vagifemin aloitus

väärä annostus

Gynekologini määräsi minulle vagifemia. Piti aloittaa kahden viikon kuurilla. Jostain syystä käytin vagifemia vain viikon ja nyt sitten otin kaksi viime viikon aikana. Jotenkin vain "luin väärin" ohjeet. Voikohan nyt sitten ottaa sitä taas viikon putkeen?
Käytän myös progynovaa, sekin minulle uusi tuttavuus.

8

2759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallisesti

      Minusta kyllä voit ottaa, jos susta tuntuu, että et ole tarpeeksi saanut vielä apua kuivuuteen tms. Itse käytän Ovestinpuikkoja ja silloin, kun aloitin niin käytin kolme viikkoa joka ilta, että estrogeenipitoisuus nousi tarpeeksi. Luin jostain, että paikallishoitoa voikin välillä käyttää useimmin, vaikka esim viikon joka ilta ja sitten palata normaaliin annostukseen. Itselläni oli virtsavaivoja, jotka ovat pysyneet nyt poissa. Gyneltä sain myös Vagifemreseptin ja hän sanoi, että voin hyvin käyttää 3puikkoa viikossa. Vaihdoin kuitenkin Ovestiniin, koska se on miedompaa ja tuntuu auttavan mulle. Ovestinia voi käyttää, vaikka olis sairastanut syövän, mutta Vagifemiä ei.

      • väärä annostus

        Ajattelin tosiaan käyttää tuota Vagifemia nyt viikon yhteen menoon. Sen jälkeen kaksi kertaa viikossa. Minä sain sitä virtsavaivoihin. Mitä eroa Vagifemilla ja Ovestinilla on? Miksi Vagifemia ei voi käyttää, jos olis sairastanut syövän? Onko Ovestinkin reseptilääke?

        Minulta on poistettu kohtu muutama vuosi sitten. sen vuoksi tulen kai toimeen pelkällä estrogeenihoidolla, niin olen ymmärtänyt. Onkohan myös niin, että pelkkä estrogeenihoito ei ole niin "vaarallista" kuin se jos kohtu olisi tallella ja joutuisi käyttämään muutakin?


      • edellinen
        väärä annostus kirjoitti:

        Ajattelin tosiaan käyttää tuota Vagifemia nyt viikon yhteen menoon. Sen jälkeen kaksi kertaa viikossa. Minä sain sitä virtsavaivoihin. Mitä eroa Vagifemilla ja Ovestinilla on? Miksi Vagifemia ei voi käyttää, jos olis sairastanut syövän? Onko Ovestinkin reseptilääke?

        Minulta on poistettu kohtu muutama vuosi sitten. sen vuoksi tulen kai toimeen pelkällä estrogeenihoidolla, niin olen ymmärtänyt. Onkohan myös niin, että pelkkä estrogeenihoito ei ole niin "vaarallista" kuin se jos kohtu olisi tallella ja joutuisi käyttämään muutakin?

        Ovestin ei ole reseptilääke, vaan sitä saa apteekista ilman reseptiä. Vagifem on vahvempaa ja siinä on eri vaikuttava estrogeeni estradiol 25mikrogramma(2,5milligr). Ovestinin sisältämä estriol on miedompaa 0,5milligramma. Gynet määräävät sitä mieluummin, kuin suosittelevat Ovestinia. Onhan se tietenkin siistimpää laittaa ja käyttää, mutta itse käytän silti mieluummin Ovestinia, niin kauan, kuin se mulle piisaa.

        Pitää paikkansa, että et tarvii progesteronikuureja, kun kohtusi on poistettu, mutta pelkkää paikallishoitoa käyttävä ei tarvii progekuureja, vaikka kohtua ei olis poistettu.


    • Hikoiluttaa

      Voinko aloittaa fagifem kuurin ilman gynellä käyntiä?
      Noin vuosi sitten viimeksi käytin ja nyt tuntuu että tarvitsen jotain hoitoa.
      Kuulin myös Ovesten lääkkeestä.
      Kumpi on parempi kun kohtu on poistettu?

    • itsehoito

      Vagifemia saa nykyään apteekista ilman reseptiä. Lääkärit eivät edes kirjoita siihen reseptiä, koska se ei vaikuta hintaan.
      Voit siis käyttää Vagifemia tarpeen mukaan. Kannattaa aloittaa käyttö parin viikon päivittäisellä käytöllä ja sitten harventaa pariin kertaan viikossa. Voit myös lopettaa käytön milloin tahansa.

    • fdsfdssfd

      Kyllä lääkärit kirjoittavat Vagifemiin reseptin. Iso pakkaus on hivenen edullisempi reseptillä kuin jos ostaisi apteekista suoraan ilman reseptiä. Juuri eilen sain uuden reseptin Vagifemiin.

      • mikkuopi

        Lääkäri kirjoittaa reseptin isompaan pakkaukseen, ilman reseptiä saa pienempiä.


      • köyhä2017

        Ei ole enää. Kelakorvaus on viety pois, kuten monesta muustakin lääkkestä. P:mäistä touhua. Kyllähän yhden suht' kalliin Kelakorvauksettoman kestää köyhänkin talous, mutta kun korvaus on viety monesta lääkkeestä samanaikaisesti, menee ruokarahat. Eli köyhät, miettikää muita vaihtoehtoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe