Caracasiin

friday i´m in love

Hei! Olen menossa tänä kesänä vierailemaan Caracasiin. Suomen ulkoministeriön matkustustiedote ei vaan lupaa kovin hyvää :/ sinänsä ei pelota, koska olen menossa vierailulle paikallisen luokse, mutta mielelläni kuulisin paikasta hieman lisää ihmisiltä, jotka paikasta tietävät vähän enemmän näin turistin silmin.
Entäpä onko kellään kokemuksia, millaista Caracasissa olisi elää ja asua?
Kaikki tiedot ja vinkit tervetulleita kiitos!

4

2265

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rantis

      Tarkenna vähän, tietoa ja kokemusta on paljon. Mitä haluat matkalta? Tällaisilla palstoilla keskustelu on melko tahmeaa, sopisiko keskustelu esimerkiksi jossain chatissa? Harvakseltaan katson näitä juttuja, tosin aina ei edes muista, mihin on vastaillut ja sitten koko homma unohtuu. Minulla on kotimainen ystävä Caracasissa, jonka luona olen vieraillut. Varmasti puhuttavaa on paljon, löytyisi vaan mukavampi paikka jatkaa näistä. Sopii myös kirjoitella [email protected]

      • kakskybää

      • talvella tropiikkiin
        kakskybää kirjoitti:

        Säät eivät suosi: http://www.myhelmi.com/weather/current_weather.jsp?city=Caracas, Venezuela

        Oon käyny kauan sitten. Oli kiva tulla pois.

        Mua kiinnostais erään ystäväni kanssa lähteä kiertelemään Etelä-Amerikkaan ja ajattelimme uskaltaisko vierailla Venezuelassakin - Caracasista olen minäkin aika paljon lukenu ja kuullu kaikenlaista enemmän tai vähemmän karmeeta, mutta myös positiivista ja mielenkiintosta.

        Millanen paikka se sun mielestä ja omien kokemusten pohjalta oli? Kerro ihmeessä erilaisia seikkoja joiden takia "oli kiva tulla pois", liittykö ne siellä asumiseen vai oliks ne sellasia joita satunnainenkin matkaaja joutuis kestämään oikeen kybällä?


      • Friday i'm in love
        kakskybää kirjoitti:

        Säät eivät suosi: http://www.myhelmi.com/weather/current_weather.jsp?city=Caracas, Venezuela

        Oon käyny kauan sitten. Oli kiva tulla pois.

        Hmm, no saassa ei kylla ole tahan mennessa ollut mitaan vikaa, lamminta on yli 25 koko ajan ja aurinkokin siihen malliin paistanut, etta kolmen paivan aikana sain ihan kivan rusketuksen, nopeammin kuin esim. Thaimaassa.
        Tahan asti Caracas on vaikuttanut ihan ok paikalta, oleskelen rauhallisella asuinalueella ja paikallisten kanssa. Luultavasti kokisin reissun huomattavasti pelottavampana ja turvattomampana mikali olisin taalla itsekseni turistina, enka tietaisi minne menna ja mita tehda tassa isossa paikassa. Ja barriot kannatta ehdottomasti kiertaa kaukaa, joita on paljon.
        Hintataso taitaa olla aikalailla Suomen luokkaa, ainakin mantereella.
        Toki Venezuelasta loytyy muitakin paikkoja kuin Caracas, jotka luultavasti olisivat vahan turvallisempia, en tieda kun en ole niissa kaynyt, ainoastaan Caracasissa ja Isla de Margaritalla. Margarita vaikutti oikein mukavalta paikalta, ei ollut mitaan ongelmia ja oli turvallista, voisin kuvitella menevani sinne turistina ilman paikallisia.
        Sanoisin etta maalaisjarjen avulla parjaa pitkalle, mutta en ole varma lahtisinko yksin kuitenkaan Caracasiin, tai jos lahtisin niin kannattaisi varmaan etukateen hommata majoitukset yms. Ja huom. kuitenkin paivasaikaan nakee vain ihan tavallisia ihmisia tekemassa normaalia asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2533
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      88
      1662
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1033
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      783
    5. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      759
    6. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      750
    7. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      722
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      697
    9. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      652
    10. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      638
    11. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    12. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      49
      580
    13. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      142
      579
    14. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      579
    15. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      528
    18. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      14
      526
    19. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      520
    20. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    Aihe