Kärsin nuorempana vakavasta kiusatuksi joutumisesta.Kiusaaminen alkoi ollessani 12 vuotias.Se oli aluksi nimittelyä,haukkumista ja myöskin ajoittain väkivallan kohteeksi joutumista.Syynä kiusaamiseen oli pieni kokoni,myöhäinen murrosikä,arka ja ujo luonne ja erilainen ulkonäkö.Olin tuolloin samassa koulussa siskoni kanssa joka oli minua vuoden nuorempi.Siskoni oli tuolloin minua huomattavasti isompi,fyysisesti kehittyneempi ja voimakkaampi.Koulussa kaikki nauroivat tuolle kyseiselle asialle.Kotona riitelin siskoni kanssa ja vaikka olin poika,niin enhän minä siskolleni pienempänä pärjännyt.Yläasteelle siirryttyäni kiusaaminen vain paheni kun jouduin toiselle luokalle luokkatoverini keksivät minusta haukkumanimiä joita kuulen vieläkin.Myöskin koulumenestykseni kärsi kiusaamisen johdosta.Jotenkin minusta tuntuu että noista asioista on jäänyt minulle jotain traumoja kun nuo kyseiset asiat pyörivät mielessäni vieläkin vaikka olen jo täysi-ikäinen mieshenkilö.
Kiusaamistarinani
helppis 777
2517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Luovu vihdoinkin häpeästä, ja palauta se niille, joille se kuuluu. Koettakoot he vain tulla toimeen ruman itsensä kanssa. Säälittävää, etteivät pysty edes aikuisina todella myöntämään typeryyttään, vaan silloinkin pitää puolustautua uhoilemalla. Kuka kypsä ihminen sellaista tyyliä kunnioittaa? Järkevien - miten paljon heitä sitten lieneekään - pitäisi sanoa paljon useammin asiat niin kuin ne ovat ja niin kuin he salassa ajattelevat. Ei totuus pääsisi niin pahasti vääristymään.
Olen itsekin ollut koulukiusaamisen uhri. Se oli ekaksi hyvin viatonta piikittelyä ja sen kesti vielä, yritti vain olla välittämättä, se kuitenkin muuttui pahemamaksi ja minua ja minun kaveria kiusattiin koko ajan siis henkisellä väkivallalla. Se oli hirveää ,kun sai kuulla kuinka ruma ja läski on. Oli vaikea luottaa enää muiden kommentteihin,koska se tuntui siltä,ettei ne puhuneet totta. Kuitenkin pikku hiljaa mun itsetunto on alkanu palautumaan,mutta musta on tullu hiljanen,enkä ole kovinkaan sosiaalinen. Vieläkin pelkään näyttää itsestäni liikaa luonnetta,koska tiedän siitä löydettävän jonkun kiusaamisaiheen.
T. Ala-asteella kiusattu