Kultsulta lähtee hirveästi karvaa ..

Kultsun karvanlähtö

Koira on 3,5 vuotias ja tuli meille aikuisena kolmisen kk:tta sitten. Kävimme heti eläinlääkärissä hakemassa rokotukset ja siinä yhteydessä lääkäri kiinni huomiota koiran tummaan ihoon ja pieneen lähes karvattomaan kohtaan kyljessä -> epäili kilpirauhasen vajaatoimintaa. Karvaa tosiaan alkoi lähteä todella paljon, ihan tukkoina ja erityisesti molemmista kyljistä. Tumma iho näkyy selvästi läpi. Kävimme taas lekurissa, kilpirauhaskokeet olivat normaalit. Myöskään allergiaa kuulemma ei voi olla koska iho on hilseetön ja siisti eikä koira rapsuttele itseään mitenkään paljoa. Eli mitään varsinaista "vikaa" ei ole löydetty. Lohiöljyä annamme koiralle mutta ainakaaan vielä ei ole näkynyt turkin kunnossa muutosta parempaan. Kyljet edelleen aika paljaat, muutenkin turkki on ohentunut kauttaaltaan (pään ja rintakehän alue häntä näyttää edelleen tuuhealta ja hyväkuntoiselta). Soitin ed. omistajalle ja hänen mukaansa koirasta on lähtenyt aina karvoja paljon ja tukkoina, karvanlähtöaikaan. Nyt tätä karvan ohentumista on ollut jo 2 kk, kohta ressulla ei ole karvoja ollenkaan. Mitä ihmettä voisi vielä kokeilla ? Voiko "stressi" kodin vaihtumisesta vaikuttaa tällä tavalla ja näin pitkään. Muuten koira kyllä voi hyvin, syö normaalisti ja on iloinen ja sosiaalinen tapaus. Harvinaisen herttainen ja ihana kultsu :)

2

566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riituliini----------

      Stressi kyllä vaikuttaa moneen asiaan. Ootko antanut matokuurin. ( Axilur hyvä) Mnkämerkkistä kuivamuonaa syötät? ( vehnätön paras) Viacutan tai eforion öljyä kannattaa antaa karvanlähtöaikaan. Hyvä johtaja antaa varmuutta koiralle ja poistaa stressiä ym .

    • Elvis labris

      Hei.Meillä samanmoisia ongelmia.Kyseessä on n.4vuotias labradorinnoutaja ja karvanlähtöä on aika paljon.Molemmista kyljistä alkaa paistamaan tumma iho läpi,muuten karvaa on hyvin kaikkialla.Alkaa vaan huolestuttamaan..minkään näköstä kutiamista ei ole eli koira ei raavi itseään.Ruokavalioon ollaan myös kiinnitetty huomiota,eli allergiaruokia on syötetty.koira on myös aktiivinen ja leikkisä.Stressi on käynyt myös mielessä..voiskohan stressata muista perheenjäsenistä kun on kaksi hyvinkin pientä poikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3820
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      187
      3080
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2956
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2441
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2250
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1880
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1575
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1457
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1388
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1362
    Aihe