihin päätäni.
Puhut viisaita noilla uudisyhdyssanoilla! ;)
Lastentarhanopettajat saisivat tehtyä nopeasti suurimman historiallisen parannuksen ammatti-imagolleen, kun he ryhtyisivät vihdoinkin OPETTAMAAN lapsille yleisesti hyödyllisiä akateemisia taitoja eli lukemista ja laskemista.
Hämmästyttää tämä rahan ja voimavarojen haaskaus tuolla päivähoidon puolellakin! Kyse lienee jollain lailla samasta asiasta lastensuojelussa tehtävän rahantuhlauksen kanssa.
Lastentarhanopet! Lopettakaa pönötys ja ryhtykään töihin!
Päiväkodit haaskaavat lastemme aikaa. Ja innostusta ja opinhalua.
mutta ei.....Erilaisuuden sietokyky on tällä alalla todella hukassa. Huoleksi riittää se, että on esim. eripari sukat (jotka lapsi itse laittanut jalkaan)
tanttaliigojen eliittiä.
viidan lait tulevat voimaan eli ryhmätaidot ja sosiaalisuus yms. -kasvatus ei onnistu.
seisominen ja juoruaminen vie voimat.
aamulla lapset tulevat ..... hieman puuhastelua ja mahdollisesti askaretluhetki, jos innokaita harjoittelijoita löytyy. Kymmenen aikoihin ulos (juoruhetki) ja sen jälkeen syömään. Ruokailunn jälkeen satuhetki tai video tai cd-satu ja sit nukkumaan. Nukutaan about 2 tuntia, eskarit mukaanluettuna (juoru ja kahvihetki nyt). Päiväunien jälkeen joukkopissatus ja ulos (juoruhetki). Lapset tullaan hakemaan neljältä tai viideltä.
Lastentarhanopettajien palkka alkaisi nopeasti hilautua ylös, kun ryhtyisivät opettamaan lapsia. Patsastelun sijaan. Miksi he muuten eivät edes käy keskustelua lasten opettamisen kehittämisestä? Nykylapset elävät tekniikan keskellä, visuaalisessa ja tekstuaalisessa maailmassa. Opetustavoitteet ovat silti muinaiset, jostain kunnallisen päivähoidon alkuajoilta.
Kunnianhimo ja uudistumiskyky, halu seurata aikaa, puuttuvat.
Kunnallisen päivähoidon alkuaikoina vaadittiin, ettei henkilökunta opeta lapsille lukemista, kirjoitusta eikä laskemista. Lukemisenopetuskieltoa perusteltiin niin, että heillä ei ole riittävää koulutusta, että osaisivat opettaa OIKEALLA tavalla lukemaan.
Kas palokuntakin voi sammuttaa palon oikealla tai väärällä tavalla. Sitä ei oteta huomioon, että molemmalla tavalla saa palon sammumaan.
Päiväkodin henkilöstö meni niin pitkälle, että jos lapsi kysyi yksittäistä aakkosta, niin henkilökunta ei saanut vastata. Kaikkien piti unelman mukaan astua kouluun samalta tieto-kykyviivalta, etteivät kyllästy koulussa hitaampiin.
Tuntui että lapset haluttiin pitää tarkoituksella sosiaalidemokraattisesti kehittymättöminä. Sosiaalidemokratiassa pitää olla sosiaalisesti aktiivinen ja josko lukeminen ja kirjoittaminen vähentäisivät lasten sosiaalista kanssakäymistä päiväkodissa.
Lastentarhanopejen päässä ja koulutuksessa voi olla tämä vanha kielto.
Kouluopetusta tavoitteineen, paikallaanistumisineen ja sääntöineen en haluaisi päiväkoti-ikäisille, vaikka liikeyrityspomot ja kokoomus(?) sellaista ovat alkaneet vaatia, mutta kaikkea vapaaehtoista aivotyötä ja opettavaa pitäisi aktiivisesi tarjota, jonka äärelle näin suuntautuneet päivähoidossa turhautuneet (fiksuimmat?) tai hiljaisimmat saisi rauhassa paneutua, nauttia ja aikaansa/aivojaan/henkisiä taitojaan hyödyntää.