miten kannattaa matka järjestää?kannattaa vuokrata etukääteen pyörät ja maijoitus?
ketrokaa matkojen kokemuksia ja suositelkaa pyöräily reittejä?
ketrokaa matkojen kokemuksia ja suositelkaa pyöräily reittejä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa ehdottomasti varata pyörät etukäteen sekä majoitus. Jos ei aio teltassa nukkua.
Ahvenanmaa on täynnä hyviä pyöräilyreitteja. Ehkä itse menisin Maarianhaminaan ja lähtisin sieltä
liikkeelle tai jos vuokraa mökin niin tekee sieltä päiväretkiä. Losseilla pääsee eri saarille kätevästi
eikä pyöräilijöiltä maksa mitään.
Suosittelisin oman pyörän mukaan ottoa, mikäli sopii muuten suunnitelmiin. Ahvenanmaalle pääsee saariston kautta ilman hirveän pitkiä siirtymiä vaikkapa Turusta. Olen itse ajanut reittiä Turku-Naantali-Rymättylä-Nauvo-Korppoo-Kökar-Långnäs (Ahvenanmaa) ja siellä lenkkiä mantereella palaten Turkuun autolautalla. Saaristolautat ovat ilmaisia tai edullisia pyörille, mutta tungosta voi olla. Myöskään Siljan autokannelle ei mahtunut päivän varoitusajalla edes pyöräilijä.
Itse olin pääosin telttamajoituksella, jolloin ei tarvinnut varailla.Jokamiehenoikeushan ei siellä tosin koske telttailua, joten leirintäalueet vain käytössä. Mökit yms. kannattaa varmasti kysyä etukäteen, vaikka kyllä matkan varrella näkyi monenlaista mainintaa majoitusmahdollisuuksista. Ålandsresor varmasti osaa auttaa, kerran varasin sieltä pari leirintämökkiä lyhyellä varoitusajalla ja kätevästi kävi.
mitä maksaa pyörän vuokraaminen?entä minkä hintaisia mökkejä ahvenamaalta löytyy?olisko jollakin tiedossa hyviä nettisivuja?
Suosittelen ottamaan oman fillarin, jolloin voit jo kotona pakata pyörälaukut ja testata myös ajamista niiden kanssa. Olen itse ollut 6 kertaa pyöräilemässä Ahvenanmaalla, ja kokemuksesta voin sanoa, että autolauttojen pyöräpaikat kannattaa varata hyvissä ajoin. Jos telttailet, niin leirintäalueita on niin paljon, että paikka löytyy varmasti. Jos kuitenkin liikut juhannuksen aikaan, on myös telttapaikka syytä varata ennakkoon.
Olen itse pyöräillyt niin, että joka päivä vaihdoin paikkaa ja kuntaa, mutta myös niin, että varasin telttapaikan viikoksi, ja tein päivän retkiä eri kuntiin / saariin. Molemmat ovat olleet oikein hauskoja matkoja!
Ahvenenmaalla on hyvät opasteet pyöräilijöille, mutta pyörätiekartasto on kyllä hyvä olla mukana.
Iloista ja aurinkoista reissua sinulle!