Ollaan suunnittelemassa matkaa ensi talvelle ja Air Balticin lennot ovat edullisimmat tällä hetkellä. Kannattaako lennot varata suoraan Air balticin omilta sivuilta vai matkanjärjestäjän kautta? Matkanjärjestäjän sivuilla on kuitenkin halvempi hinta tällä hetkellä, kuin lentoyhtiön omilla sivuilla. Miten menee laukun maksaminen? Jos valitsen lennot matkanjärjestäjän kautta, niin mitä siihen hintaan sisältyy ja mitä taas sisältyy varattaessa suoraan Air Balticin sivuilta? Meillä matkaan on lähdössä kolme henkilöä ja kolme matkalaukkua. Jostakin luin, että Air baltic veloittaa 20 €/lento yhdestä laukusta. Pitääkö tuo tieto paikkansa? Lisäksi onko kenelläkään tietoa paljonko Riikan lentokentältä on matkaa Riikan keskustaan? Onko Riikan lentokenttä minkä kokoinen?
Air Baltic
lomalle_
71145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
kysymyksiä vielä äskeiseen. Eli olemme suunnittelemassa tarkalleen ottaen lentoa Kuopiosta Dubaihin ja takaisin. Air Balticin sivuilla lentoon kuuluu välilasku ainoastaa Riikassa. Tarkastellessani lentoja matkanjärjestäjien kautta, huomasin, että Kuopiosta lennetään Tampereelle ja siitä edelleen Riikaan ja sieltä Dubaihin. Ongelmana tässä onkin se, että Tampereen kentällä aikaa seuraavaan lentoon on ainoastaan 20 minuuttia. Mahtaako keretä? Huonoja kokemuksia lyhyestä vaihto ajasta, joten tuon takia tuo nyt ei oikein houkuttele. Air Balticin omilla sivuilla ei puhuta mitään välilaskusta Tampereelle, mutta kyseessä on kuitenkin sama lennon numero ja samat lähtö ajat Kuopiosta ja sama aika saapumisesta Riikaan.
Tää on varmaan joku läppä (?), mutta siis välillä Kuopio-Riika kone tekee välilaskun Tampereelle. Välilaskun aikana ei luonnollisesti tarvi vaihtaa konetta, koska se sama kone jatkaa matkaa Tampereelta Riikaan.
ei ole mikään läppä. Kuopiosta lähdettäessä tekee välilaskun Tampereella. Mikäli reissuun lähtee Oulusta, niin välilasku on taas Turussa. Aika mielenkiintoista. Mikäli konetta ei tarvitse vaihtaa Tampereella, niin eipä tuo sitten hankaloita matkan tekoa...
Air Baltic lentää Rovaniemeltä ja Kuopiosta Riikaan Tampereen kautta, Oulusta Riikaan Turun kautta ja Kuopiosta ja Kuusamosta Riikaan Lappeenrannan kautta. Riikaan jatkavat matkustajat istuvat välilaskun ajan koneessa ja vain ne jotka jäävät Tampereelle/Turkuun/Lappeenrantaan poistuvat koneesta. Poistuvien tilalle otetaan välilaskupaikassa uusia matkustajia.
Osta airBalticin omilta sivuilta. Yhtiö antaa lipuille hintatakuun eli jos oikeasti muilla sivuilla on halvemmat hinnat, niin airbaltic maksaa erotuksen. Kuopiosta lähtiessä sinut lähtöselvitetään dubaihin asti. Laukut menee perille asti. Ainoastaan Riikassa joudut vaihtamaan konetta. Tampereella istut vain koneessa 15minuuttia kun lisämatkustajat tulee koneeseen.
Onko tämä air baltic ihan OK lentoyhtiö? (tyhmä kysymys mutta kysyn kuitenkin, kun olemme perheellä usein ottanut Finnairilta kyydit:))
Dubaihin ollaan suunniteltu menoa (ensi kertaa) mutta Oulusta.
Mitkä olis hyvät hotellit?
Itse lensin avokkini kanssa toukokuussa Air Balticilla Helsingistä Wieniin. Hyvin sujui lennot ja laukut tuli ongelmitta perille molempiin suuntiin. Itselleni jäi positiivinen kuva yhtiöstä. :) Koneet oli siistit ja jalkatilaa ihan mukavasti.