vagifemin aloitus

väärä annostus

Gynekologini määräsi minulle vagifemia. Piti aloittaa kahden viikon kuurilla. Jostain syystä käytin vagifemia vain viikon ja nyt sitten otin kaksi viime viikon aikana. Jotenkin vain "luin väärin" ohjeet. Voikohan nyt sitten ottaa sitä taas viikon putkeen?
Käytän myös progynovaa, sekin minulle uusi tuttavuus.

8

2713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paikallisesti

      Minusta kyllä voit ottaa, jos susta tuntuu, että et ole tarpeeksi saanut vielä apua kuivuuteen tms. Itse käytän Ovestinpuikkoja ja silloin, kun aloitin niin käytin kolme viikkoa joka ilta, että estrogeenipitoisuus nousi tarpeeksi. Luin jostain, että paikallishoitoa voikin välillä käyttää useimmin, vaikka esim viikon joka ilta ja sitten palata normaaliin annostukseen. Itselläni oli virtsavaivoja, jotka ovat pysyneet nyt poissa. Gyneltä sain myös Vagifemreseptin ja hän sanoi, että voin hyvin käyttää 3puikkoa viikossa. Vaihdoin kuitenkin Ovestiniin, koska se on miedompaa ja tuntuu auttavan mulle. Ovestinia voi käyttää, vaikka olis sairastanut syövän, mutta Vagifemiä ei.

      • väärä annostus

        Ajattelin tosiaan käyttää tuota Vagifemia nyt viikon yhteen menoon. Sen jälkeen kaksi kertaa viikossa. Minä sain sitä virtsavaivoihin. Mitä eroa Vagifemilla ja Ovestinilla on? Miksi Vagifemia ei voi käyttää, jos olis sairastanut syövän? Onko Ovestinkin reseptilääke?

        Minulta on poistettu kohtu muutama vuosi sitten. sen vuoksi tulen kai toimeen pelkällä estrogeenihoidolla, niin olen ymmärtänyt. Onkohan myös niin, että pelkkä estrogeenihoito ei ole niin "vaarallista" kuin se jos kohtu olisi tallella ja joutuisi käyttämään muutakin?


      • edellinen
        väärä annostus kirjoitti:

        Ajattelin tosiaan käyttää tuota Vagifemia nyt viikon yhteen menoon. Sen jälkeen kaksi kertaa viikossa. Minä sain sitä virtsavaivoihin. Mitä eroa Vagifemilla ja Ovestinilla on? Miksi Vagifemia ei voi käyttää, jos olis sairastanut syövän? Onko Ovestinkin reseptilääke?

        Minulta on poistettu kohtu muutama vuosi sitten. sen vuoksi tulen kai toimeen pelkällä estrogeenihoidolla, niin olen ymmärtänyt. Onkohan myös niin, että pelkkä estrogeenihoito ei ole niin "vaarallista" kuin se jos kohtu olisi tallella ja joutuisi käyttämään muutakin?

        Ovestin ei ole reseptilääke, vaan sitä saa apteekista ilman reseptiä. Vagifem on vahvempaa ja siinä on eri vaikuttava estrogeeni estradiol 25mikrogramma(2,5milligr). Ovestinin sisältämä estriol on miedompaa 0,5milligramma. Gynet määräävät sitä mieluummin, kuin suosittelevat Ovestinia. Onhan se tietenkin siistimpää laittaa ja käyttää, mutta itse käytän silti mieluummin Ovestinia, niin kauan, kuin se mulle piisaa.

        Pitää paikkansa, että et tarvii progesteronikuureja, kun kohtusi on poistettu, mutta pelkkää paikallishoitoa käyttävä ei tarvii progekuureja, vaikka kohtua ei olis poistettu.


    • Hikoiluttaa

      Voinko aloittaa fagifem kuurin ilman gynellä käyntiä?
      Noin vuosi sitten viimeksi käytin ja nyt tuntuu että tarvitsen jotain hoitoa.
      Kuulin myös Ovesten lääkkeestä.
      Kumpi on parempi kun kohtu on poistettu?

    • itsehoito

      Vagifemia saa nykyään apteekista ilman reseptiä. Lääkärit eivät edes kirjoita siihen reseptiä, koska se ei vaikuta hintaan.
      Voit siis käyttää Vagifemia tarpeen mukaan. Kannattaa aloittaa käyttö parin viikon päivittäisellä käytöllä ja sitten harventaa pariin kertaan viikossa. Voit myös lopettaa käytön milloin tahansa.

    • fdsfdssfd

      Kyllä lääkärit kirjoittavat Vagifemiin reseptin. Iso pakkaus on hivenen edullisempi reseptillä kuin jos ostaisi apteekista suoraan ilman reseptiä. Juuri eilen sain uuden reseptin Vagifemiin.

      • mikkuopi

        Lääkäri kirjoittaa reseptin isompaan pakkaukseen, ilman reseptiä saa pienempiä.


      • köyhä2017

        Ei ole enää. Kelakorvaus on viety pois, kuten monesta muustakin lääkkestä. P:mäistä touhua. Kyllähän yhden suht' kalliin Kelakorvauksettoman kestää köyhänkin talous, mutta kun korvaus on viety monesta lääkkeestä samanaikaisesti, menee ruokarahat. Eli köyhät, miettikää muita vaihtoehtoja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10935
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8207
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      125
      5245
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3646
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3157
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2519
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2011
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1786
    Aihe