Katokku harrastin seksii yhen tytön kaa nii mä laukesin niin mulla tuli veden väristä spermaa
TÄÄ HUOLESTUTTAA
TÄÄ HUOLESTUTTAA
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Veden värinen" tunnetaan myös värittömänä. Oot vielä niin pentu että sulla ei erity vielä sellasta "lopullista" spermaa, eli kaikki aineet ei ole vielä sekoittuneet/erittyneet spermaksi (ainakin näin olen itse käsittänyt asian, spermahan on muutamasta eri paikasta tulleiden aineiden seos?). Tämä on ihan normaalia eikä tarvitse olla huolestunut, eiköhän tuo vuoden parin päästä ala muuttumaan sakeamman väriseksi.
Siemenneste tosiaan on sekoitus eri aineita eri paikoista. Siittiöt tulevat kiveksistä, suurin osa nesteestä rakkularauhasesta, osa eturauhasesta ja hyvin pieni osa Cowperin rauhasesta. Siemennesteen väriin voi vaikuttaa ravintotekijät ja toisaalta koostumus eli se, miten paljon nesteestä tulee mistäkin. Nuorilla pojilla kun ei vielä siittiöitä juuri ole, niin neste on hyvin kirkasta. Samoin jos laukeaa monta kertaa päivän aikana niin viimeisellä kerralla siemenneste on kirkkaampaa kuin alussa. Vastaavasti pidemmän selibaatin jälkeen sperma on paksua ja tummaa.
Niin kauan kun värimuutokset ovat vain välillä maitoinen vs. kirkas ei ole syytä huoleen. Sitten jos siemennesteessä on merkkejä verestä (punainen tai ruskea) niin on syytä kiiruhtaa lääkäriin.
no mä oon 13 ja mul on tullu aina välil sellasta vähä valkosempaa spermaa lähiaikoina......