etuvalot epätasapainossa

miten korjataan?

Minulla on -98 vuoden Almeraas auton etuvalot erilinjassa ja lisäksi oikean etuvalon liittimessä on jokin vika koska liittin lähtee välillä pois paikaltaan ja täytyy aina vata konepelti ja työntää liitin takaisin paikoilleen.

Onko auton epätasapainossa oleville valoille tehtävissä mitä, jotta saa valot samaan linjaan? Onko autossa jossain kohtaa jokin säätöruuvi vian korjaamiseksi?

Ja pitäisikö valojen liittimet uusia vai onko liittimen vika jollain muulla tavoin korjattavissa?

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frangröbba

      jos siinä valossa on säätömoottori niin se on luultavasti rikki joka siten pitäisi vaihtaa,ellei säätömoottoria ole niin valot kyllä saa suunnattua,rutista liitintä vaikkapa tongeilla vähän tiukemmaksi,tai laita uusi liitin johdonpäähän

    • Nissanistinunelma

      Siinä on kummallakin puolella säätömoottori. Voit kokeilla sitä auton sisältä säätää valoja ja toinen kuuntelee kuuluuko sieltä hurinaa. Konepelti ylhäällä tietty. Kaverin Nissan ei mennyt katsastuksesta läpi kun moottori oli rikki. Valot sojotti siinäkin eri suuntaa.

      • alkuperäinen..

        Autossa kyllä valojen säätötoimii.
        Voiko valojen säätötoimia, vaikka säätömoottori olisikin rikki?


      • Sama mullaki
        alkuperäinen.. kirjoitti:

        Autossa kyllä valojen säätötoimii.
        Voiko valojen säätötoimia, vaikka säätömoottori olisikin rikki?

        ainakin hiukan. Almera N15 eli -98 on ainakin omassa -00 N15 Allussa valojen korkeussäätönuppi ratin vasemmalla puolella skaala muistaakseni 0-4 tai jotain. Mut se tietysti nostaa tai laskee molempia valoja samaan aikaan eli eihän se korjaa asentovirhettä pysty tai vielä vähemmän vaakasuunnassa, jos valokiila on toinen taivaaseen ja toinen vastaantulijan silmiin ihan kunnolla kuten xenoneissa usein säädöt totaalisen päin helvettiä. Ihan kuin pitkillä tulisi vastaan ja sitten nää urpot naureskelee partaansa, että näkisivätpä, kun laitan pitkät päälle. Molemmissa umpioissa on omat säätöruuvinsa ja kerran silloin, kun katsastuksessa sai vielä palvelua, katsastusmies ruuvari rintataskussa laittoi saman tien hollille. Nyt ei tohdi edes pyytää. Sieltä tulee heti tyly vastaus: "Me emme harjoita korjaamotoimintaa"! Joopa joo, se oliskin perkeleen moinen homma kiertää puolikierrosta ruuvia kymmenessä sekunnissa, silti maksetaan melkein satanen jokavuotisesta "ilosta". Toinen vaihtoehto, mitä minullekin tarjottiin, että polttimo on ylösalaisin kannassaan, en kyllä tiedä, miten se on edes mahdollista H4:ssa, tuskin menee kuin yksiä päin, mutta tarkista sekin ja säädä ruuvista loput.

        Täytyy muistaa aina laittaa pitkät ja sumuvalot päälle, kun tulee taas joku raskaan kaluston muka ammattilainen eli kusipää xenonit ja tietenkin sumarit päällä kirkkaallakin säällä, vaikka on ihan lainvastaista, mutta niin lepsua poliisia saa maailmankolkasta hakea kuin Suomesta, no ehkä Venäjältä tai jostain muslimimaista, mut kuiteski, täällä voi ajaa maantieharmaalla autolla ilman valoja koska vaan ja takapäästä tietenkin kaikki palanut tai pois päältä. Takana-ajajien jännitykseksi saadaan arvuutella, milloin lävähtävät jarrut kiinni ja syttyvätkö valot sittenkään. On ollut joskus todella paskamaista tahtomattaan ajaa tällaisen aikapommin takana. Vilkkuahan nyt ei ainakaan suomalainen käytä: "...ttuako se muille kuulu, mihkä mää käänny ja koska"!

        Räikein esimerkki poliisin lepsuudesta on Tampereen Hämeenkatu. Viikonloppu-öinä siellä kiertää samat naamat kymmenettä kertaa Hämeenkadun ympäristössä ja siellä pyörii yksi maata laahava homepaskajenkkilaivakatiska, mistä roikkuu känniläisiä suurinpiirtein perse ulkona lasista. Auton pakoputki suurinpiirtein laahaa maata ja ei vahingossakaan valoja päällä, vaikka vastaantulijatkin huomauttavat. Kahta uhmakkaammaksi vittupään mieli vaan taipuu. Voi sitä onnetonta känniläistä baarista tulijaa, kun jätkälauma niittaa lotjallaan nukulakiveen oikein kunnolla, kun autoa on aika vaikea havaita ajoissa.Kameroita ja poliiseja joka nurkalla ja kukaan ei vaan puutu. Ja suurinpiirtein joka viikonloppu siis sama juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      21
      11431
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      46
      3974
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      116
      3197
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      152
      2503
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      101
      2230
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      200
      1834
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      311
      1096
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      885
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      58
      813
    10. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      805
    Aihe