Onko sinulla eväitä jaettavaksi?

Ira-Maria

Ei ole olemassa räätälöityä teosta siihen miten valmistautua kohtaamaan elämän vastoinkäymisiä omalta osaltamme. Miten yksi ainoa sekunti saattaakaan saada aikaan valtaisan kuperkeikan ja murtaa turvallisen arkemme, särkeä unelmamme ja suistaa meidät tutuilta raiteiltamme sellaiseen pimeään, jonka olemassaolosta emme olisi ikinä voineet kuvitella. Sekunti voi olla myös siemen sisällämme, joka hitaasti nakertaa toivoamme ja elämänhaluamme kohti sellaista syvyyttä, josta nousemiseen tarvitsemme enemmän voimia kuin milloinkaan. Usein omat voimamme kuitenkin ovat rajalliset, emmekä kykene tarttumaan pienimpäänkään valonpisaraan ilman ulkopuolista apua. On kuitenkin tosiasia, että yksikään ihminen ei voi tehdä selviytymistyötä puolestamme. Toinen voi toimia ikään kuin kävelykeppinä sen matkan ajan, kun omat jalkamme eivät kanna, mutta varsinaisen työn me teemme itse. Kävelykepin ei aina tarvitse olla edes toinen ihminen. Se voi olla vaikkapa pieni kirja, joka löytää tiensä käteesi ja avaa silmäsi näkemään sellaista mikä herättää sinussa jotakin. Vaikka jokaisen ihmisen tunteet ja kokemukset ovatkin ainutlaatuisia, niin ehkä lukiessasi havahdut huomaamaan, ettet siltikään ole ongelmiesi ja kipusi keskellä yksin. Joidenkin rivien väleistä saatat oivaltaa häivähdyksen uusia värejä, jotka auttavat sinua jaksamaan paremmin tämän päiväsi harmautta. Ja ehkä värit puhkeavat ajan saatossa sellaiseksi siemeneksi, joka ei nakerrakaan toivoamme, vaan versoo vahvana ja elinvoimaisena kohti valoa.

Kirjoitan pienin askelin kirjaa, jonka tarkoitus on herättää ja rohkaista selviytymään niitä ihmisiä, jotka pimeys on jollakin tavoin seittiinsä punonut. Kirjaa, joka auttaa myös heidän läheisiään ymmärtämään tuota kipeää matkaa paremmin. En pitäydy ainoastaan kauneutta ja toivoa ylläpitävissä sanoissa, vaan tahdon kuvailla sen huutavan raakuudenkin, mitä tuska alastomimmillaan on. Kirjan punaisena lankana ovat kuitenkin mahdollisuuksien avaimet, joita lukija voi löytää omaan lukittuun porttiinsa. Siihen, jonka takana valo jo odottaa.

Olisitko halukas osallistumaan työhöni, kertomalla minulle sinun tarinasi? Työhöni, joka ei ole ainoastaan kirjan kirjoittaminen, vaan myös oma henkilökohtainen selviytymisprosessini. Voit kirjoittaa omasta kivustasi ja surustasi, vaikeista ongelmista joita arjessa kohtaat, asioista jotka estävät sinua elämästä täysipainoista ja onnellista elämää. Voit kirjoittaa niistä arvokkaista keinoista, jotka ovat sinua omalla matkallasi auttaneet, pienistäkin hymyn hetkistä vaikealla taipaleella. Voit kirjoittaa miltä tuntuu, kun olet onnistunut raivaamaan tiesi pisteeseen, jossa voit onnitella itseäsi siitä että olet selvinnyt. Kirjoittaja voi olla myös läheinen, joka sivusta seuraa itselleen tärkeän ihmisen ponnisteluja erilaisten vastoinkäymisten keskellä.

Otan kiitollisena vastaan kaikenlaisen materiaalin, aina pienistä runoista pidempiinkin kertomuksiin. Voit halutessasi osallistua täysin anonyymina. Tärkeintä kuitenkin on saada kootuksi mahdollisimman paljon tärkeitä eväitä niille, joita elämä tälläkin hetkellä kuormittaa enemmän kuin heidän omat voimansa kykenevät kantamaan.

[email protected]

1

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yugttgy

      eiäiyä oli mutta tuli syötyä anteeksi lupaan jättää sulle ens kerralla kaks banskuu ja vähän puuroo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      147
      11322
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8063
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5840
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      159
      4522
    5. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4306
    6. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      82
      4160
    7. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3448
    8. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3206
    9. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      47
      1689
    10. Hyvää yötä

      Joka päivä ajatuksissani, aarre. ❤️
      Ikävä
      39
      1602
    Aihe