Caracasiin

friday i´m in love

Hei! Olen menossa tänä kesänä vierailemaan Caracasiin. Suomen ulkoministeriön matkustustiedote ei vaan lupaa kovin hyvää :/ sinänsä ei pelota, koska olen menossa vierailulle paikallisen luokse, mutta mielelläni kuulisin paikasta hieman lisää ihmisiltä, jotka paikasta tietävät vähän enemmän näin turistin silmin.
Entäpä onko kellään kokemuksia, millaista Caracasissa olisi elää ja asua?
Kaikki tiedot ja vinkit tervetulleita kiitos!

4

2252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rantis

      Tarkenna vähän, tietoa ja kokemusta on paljon. Mitä haluat matkalta? Tällaisilla palstoilla keskustelu on melko tahmeaa, sopisiko keskustelu esimerkiksi jossain chatissa? Harvakseltaan katson näitä juttuja, tosin aina ei edes muista, mihin on vastaillut ja sitten koko homma unohtuu. Minulla on kotimainen ystävä Caracasissa, jonka luona olen vieraillut. Varmasti puhuttavaa on paljon, löytyisi vaan mukavampi paikka jatkaa näistä. Sopii myös kirjoitella [email protected]

      • kakskybää

      • talvella tropiikkiin
        kakskybää kirjoitti:

        Säät eivät suosi: http://www.myhelmi.com/weather/current_weather.jsp?city=Caracas, Venezuela

        Oon käyny kauan sitten. Oli kiva tulla pois.

        Mua kiinnostais erään ystäväni kanssa lähteä kiertelemään Etelä-Amerikkaan ja ajattelimme uskaltaisko vierailla Venezuelassakin - Caracasista olen minäkin aika paljon lukenu ja kuullu kaikenlaista enemmän tai vähemmän karmeeta, mutta myös positiivista ja mielenkiintosta.

        Millanen paikka se sun mielestä ja omien kokemusten pohjalta oli? Kerro ihmeessä erilaisia seikkoja joiden takia "oli kiva tulla pois", liittykö ne siellä asumiseen vai oliks ne sellasia joita satunnainenkin matkaaja joutuis kestämään oikeen kybällä?


      • Friday i'm in love
        kakskybää kirjoitti:

        Säät eivät suosi: http://www.myhelmi.com/weather/current_weather.jsp?city=Caracas, Venezuela

        Oon käyny kauan sitten. Oli kiva tulla pois.

        Hmm, no saassa ei kylla ole tahan mennessa ollut mitaan vikaa, lamminta on yli 25 koko ajan ja aurinkokin siihen malliin paistanut, etta kolmen paivan aikana sain ihan kivan rusketuksen, nopeammin kuin esim. Thaimaassa.
        Tahan asti Caracas on vaikuttanut ihan ok paikalta, oleskelen rauhallisella asuinalueella ja paikallisten kanssa. Luultavasti kokisin reissun huomattavasti pelottavampana ja turvattomampana mikali olisin taalla itsekseni turistina, enka tietaisi minne menna ja mita tehda tassa isossa paikassa. Ja barriot kannatta ehdottomasti kiertaa kaukaa, joita on paljon.
        Hintataso taitaa olla aikalailla Suomen luokkaa, ainakin mantereella.
        Toki Venezuelasta loytyy muitakin paikkoja kuin Caracas, jotka luultavasti olisivat vahan turvallisempia, en tieda kun en ole niissa kaynyt, ainoastaan Caracasissa ja Isla de Margaritalla. Margarita vaikutti oikein mukavalta paikalta, ei ollut mitaan ongelmia ja oli turvallista, voisin kuvitella menevani sinne turistina ilman paikallisia.
        Sanoisin etta maalaisjarjen avulla parjaa pitkalle, mutta en ole varma lahtisinko yksin kuitenkaan Caracasiin, tai jos lahtisin niin kannattaisi varmaan etukateen hommata majoitukset yms. Ja huom. kuitenkin paivasaikaan nakee vain ihan tavallisia ihmisia tekemassa normaalia asioita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      92
      4540
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      233
      1764
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      322
      1085
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1039
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      144
      1001
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      109
      988
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      954
    Aihe