Miksi ystävä ei lainaa epäilys-kirjaa?

twilight epäilys

Haluaisin lukea twilight epäilys kirjan ennen kuin se tulee elokuviin eli olisi reilu kuukausi aikaa. Hyvä ystäväni, jonka kanssa vietän paljon aikaa on kunnon twilight fani, jonka seinät ovat twilight kuvia täynnä. Hän on suositteli minua lainaamaan kaksi edellistä kirjaa häneltä. Nyt olen kuitenkin noin puoli vuotta yrittänyt saada lainattua häneltä epäilystä mut hän on vain sanonut että lainaa sen kyllä joskus minulle eikä ole enään vaikuttanut kovin innostuneelta. En viitsi häntä paljoa asiasta ahdistella mut olen useampaan kertaan yrittänyt kysellä kirjan lainaamisesta. Halusin kirjottaa tämän tänne sillä en millään keksi mitään syytä tähän ja olen ihan hämmästynyt. Olen kirjojakin kohdellut todella varovasti. Olisiko teillä teillä mitään selityksiä? ja onko kirja hyvä? Kiitos jos viitsit vastata

6

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 20

      Tuo on aika hämmentävää ja kieltämättä ikävää, mutta en osaa mitään sanoa ystäväsi kantaan tuosta. Sinuna kävisin lainaamaan kyseisen kirjan jostain muualta jos ystäväsi ei sitä sinulle syystä tai toisesta suostu antamaan.
      Sarjan kirjoista tuo Epäilys eli kolmas kirja on omasta mielestäni parhain, vaikka pidänkin koko sarjaa aika keskivertona pläräyksenä.

    • ...

      osaa antaa sinulle vastauksen.
      Kipitähän kirjastoon, sieltä kirjaa löytyy

      • twilight epäilys

        Joskus ihmiset tuntuvat kummallisilta... Kirjastosta voisin lainata kun kävin katsomassa kirjaston sivuilta niin enään ei ole sitä massiivista varausjonoakaan :-)


    • -Neule-

      Joskus teini-iässä kavereillani ja minullakin joidenkin asioiden (kirjojen/bändien/leffojen/vaatetyylien) suhteen tuppasi olemaan jotain outoa "mustasukkaisuutta". Jospa hän kokee Twilightin kovasti "omaksi jutukseen" ja on nyt mustasukkainen kun sinäkin innostuit siitä, eikä se enää tunnu samalla tavalla hänen omaltaan eikä enää samalla tavalla palvele hänen tarvettaan olla persoonallinen.

      • Helvetin kyllästynyt

        Itse lopetin kirjojeni lainaamisen seuraavista syistä: sivujen nurkkia oli taiteltu "kirjan merkiksi", kirja oli nuhraantunut tai jopa tahrainen lainauksen jälkeen, kirjaa ei palautettu ilman erillistä pyytämistä joten laina-aika saattoi olla jopa puoli vuotta, kirjaa lainattiin eteenpäin kuin kiertopalkintoa ikään, tässä joitakin syitä mainitakseni. Nykyisin, jos joku haluaisi lainata, niin kerron, että kirjasto on lainaamista varten.


      • twilight epäilys
        Helvetin kyllästynyt kirjoitti:

        Itse lopetin kirjojeni lainaamisen seuraavista syistä: sivujen nurkkia oli taiteltu "kirjan merkiksi", kirja oli nuhraantunut tai jopa tahrainen lainauksen jälkeen, kirjaa ei palautettu ilman erillistä pyytämistä joten laina-aika saattoi olla jopa puoli vuotta, kirjaa lainattiin eteenpäin kuin kiertopalkintoa ikään, tässä joitakin syitä mainitakseni. Nykyisin, jos joku haluaisi lainata, niin kerron, että kirjasto on lainaamista varten.

        Sain sittenkin kirjan ystävältäni :D Nyt se on luettu. Olemme molemmat teini-iässä ja kai häntä vähän harmittaa kun sarjasta on tullut aika massaa. Mutta en tiedä eikä siitä enää enempää.
        Mutta just joo tosi ikävää tollanen toisten kirjojen kohtelu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      82
      6245
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3753
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3110
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      368
      1681
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      26
      1312
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      926
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      43
      911
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      860
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      839
    Aihe